DVIJE STRANE MEDALJE

Googleu reCAPTCHA donosi milijarde dolara, a ljudima stotine milijuna izgubljenih sati

Studija procjenjuje da je Google potencijalno zaradio 8,75 do 32,3 milijarde dolara od prodaje označenih skupova podataka prikupljenih kroz reCAPTCHA.

Googleu reCAPTCHA donosi milijarde dolara, a ljudima stotine milijuna izgubljenih sati

Bilo bi teško pronaći osobu koja nije upoznata s CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) testovima, namijenjenima prepoznavanju ljudi od botova.

Međutim, pokazalo se da ova sigurnosna provjera zapravo nije učinkovita u sprečavanju pojave botova. Studija pod nazivom "Dazed and Confused: A Large-Scale Real-World User Study of reCAPTCHAv2" otkrila je da su testovi uzalud potrošili milijune sati internetskih korisnika dok su istovremeno generirali procijenjenih 888 milijardi dolara vrijednih kolačića Googleu. A samim time i milijarde dolara profita.

U prosjeku, potrebne su tri i pol sekunde za riješiti CAPTCHA test, no ponekad to zahtijeva i više vremena. Naime, postoje dvije najčešće vrste testova - klasični CAPTCHA, koji zahtijeva prepoznavanje i unos iskrivljenog teksta te reCAPTCHA, napredniji test koji koristi fotografije iz Google Street Viewa i od korisnika traži, primjerice, da odaberu sliku na kojoj se nalazi bicikl.

Google je preuzeo reCAPTCHA 2009. i koristio ga za poboljšanje Street View usluge - procesuiranjem fotografija kućnih brojeva i prometnih znakova - kao i za digitalizaciju knjiga u sklopu projekta Google Books. No, danas CAPTCHA više ne ispunjava svoju izvornu svrhu. Razvoj AI alata omogućio je botovima da riješe ove testove, čineći ih gotovo potpuno zastarjelima.

Barem za one koje treba štititi. Google ima druge motive... Studija je otkrila da reCAPTCHA intenzivno prikuplja kolačiće, povijest i okruženje preglednika – podatke koji se mogu koristiti za praćenje korisnika i oglašavanje. Samim time, zaključak je da testovi nemaju smisla kao sigurnosna usluga, ali imaju smisla za Google, koji zarađuje na svim tim prikupljenim podacima.

Također, problem s CAPTCHA testovima nije samo u gubljenju vremena, njihova upotreba troši energiju, generirajući godišnje 7,5 milijuna kWh potrošnje struje i 3,4 milijuna kilograma CO2 emisija.

Studija procjenjuje da je Google potencijalno zaradio 8,75 do 32,3 milijarde dolara od prodaje označenih skupova podataka prikupljenih kroz reCAPTCHA. Google, naravno, poriče ove tvrdnje i navodi da se sve radi u svrhu potrebne zaštite korisnika.

No, iako je CAPTCHA trenutno neizbježna, postoje alternativne sigurnosne metode koje su pouzdanije i manje iritantne za korisnike. A jedna od njih su "nevidljivi izazovi", koji koriste složene algoritme i analizu ponašanja korisnika kako bi prepoznali ljude i botove - bez potrebe za direktnom interakcijom korisnika.

Iako ove metode ne znače potpuni kraj CAPTCHA testova, mogu se kombinirati s tradicionalnim sigurnosnim rješenjima kako bi pružile bolje korisničko iskustvo i sigurniju zaštitu za web stranice. Za dodatnu zaštitu od botova, najbolji firewall softveri mogu dodatno ojačati mrežnu sigurnost.