Tužba koju je Epic Games pokrenuo protiv Googlea i Applea zbog naknade za transakcije koje se obavljaju u samoj igri, a ne njihovim platformama, urodila je plodom i obje velike kompanije morale su promijeniti navike. Iako, postoji cijeli niz "napisanog između redaka"...
Naime, dok se Južna Koreja na državnoj razini odlučila regulirati situaciju i uvesti tzv. "Anti-Google" zakon, nije uspjela dovesti do potpuno "čiste" situacije. Jer, Google i dalje ima platformu koja se koristi te samim time može uvesti određena pravila. Njih nitko ne mora prihvatiti, ali u tom slučaju, ne može je ni koristiti.
Konkretnije, iako se unutar aplikacija onemogućava korištenje Google Play načina naplate, nemoguće ju je zaobići u potpunosti. Dakle, postoji alternativa za naplatu, no developeri moraju korisniku ponuditi želi li koristiti nju ili Googleovu. S tim da će u slučaju odabira alternativne metode, developeri svejedno morati platiti naknadu Googleu.
Ona je umjesto 15 posto snižena na 11 posto, ali svejedno postoji pa se nije previše postiglo. I to je taj detalj koji "bode u oči". Google i Apple su toliko dominantni da si mogu dozvoliti "uzmi ili ostavi" situaciju.
Kad god dođe neki zakon, kad god prođe neka tužba, oni će to uvažiti i uvesti novi set pravila koji ne mijenja previše na stvari jer u konačnici se sve svodi na "uzmi ili ostavi". Europska unija prislila je Google da uvrsti na Android uređaje druge internetske preglednike i tražilice prilikom prve instalacije sustava, što je Google i učinio - ako konkurencija plati da bi bila tamo.
Tako je i sad. Naknada se smanjila, no postoji još uvijek, iako je bit cijele priče bio u tome da se izbjegne. Iz Googlea će kazati da to rade jer se koristi njegova platforma, no u Android okruženju praktički je nemoguće izbjeći je, što ponovno dovodi do problema koji stvara taj trenutno postavljeni monopol...
Povodom koncerta Marka Perkovića Thompsona dana 5.srpnja 2025. godine na zagrebačkom Hipodromu, Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo apelira na sve posjetitelje i širu javnost da se suzdrži od letenja dronovima na području grada Zagreba. Prije svega, to se odnosi na neposrednu blizinu i područje oko zagrebačkog Hipodroma gdje će biti nazočan iznimno velik broj posjetitelja. Ukoliko bi došlo do tehničkog kvara ili nekog drugog problema zbog kojeg bi dron ostao izvan kontrole udaljenog pilota, moglo bi doći do njegovog pada, a posjetitelji se ne bi mogli izmaknuti ili zaštititi od udara drona.
IBM je predstavio plan za izgradnju prvog velikog kvantnog računala otpornog na pogreške na svijetu, čime postavlja temelje za praktično i skalabilno kvantno računarstvo.
Nakon što je prošle godine AI.Weekend doveo istaknute govornike iz OpenAI-a, Tindera i drugih vodećih globalnih tech kompanija, ove jeseni događaj ide korak dalje. Od 18. do 21. rujna, Rovinj ponovno postaje središte najvažnijih razgovora o umjetnoj inteligenciji, s posebnim naglaskom na inovacije koje dolaze iz srca Silicijske doline i globalnih tehnoloških lidera poput TikToka. AI.Weekend nije samo mjesto rasprava, već platforma na kojoj se rađaju ideje koje mijenjaju stvarnost.