Globalna isporuka PC-a raste već šesti kvartal zaredom

Globalna isporuka PC-a raste već šesti kvartal zaredom
DepositPhotos

Globalne isporuke osobnih računala dosegle su 82,2 milijuna jedinica i time zabilježile šesti uzastopni kvartalni rast, navodi u izvještaju Counterpoint Research.

U odnosu na isto razdoblje prošle godine, kroz treći kvartal ove bilježi se rast od 9,3 posto te ostavlja nadu da će trend biti nastavljen i u nadolazećem periodu. Ipak, ovaj rast prekinuo je trend dvoznamenkastog rasta kroz prethodna četiri kvartala zaredom, ali to se moglo očekivati.

Jer, kako pandemija koronavirusa slabi, tako slabe i brojke, no proizvođačima se ne bilježi osjetnije smanjenje "rupe" nastale zbog potražnje i nedostatne proizvodnje koja bi je zadovoljila. Tako nešto zbiva se zbog nestašice poluvodiča i bez te situacije možda bismo ponovno svjedočili dvoznamenkastom rastu, bez obzira na jenjavanje krize.

Naime, u trećem kvartalu ove godine globalni lanac opskrbe računala ostao je ograničen zbog manjka komponenti povezanih s IC-om za upravljanje napajanjem, radio frekvencijom, audio kodecim i ostalim bitnim stavkama...

Zasad proizvođači još uvijek "izvlače" postojeće zalihe čipova kako bi se uhvatili u koštac sa svim negativnim rizicima pred sobom. Osim toga, nestabilna globalna logistika i zatvaranje proizvodnih pogona u jugoistočnoj Aziji i Kini dodaju još neizvjesnosti u nabavku računala. Dakle, negativnosti ne nedostaje, unatoč dobrim poslovnim rezultatima...

Ali, okrenimo se njima. Komercijalni segment PC isporuka potpomaže nastavak rasta, dok je Chromebook segment glavni "negativac" iz razloga što su obrazovni i državni sektori diljem svijeta unazad 18 mjeseci ispunili ciljeve u smislu potražnje.

Lenovo je i dalje najjači proizvođač s 23,9 posto udjela i 20,1 milijun isporuka, slijedi HP s padom od šest posto i udjelom od 20,5 posto. Razlog za to je oslanjanje na Chromebook uređaje.

Dell je treći s rastom od 30 posto i udjelom od 18,1 posto, Apple pak bilježi rast od 11 posto i ima udio od 8,6 posto, Asus i Acer su pak na 7,2 posto.