VELIKO ULAGANJE

Europska komisija predstavlja plan dekarbonizacije vrijedan 100 milijardi eura

Europska komisija je rekla da će također pokrenuti namjenski poziv u okviru svoje inicijative Horizon Europe za poticanje istraživanja i inovacija u tim područjima i izmijeniti propise za potporu investicijama. Otprilike 50 milijardi eura od ukupnog financiranja koristit će se za uvođenje čiste tehnologije, čiste mobilnosti i smanjenja otpada.

Europska komisija predstavlja plan dekarbonizacije vrijedan 100 milijardi eura
Depositphotos

Europska komisija objavila je planove da stavi na raspolaganje 100 milijardi eura za potporu proizvodnji ekološki prihvatljive tehnologije. Taj je potez dio sporazuma o čistoj industriji (CID).

Fond od 100 milijardi eura bio bi dodatak usvajanju novog okvira državne potpore za ubrzanje uvođenja obnovljive energije, dekarbonizaciju industrija i osiguranje dostatnih proizvodnih kapaciteta čiste tehnologije. Ostali ciljevi dogovora vrte se oko jačanja fonda za inovacije i stvaranja banke za industrijsku dekarbonizaciju.

EK je rekla da će također pokrenuti namjenski poziv u okviru svoje inicijative Horizon Europe za poticanje istraživanja i inovacija u tim područjima i izmijeniti propise za potporu investicijama. Otprilike 50 milijardi eura od ukupnog financiranja koristit će se za uvođenje čiste tehnologije, čiste mobilnosti i smanjenja otpada.

Predsjednica EK Ursula von der Leyen primijetila je da je potražnja za čistim proizvodima usporena i da su se neka ulaganja preselila u druge regije. "Dogovor o čistoj industriji je prekinuti veze koje još uvijek sputavaju naše tvrtke i napraviti jasan poslovni argument za Europu", dodala je.

Tijelo je također najavilo akcijski plan s kratkoročnim mjerama za smanjenje troškova energije, dovršetak energetske unije, privlačenje ulaganja i bolju pripremu za potencijalne energetske krize. Kao ključna komponenta CID-a, ovaj plan ne samo da će donijeti olakšanje kućanstvima koja se suočavaju s visokim računima za energiju, već i industrijama koje se bore s visokim troškovima proizvodnje, s procijenjenim ukupnim uštedama od 45 milijardi eura u 2025., koje će se postupno povećavati do 130 milijardi eura godišnjih ušteda do 2030. i 260 milijardi eura do 2040.

Plan će donijeti kratkoročno olakšanje potrošačima i utrti put dovršetku energetske unije uvođenjem prednosti više obnovljive energije, uštede energije, dublje integracije tržišta i bolje međusobne povezanosti. Ono što je ključno, predlaže radnje za rješavanje strukturnih izazova koji povećavaju troškove energije u EU-u, posebice oslanjanje Europe na uvezena fosilna goriva i nedostatak potpune integracije elektroenergetskog sustava.

Ubrzavanjem ulaganja u čistu energiju i infrastrukturu te uvođenjem transparentnosti i pravednosti na tržišta plina, energija se može učiniti pristupačnijom. Daljnje smanjenje vremena izdavanja dozvola za obnovljive izvore energije i energetsku infrastrukturu također će pomoći u smanjenju troškova proizvodnje električne energije. Potrošači već imaju koristi od oko 34 milijarde eura svake godine zahvaljujući unutarnjem energetskom tržištu EU-a. Daljnja integracija mogla bi povećati takve koristi na 40-43 milijarde eura godišnje do 2030.