Uz QED, po prvi put se održala i konferencija Mighty Mainframe koja je pokazala da mainframe nije otok.
Edin Tuzlak
QED, biz-tech konferencija koju CROZ organizira već 16 godina, imala je za cilj okupiti profesionalce iz industrije na jednom mjestu radi učenja i povezivanja. Ova godina je bila drugačija od svih ostalih na više od jednog načina. Konferencija je imala najveći broj posjetitelja do sada te je bila rasprodana gotovo tri tjedna prije događaja. Ove godine postao je još više međunarodni događaj s govornicima i sudionicima koji su doletjeli iz Sjeverne Amerike, Azije, Australije i cijele Europe.
Podržavajući organizacije u izazovnim vremenima, nedavne QED teme usredotočile su se na složene teme kao što su vrijednost, zaštita budućnosti i povjerenje. Ove godine CROZ se ipak odlučio vratiti svojim korijenima s temom igrališta koja je potaknula sve sudionike da otvore svoje umove novim mogućnostima. Uz općenitu igru kroz cijeli događaj, CROZ je također odlučio iznenaditi svoje sudionike dajući publici najavu novog brenda i identiteta CROZ-a.
U skladu s tim duhom, prvog dana konferencije na pozornicu je stupio neobičan gost. Poznata skladateljica Sara Glojnarić povukla je paralele između svijeta tehnologije i umjetnosti, pozivajući sve sudionike konferencije da u danima koji dolaze pokušaju stvari sagledati iz druge perspektive. Jedan od najočekivanijih govornika bio je Sam Newman, koji je održao uvodni govor o važnosti igre i zabave u kontekstu posla. Newman je naglasio da je zabava ključna za osobni i profesionalni razvoj, ali da bi je ljudi prihvatili, moraju biti u sigurnom okruženju koje podjednako slavi uspjehe i neuspjehe.
Konferencija je obuhvatila širok raspon tema, a pojam platforme bio je utkan u mnoga predavanja. CROZ je ove godine sve začinio konferencijom unutar konferencije. Uz QED, po prvi put se održala i konferencija Mighty Mainframe koja je pokazala da mainframe nije otok. Glavne teme bile su modernizacija velikih računala i nedostatak kvalificiranih radnika u zajednici.
Nvidia je objavila da je superračunalo JUPITER, pogonjeno platformom Grace Hopper, najbrže u Europi. Sustav pruža više od dvostrukog ubrzanja za HPC i AI radna opterećenja u odnosu na sljedeći najbrži sustav.
Velika je potražnja i za alatima namijenjenima pacijentima i za internom automatizacijom, od AI podrške na prvoj liniji (recepcija) do inteligentne pomoći administrativnim timovima, naša platforma zdravstvenim ustanovama omogućuje lako digitaliziranje i skaliranje procesa, ističe za ICTbusiness.info Andreea Pleșe, suosnivačica i CEO DRUID AI.
Kina je pokrenula prvu proizvodnu liniju za fotonske čipove nove generacije, što predstavlja velik korak u njenim nastojanjima da konkurira na globalnoj tehnološkoj sceni u područjima poput umjetne inteligencije, kvantnog računalstva i 6G mreža.