Utjecaj umjetne inteligencije na okoliš još je relativno nepoznat, ali posljednja istraživanja sugeriraju određene detalje, kao da "treniranje" GPT-3 zahtijeva podosta vode kako bi se moglo izvesti potrebno hlađenje sustava tijekom računalnih procesa.
Konkretnije, na svakih 20 do 50 pitanja koja ljudi postave ChatGPT-u, serveri moraju "popiti" oko pola litre vode. Stoga, jasno je da već sad postoji određeni ekološki problem vezan uz umjetnu inteligenciju.
Naime, ChatGPT dnevno posjeti 25 milijuna korisnika, a ukupni dnevni broj otvaranja njegove službene stranice je s krajem ožujka bio na 1,6 milijardi. Kad bi svaki od tih 25 milijuna korisnika postavio samo jedno pitanje, to bi predstavljalo minimalno 500.000 litara vode potrebnih da bi se ohladilo zagrijane servere.
Naravno, ovi podaci nisu još uvijek potpuno provjereni pa ih treba uzimati sa zadrškom, ali uskoro će sigurno biti konkretnija i točnija istraživanja vezana uz tokako umjetna inteligencija utječe na okoliš. No, svakako su približni stvarnosti jer zna se da je Microsofot za "treniranje" GPT-3 potrošio oko 700.000 litara vode samo za svrhe hlađenja.
Upravo to je ponukalo lidere te američke kompanije da pronađu nešto održiviji model hlađenja kako ne bi trošili toliko vode i štetili okolišu na način koji se šteti trenutno. Istovremeno, OpenAI, koji stoji iza ChatGPT-a, odbio se izjasniti na direktno pitanje o potrošnji vode u svrhu hlađenja servera. To svakako nije dobar znak.
Tako nešto još uvijek vješti skriva i Google za svoj LaMDA, što ostavlja dojam da se radi o povećim količinama vode, samim time i povećoj šteti za okoliš. Tako nešto ne bi išlo u prilog kompanijama pa u ovim počecima nisu transparentne oko tog detalja. Kad će biti primorane, ili spremne, ponudit će javnosti detaljniji uvid u ovaj segment procesa...
Zamke oslanjanja na stariju DUV opremu za kompanije poput Huaweija leže u činjenici da je izuzetno teško započeti masovnu proizvodnju čipova u 5nm litografiji i manjima bez suočavanja s nizom izazova.
Izvršni direktor OpenAI-ja Sam Altman doveo je u pitanje ambicije tvrtke Meta u području umjetne inteligencije, navodeći da tehnološki div pokušava privući zaposlenike OpenAI-ja izdašnim bonusima pri zapošljavanju, koji dosežu i do 100 milijuna dolara.
Povodom koncerta Marka Perkovića Thompsona dana 5.srpnja 2025. godine na zagrebačkom Hipodromu, Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo apelira na sve posjetitelje i širu javnost da se suzdrži od letenja dronovima na području grada Zagreba. Prije svega, to se odnosi na neposrednu blizinu i područje oko zagrebačkog Hipodroma gdje će biti nazočan iznimno velik broj posjetitelja. Ukoliko bi došlo do tehničkog kvara ili nekog drugog problema zbog kojeg bi dron ostao izvan kontrole udaljenog pilota, moglo bi doći do njegovog pada, a posjetitelji se ne bi mogli izmaknuti ili zaštititi od udara drona.