Umjetna inteligencija još je uvijek u svakom mogućem smislu poveća nepoznanica, ne samo laici već i stručnjacima. A to potvrđuje njihova skepsa prema toj tehnologiji.
Naime, čak 49 posto od 1400 IT profesionalaca, navodi Atlas VPN, smatra da je umjetna inteligencija egzistencijalna prijetnja za čovječanstvo. Dobro je što ipak većina njih gleda na ono što umjetna inteligencija može donijeti jest pozitivno u svojoj biti.
Konkretnije, 74 posto ih je uvjereno da će umjetna inteligencija automatizirati segmente poslovanja i ponuditi više vremena za fokus na strateške IT inicijative. Njih 67 posto uvjereno je da će biti ključan dio poslovne strategije kroz godine koje dolaze.
Čak 62 posto ispitanih očekuje da će u narednih pet godina imati "kolegu" baziranog na umjetnoj inteligenciji, bilo da se radi o softveru zasebno ili softveru implementiranom unutar robota.
Problematično je što 55 posto ispitanih vjeruje da će umjetna inteligencija stvoriti poveće probleme u smislu privatnosti podataka, a i 51 posto IT stručnjaka je uvjereno da će zbog umjetne inteligencije biti izgubljen određeni broj radnih mjesta u IT sektoru.
Na samom kraju "upitnika" slijedi onaj dio o prijetnji za čovječanstvo, što možda djeluje apstraktno, ali kad IT stručnjaci razmišljaju na takav način, onda je jasno da se u startu mora napraviti više nego dobar temelj da se takva prijetnja apsolutno nikad ne uspije realizirati.
I pod time se manje misli na scenarij iz filmova, gdje umjetna inteligencija dobiva svijest i odluči eliminirati čovjeka. Ne, tu se misli na čovjeka koji ima pod kontrolom oružje bazirano na umjetnoj inteligenciji. To je istinska prijetnja, a i poprilično je utemeljena jer prije nekoliko godina ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da će svijetom vladati oni koji prvi naprave iskorak u tom smjeru...
Povodom koncerta Marka Perkovića Thompsona dana 5.srpnja 2025. godine na zagrebačkom Hipodromu, Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo apelira na sve posjetitelje i širu javnost da se suzdrži od letenja dronovima na području grada Zagreba. Prije svega, to se odnosi na neposrednu blizinu i područje oko zagrebačkog Hipodroma gdje će biti nazočan iznimno velik broj posjetitelja. Ukoliko bi došlo do tehničkog kvara ili nekog drugog problema zbog kojeg bi dron ostao izvan kontrole udaljenog pilota, moglo bi doći do njegovog pada, a posjetitelji se ne bi mogli izmaknuti ili zaštititi od udara drona.
IBM je predstavio plan za izgradnju prvog velikog kvantnog računala otpornog na pogreške na svijetu, čime postavlja temelje za praktično i skalabilno kvantno računarstvo.
Nakon što je prošle godine AI.Weekend doveo istaknute govornike iz OpenAI-a, Tindera i drugih vodećih globalnih tech kompanija, ove jeseni događaj ide korak dalje. Od 18. do 21. rujna, Rovinj ponovno postaje središte najvažnijih razgovora o umjetnoj inteligenciji, s posebnim naglaskom na inovacije koje dolaze iz srca Silicijske doline i globalnih tehnoloških lidera poput TikToka. AI.Weekend nije samo mjesto rasprava, već platforma na kojoj se rađaju ideje koje mijenjaju stvarnost.