Singapur se ponovno pojavio kao vodeći u Omdijinom Indeksu globalnog razvoja optike 2022., s maksimalnim rezultatima u sedam od devet metrika. U stopu ga slijede Južna Koreja, Kina, UAE, Katar i Japan. Hrvatska se nalazi na 52. mjestu.
Svi teritoriji u vodećem klasteru imaju koristi od snažnih nacionalnih širokopojasnih planova s ​​ambicioznim ciljevima vezanim uz usluge ultra velikih brzina. Povijesno gledano, nekoliko inače visoko razvijenih širokopojasnih zemalja koji su rangirani niže u indeksu optičkih vlakana imalo je tendenciju da pate od manje jasnih ili ambicioznih nacionalnih planova, pružajući slabije poticaje operaterima za ulaganje.
Međutim, dijelom zbog krize izazvane COVID-19 koja je pokazala koliko su širokopojasne mreže važne, vlade sada jačaju svoje ciljeve vezane uz širokopojasni pristup i povećavaju svoj fokus i ulaganja u infrastrukturu temeljenu na optičkim vlaknima.
„Ulaganje u optiku bitna je metrika koju vladine institucije i drugi dionici trebaju pratiti. Kao tehnologija širokopojasnog pristupa, optičko vlakno pruža optimiziranu, vrlo održivu i kvalitetnu uslugu sklonu budućnosti. Ova vrhunska razina kvalitete ključna je za razvoj budućih digitalnih usluga i aplikacija u svim vertikalama. Uz povećanu učinkovitost koja potiče veće inovacije, dokazano je da brzi širokopojasni pristup ne pokreće samo zadovoljstvo potrošača, već i nacionalne ekonomske pokazatelje kao što su BDP i produktivnost. Samo maksimiziranjem ulaganja u pristup sljedeće generacije zemlje mogu optimizirati svoj potencijal rasta, a tehnologija optičkih vlakana ključna je za to ulaganje,“ rekao je direktor istraživanja Michael Philpott.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju da je u segmentu mobilne telefonije ukupno promet u minutama smanjen za čak 10,13 posto na godišnjoj razini u odnosu na posljednja tri mjeseca 2021. godine. Tako se na mobitelima potrošilo 2,65 milijardi minuta.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako se u segmentu širokopojasnih usluga pristupa internetu svi telekomi u posljednja tri mjeseca 2022. godine povećali prihodi za 4,68 posto i to na 1,36 milijarde kuna. Zanimljivo u odnosu na prethodni kvartal iste 2022. godine prihod je manji 16,01 posto.
Najveći domaći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska, Telemach Hrvatska prema podacima HAKOM-a u posljednja tri mjeseca 2022. godine bilježe rast prihoda od mobilne telefonije i to 7,98 posto na 1,05 milijardi kuna. Pokazuju to netom objavljeni podaci domaćeg telekom regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM).