Nova studija konzultantske tvrtke Analysys Mason, koju je naručio Ericsson, naglašava potencijalne ekonomske, potrošačke i ekološke prednosti 5G povezivosti na 15 nacionalnih tržišta u razvoju. Uz regulatornu i vladinu potporu, svih petnaest zemalja moglo bi imati koristi od rasta BDP-a između 0,3 i 0,46 posto do 2035. godine, s procijenjenim omjerom troškova i koristi od tri do sedam puta.
Pod nazivom Buduća vrijednost mobilnih uređaja na tržištima u nastajanju, izvješće ispituje utjecaj višestrukih opcija implementacije 5G spektra za olakšavanje poboljšanog mobilnog širokopojasnog i fiksnog bežičnog pristupa (FWA) u klasterima potrošača, industrije, logistike, ruralnih i javnih usluga te obuhvaća nekoliko mogućnosti poslovnog slučaja, uključujući vertikale. Detaljna metodologija uključivala je korištenje statističkih podataka i izvješća nacionalne vlade, Ericssonovih mrežnih uvida i inovativnih tehnika mapiranja temeljenih na distribuciji gustoće naseljenosti i postojećoj nacionalnoj infrastrukturi kao što su cestovne i željezničke mreže i poljoprivreda, kako bi se stvorio model isplativosti za različite mogućnosti postavljanja.
Mogućnosti implementacije temelje se na početnoj pretpostavci dodavanja 5G osnovnog uvođenja na postojeće stranice mobilne radijske mreže. Dodatne opcije istražuju dodatne prednosti dodavanja pokrivenosti niskopojasnog 5G spektra izvan osnovne linije (pružajući širu geografsku pokrivenost na nižoj granici 5G mogućnosti i prikladno za poljoprivredu ili logistiku) ili srednjepojasne pokrivenosti 5G spektra - pružanje manje geografske pokrivenosti po mjesto, ali s većim kapacitetom i brzinom, pogodno za proizvodnju, automatizaciju, industriju i napredne usluge.
Proširena pokrivenost srednjeg pojasa 5G prepoznata je kao ključni čimbenik uspjeha - s potencijalom za postizanje oko 80 posto ekonomske koristi. Koristi od klastera Smart Industry i Smart Rural čine 85-90 posto ukupnih gospodarskih koristi na svakom tržištu u nastajanju. Poljoprivreda je značajan sektor u svih 15 zemalja - na nekim tržištima čini do 10 posto BDP-a. U izvješću se procjenjuje da bi poboljšana ruralna 5G pokrivenost mogla dovesti do povećanja dugoročnog BDP-a od poljoprivrede do 1,8 posto. 5G će također promovirati metode održive poljoprivrede, povećati učinkovitost i smanjiti poljoprivredni otpad.
Studija naglašava kako vlade, regulatori i kreatori politika mogu podržati 5G ekosustav da bi se ostvarile prednosti. To uključuje tretiranje 5G kao nacionalne infrastrukture s nacionalnom strategijom i planom za 5G, provedbu politika spektra 5G koje olakšavaju bržu i raširenu implementaciju, uključujući razmjenu naknada za spektar za ciljeve implementacije koji ispunjavaju ciljeve politike povezivanja; provedbu politika i postupaka za lakšu implementaciju infrastrukture i nadogradnju web mjesta; rad s pružateljima komunikacijskih usluga kako bi se poboljšala pokrivenost u područjima gdje komercijalno vođena rješenja nisu održiva; poticanje upotrebe i važnosti 5G u industriji i proizvodnji; promicanje 5G u javnom sektoru i promicanje ekoloških prednosti 5G rješenja.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je ukupni prihod od usluga pristupa internetu iznosio 208.737.400 eura (rast od 9,4 posto). Prihod od pristupa internetu putem nepokretne mreže bio je 60.446.472 eura (+6,9 posto), putem pokretne mreže 147.562.132 eura (+10,1 posto), a putem satelitskih veza 728.796 eura (gotovo trostruko više nego lani). Ukupni broj priključaka širokopojasnog pristupa internetu iznosio je 6.896.151 (+4,7 posto).
Telemach je uspješno osigurao iznimno kvalitetnu i stabilnu mobilnu mrežu tijekom najvećeg i organizacijski najzahtjevnijeg događaja u Hrvatskoj, ističu za ICTbusiness iz trećeg po veličini domaćeg telekom operatora Telemach Hrvatska. Uz optimizaciju kapaciteta u okolnim naseljima, na autocestama i širem području Zagreba, na sedam lokacija na mjestu održavanja koncerta postavljena je dodatna privremena mobilna infrastruktura. Stručnjaci Telemacha isplanirali su, postavili, optimizirali i nadzirali najmoderniju 4G i 5G tehnologiju na svijetu čime je omogućena besprijekorna povezanost i vrhunsko korisničko iskustvo unatoč izuzetno velikom broju korisnika i podatkovnom opterećenju.
Dok su se stotine tisuća posjetitelja slijevale na zagrebački Hipodrom i okolna područja zbog koncerta Marka Perkovića Thompsona 5. srpnja, malo tko je mogao zamisliti da će svi oni istodobno moći bez poteškoća telefonirati, razmjenjivati poruke i koristiti mobilni internet. No, zahvaljujući izuzetnoj predanosti i stručnosti djelatnika Hrvatskog Telekoma, to je postalo realnost – i to u okolnostima kakve još nisu zabilježene na svjetskoj razini, odgovaraju iz najjačeg domaćeg telekoma HT-a na upit ICTbusiness.info.