Prema podacima domaćeg telekomunikacijskog regulatora HAKOM-a u drugom kvartalu ove godine na hrvatski internetskim prostorima prebačeno je ukupno više od 160 milijuna GB podataka, točnije 160,422370 milijuna GB odnosno 160 Petabyta podataka.
U odnosu na isto razdoblje 2015. godine riječ je o povećanju od 38,18 posto, no u odnosu na prva tri mjeseca ove godine povećanje je tek 0,9 posto.
Ako pak pogledamo kako se to koristi, podaci HAKOM-a govore kako se nastavlja rast objedinjenih tarifa tako da je 2D paketa (telefonija i Internet) više za 10,42 posto na godišnjoj razini, slijede 3D paketi s rastom od 4,16 posto. Najveći se rats bilježi u 4D paketima koji ujedinjuju fiksnu telefoniju, mobilnu telefoniju, IPTV odnosno televiziju putem interneta i pristup internetu koji raste na godišnjoj razini za 140 posto prije svega zbog uvođenja novog 4D paketa Hrvatskog Telekoma pod imenom Magenta 1. Ukupan broj korisnika 4D paketa usluga na kraju drugog ovogodišnjeg kvartala dosegao je nešto više od 79 tisuća korisnika.
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.