Sve se mijenja s napretkom u standardizaciji. Uvođenje 3GPP Release 17, dovršeno 2022. i komercijalizirano 2024., omogućuje jedinstvena hardverska rješenja koja podržavaju mobilnu i satelitsku povezanost.
Depositphotos
Predviđa se da će broj satelitskih IoT veza na globalnoj razini porasti s 3,6 milijuna jedinica u 2020. na 41 milijun jedinica do 2030., bilježeći CAGR od 28 posto u tom razdoblju, prema Counterpoint Researchu. Iako satelitski IoT postoji od 1990-ih, njegovo usvajanje je ostalo ograničeno zbog vlasničkih sustava i visokih troškova povezanih s hardverom i podacima.
Međutim, sve se mijenja s napretkom u standardizaciji. Uvođenje 3GPP Release 17, dovršeno 2022. i komercijalizirano 2024., omogućuje jedinstvena hardverska rješenja koja podržavaju mobilnu i satelitsku povezanost. Slično tome, očekuje se da će nadolazeći standard NR-NTN, za koji se očekuje da će ući u komercijalizaciju s izdanjima 18 i 19 do 2027., potaknuti usvajanje u različitim aplikacijama koje zahtijevaju velike brzine i podatke u stvarnom vremenu.
Predviđa se da će sektor poljoprivrede doživjeti brzi rast, s CAGR-om većim od 52 posto tijekom 2023.-2030., potaknut inicijativama precizne poljoprivrede. U aplikacijama za praćenje, NB-NTN će voditi kao dominantna tehnologija, posebno za transport naftnih i plinskih polja, sa značajnim usvajanjem koje se očekuje do 2025. Očekuje se da će implementacija NR-NTN otključati nove slučajeve upotrebe do 2027, uključujući autonomna povezana vozila, video streaming i proširene pomorske aplikacije.
Hrvatski projekt financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.
U prvom tromjesečju 2025. godine najjači domaći telekom operator Hrvatski Telekom nastavio je s rastom poslovanja, ostvarivši rast prihoda od 5,9 posto na godišnjoj razini, što je rezultat pozitivnog razvoja poslovanja u segmentu privatnih i poslovnih korisnika i dosegao je 267,6 milijuna eura.
Podaci koje prikuplja domaći telekom regulator Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokazuje kako je u prošloj godini ukupni prihod od usluga naplatne televizije povećan 9,65 posto na 140,45 milijuna eura.