Na tržištu elektroničkih komunikacija u prvoj polovici 2023. godine prihodi su iznosili ukupno 815.3 milijuna eura i u odnosu na prvu polovicu prošle godine veći su za 10 posto. Najveći doprinos ovakvome rastu dale su usluge širokopojasnog pristupa internetu u pokretnoj mreži s prihodima većim 10 posto, a za gotovo 13 posto povećani su ukupni prihodi od pokretnih mreža.
Ove godine, u usporedbi s prošlom, ulaganja u pokretnu mrežu nadmašila su ulaganja u nepokretnu. Očekivano su nastavljena ulaganja u svjetlovodne i kabelske mreže kao mreže vrlo velikog kapaciteta (VHCN), a migracija korisnika na svjetlovodnu tehnologiju utječe na rast njihova broja uz istodobni pad priključaka na bakrenoj infrastrukturi. Uspoređujući tako isto razdoblje prošle godine s drugim tromjesečjem ove godine, broj svjetlovodnih priključaka je nastavio rasti za gotovo 33 posto, dok je broj širokopojasnih priključaka na bakrenim paricama smanjen za skoro pet posto. Time udio korisnika s VHCN širokopojasnim priključcima u ukupnom broju priključaka putem nepokretnih mreža iznosi 21 posto, a raste i udio priključaka s brzinom većom od 100Mbit/s, koji sredinom godine iznosi 37,5 posto.
Usluga javno dostupne telefonske usluge u nepokretnoj mreži nastavlja s trendom smanjenja broja priključaka, prometa i ukupnih prihoda. Broj priključaka u godini dana niži je za tri posto i polovicom ove godine ima ih 1.219.681, ukupni odlazni promet manji je 12 posto, dok su ukupni prihodi od telefonskih usluga u nepokretnoj mreži niži za gotovo 10 posto i iznose 31 milijun eura.
Broj priključaka usluge naplatne televizije na kraju drugog tromjesečja iznosi 932.187 i minimalno je rastao u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Ukupni prihod od usluga naplatne televizije ipak nastavljaju rasti bez obzira na stagnaciju broja korisnika i viši su za gotovo pet posto.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je ukupni prihod od usluga pristupa internetu iznosio 208.737.400 eura (rast od 9,4 posto). Prihod od pristupa internetu putem nepokretne mreže bio je 60.446.472 eura (+6,9 posto), putem pokretne mreže 147.562.132 eura (+10,1 posto), a putem satelitskih veza 728.796 eura (gotovo trostruko više nego lani). Ukupni broj priključaka širokopojasnog pristupa internetu iznosio je 6.896.151 (+4,7 posto).
Telemach je uspješno osigurao iznimno kvalitetnu i stabilnu mobilnu mrežu tijekom najvećeg i organizacijski najzahtjevnijeg događaja u Hrvatskoj, ističu za ICTbusiness iz trećeg po veličini domaćeg telekom operatora Telemach Hrvatska. Uz optimizaciju kapaciteta u okolnim naseljima, na autocestama i širem području Zagreba, na sedam lokacija na mjestu održavanja koncerta postavljena je dodatna privremena mobilna infrastruktura. Stručnjaci Telemacha isplanirali su, postavili, optimizirali i nadzirali najmoderniju 4G i 5G tehnologiju na svijetu čime je omogućena besprijekorna povezanost i vrhunsko korisničko iskustvo unatoč izuzetno velikom broju korisnika i podatkovnom opterećenju.
Dok su se stotine tisuća posjetitelja slijevale na zagrebački Hipodrom i okolna područja zbog koncerta Marka Perkovića Thompsona 5. srpnja, malo tko je mogao zamisliti da će svi oni istodobno moći bez poteškoća telefonirati, razmjenjivati poruke i koristiti mobilni internet. No, zahvaljujući izuzetnoj predanosti i stručnosti djelatnika Hrvatskog Telekoma, to je postalo realnost – i to u okolnostima kakve još nisu zabilježene na svjetskoj razini, odgovaraju iz najjačeg domaćeg telekoma HT-a na upit ICTbusiness.info.