Agence National des Fréquences (ANFR) objavio je detaljno izvješće o vrijednostima izloženosti izmjerenim tijekom nekoliko pilotskih implementacija 5G provedenih u Francuskoj koje je pokazalo da je izloženost mnogo manja dopuštenih i to za frekvencijski opseg 5G mreža od 3,4-3,8 GHz, frekvencija na kojima inače uobičajeno ne rade postojeće mobilne mreže. U Hrvatskoj je na ovim frekvencijama radio WiMax koji nikad nije zaživio.
Kako ističu u ANFR-u početna mjerenja obuhvaćala su nekoliko antenskih konfiguracija (različite marke antene, različitih veličina) i različite implementacije 5G NR. Na primjer, mjerenja su provedena s različitim brojem signalnih blokova sinkronizacije (SSB) ili različitim formatima okvira.
Razine izmjerenih polja bile su znatno ispod regulatorne granične vrijednosti od 61 V / m u frekvencijskom opsegu 3,4 -3,8 GHz.
Kako pojašnjavaju u ANFR-u, dobiveni rezultati naveli su ANFR da predloži novi pokazatelj mjerenja izloženosti valovima s obzirom na specifične karakteristike 5G mreža. Njihov je regulator ARCEP je krajem 2019. odobrio početne eksperimente u pojasu od 26 GHz. ANFR je zaključio da bi i 5G trebalo proučavati u ovom novom frekvencijskom pojasu.
Izvještaj je dio općeg razmišljanja o procjeni izloženosti javnosti elektromagnetskim valovima iz 5G mreža. ANFR je pojasnio da je zbog nedostatka podataka ili širenja lažnih vijesti važno pružiti objektivne i transparentne informacije.
Ta su mjerenja izvedena u posebnim konfiguracijama koje omogućuju dobru kontrolu nad uvjetima mjerenja. ANFR je rekao da će, nakon što mreže budu otvorene korisnicima operatora, nova mjerenja omogućiti testiranje realističnijih konfiguracija u pogledu prometa i dopuniti zaključke ovog izvještaja.
Britanski regulator za telekomunikacije Ofcom objavio je ranije u veljači 2020. godine, kraće izvješće o rezultatima mjerenja EMF-a prikupljeno blizu u 10 gradova širom Velike Britanije.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je ukupni prihod od usluga pristupa internetu iznosio 208.737.400 eura (rast od 9,4 posto). Prihod od pristupa internetu putem nepokretne mreže bio je 60.446.472 eura (+6,9 posto), putem pokretne mreže 147.562.132 eura (+10,1 posto), a putem satelitskih veza 728.796 eura (gotovo trostruko više nego lani). Ukupni broj priključaka širokopojasnog pristupa internetu iznosio je 6.896.151 (+4,7 posto).
Telemach je uspješno osigurao iznimno kvalitetnu i stabilnu mobilnu mrežu tijekom najvećeg i organizacijski najzahtjevnijeg događaja u Hrvatskoj, ističu za ICTbusiness iz trećeg po veličini domaćeg telekom operatora Telemach Hrvatska. Uz optimizaciju kapaciteta u okolnim naseljima, na autocestama i širem području Zagreba, na sedam lokacija na mjestu održavanja koncerta postavljena je dodatna privremena mobilna infrastruktura. Stručnjaci Telemacha isplanirali su, postavili, optimizirali i nadzirali najmoderniju 4G i 5G tehnologiju na svijetu čime je omogućena besprijekorna povezanost i vrhunsko korisničko iskustvo unatoč izuzetno velikom broju korisnika i podatkovnom opterećenju.
Dok su se stotine tisuća posjetitelja slijevale na zagrebački Hipodrom i okolna područja zbog koncerta Marka Perkovića Thompsona 5. srpnja, malo tko je mogao zamisliti da će svi oni istodobno moći bez poteškoća telefonirati, razmjenjivati poruke i koristiti mobilni internet. No, zahvaljujući izuzetnoj predanosti i stručnosti djelatnika Hrvatskog Telekoma, to je postalo realnost – i to u okolnostima kakve još nisu zabilježene na svjetskoj razini, odgovaraju iz najjačeg domaćeg telekoma HT-a na upit ICTbusiness.info.