Potrošnja podatkovnog prometa povećala se gotovo 300 puta od 2011.

Potrošnja podatkovnog prometa povećala se gotovo 300 puta od 2011.
DepositPhotos

Ericsson je u najnovijem izvješću otkrio da se potrošnja podatkovnog prometa povećala gotovo 300 puta od 2011., kad je objavljen prvi kompanijin Mobility Report. A razlozi za takvo povećanje su podosta logični.

Razvoj tehnologije, ponajprije one vezane za mobilne uređaje i mrežnu infrastrukturu, kao i prilagodba većeg dijela populacije na ono što nude, povećali su potrebe u smislu potrošnje.

Primjerice, 4G LTE tehnologija još se "kotrljala" prije deset godina i do današnjih dana poslužila je kao temelj za 5,5 milijardi novih konekcija diljem svijeta, koje stvara više od 20.000 različitih modela mobilnih uređaja.

Tako nešto dovelo je do situacije u kojoj se kroz treći kvartal ove godine potrošilo više podatkovnog prometa nego u cijeloj 2016. Odnosno, riječ je o 78 eksavajta (EB), što uključuje i promet pristigao kroz fiksne usluge (FWA - Fixed Wireless Access).

Naravno, s dolaskom 5G tehnologije, očekuje se dodatni rast potrošnje pa tako Ericsson predviđa da će u 2027. iznositi 370EB. Također, 5G u ovom trenutku "životnog ciklusa" čini 23 posto udjela u smislu mobilne potrošnje, dok je 4G u istom razdoblju činio osam posto. Već po tome se vidi koliko je brža prilagodba na nove tehnologije danas u odnosu na 2011.

Izvješće pokazuje i da je širokopojasni Internet stvari (IoT) premašio 2G/3G kao segment koji povezuje najveći udio IoT aplikacija. Očekuje se da će činiti 47 posto do kraja godine, u odnosu na 37 posto, koliko bi trebao činiti 2G/3G. Preostalih 16 posto "otpast" će na masivne IoT tehnologije (NB-IoT i Cat-M).

Do 2027. će masivni IoT činiti 51 posto svih mobilnih IoT konekcija, a FWA konekcije će porasti oko tri puta u odnosu na prognoziranih 88 milijuna za kraj ove godine. Konkretnije, trebale bi dosegnuti 230 milijuna za šest godina, a polovica bi trebale biti preko 5G mreža...