Polako se bližimo kraju 2019. godine i stigli su nam rezultati za treći ovogodišnji kvartal u fiksnoj telefoniji koje je prikupio domaći telekomunikacijski regulator HAKOM. Prema tim podacima na godišnjoj razini u fiksnoj telefoniji se bilježi pad prihoda od čak 8,54 posto čime je na kraju trećeg kvartala zabilježen ukupni prihod od 322,163 milijuna kuna.
Najveći je pad ako se fiksno tržište pogleda prema veleprodajnom odnosno maloprodajnom segmentu zabilježen je u veleprodaji i to za 10,4 posto na 49,57 milijuna kuna, dok j u segmentu maloprodaje pad od 8,2 posto na 272,6 milijuna kuna. Time je vidljivo da maloprodajni segment u trećem kvartalu 2019. godine zauzima čak 85 posto ukupnog prihoda u fiksnoj telefoniji.
Ukupan broj pretplatnika smanjen je za 1,6 posto na 1,34 milijuna. Kada se pak pogleda potrošnja u fiksnoj telefoniji ona je i dalje nastavila pad i na godišnjoj i na kvartalnoj razini te je tako u odnosu na treći kvartal 208. godine broj odlaznih minuta smanjen 10,31 posto na 387,23 milijuna minuta. Ako se ta brojka pak usporedi s potrošnjom u drugom ovogodišnjem kvartalu vidljivo je kako je pad potrošnje smanjen za 4,85 posto.
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.