Najnovija studija Međunarodne telekomunikacijske unije (ITU) pokazuje kako je Hrvatska na 38. mjestu prema indeksu globalnog razvoja informacijske i komunikacijske tehnologije (ICT), dok je na prvom mjestu već četvrtu godinu zaredom Južna Koreja koju slijede većinom europske zemlje smještene među prvih deset najbolje rangiranih.
Na drugom mjestu je Švedska, a nakon nje slijede Island i Danska. Finska je peta, a za njom Norveška, Nizozemska, Velika Britanija, Luksemburg i Hong Kong, dok je primjerice SAD na 17. mjestu, Francuska na 18., Njemačka 19., dok je Rusija na 40. mjestu. Iz detaljnog pregleda podataka objavljenih u sutdiji vidljivo je kako osim što je na ukupnom 38. mjestu, Hrvatska u Europi na 26. mjestu, a među zemljama članicama EU na 22. mjestu.
Naš je indeks s prošlogodišnjih 6.14 porastao na 6.34 od maksimalnih 10, no taj rast nije bio dovoljan za napredak već za pad od čak 4 mjesta. Od nama susjednih zemalja Slovenija je bolja i smjestila se 28., dok su nam drugi susjedi lošiji od nas i tako je Mađarska na 42. mjestu, Srbija je na 56. mjestu, a BiH te na 67. mjestu.
Podsjetimo, Međunarodna unija za telekomunikacije (ITU) radi kao jedan od ureda Ujedinjenih naroda specijaliziran za ICT, te u ovoj studiji petoj po redu rangira 157 zemalja na temelju dostupnosti i raširenosti ICT-a, korištenju i vještinama.
Nokia je izabrana da vodi PROACTIF, projekt koji financira Europska unija putem Chips Joint Undertaking (Zajednički poduhvat za čipove). Projekt ima za cilj ojačati tehnološku otpornost Europe i vodstvo u tehnologijama elektroničkih komponenti i sustava (ECS), te podržati autonomiju europske industrije dronova i robotike .
Donald Trump napao je AT&T zbog problema na koje je naišao tijekom konferencijskog poziva. Operater je, međutim, inzistirao na tome da problem nije uzrokovan njihovom mrežom. Trumpovi komentari dolaze nakon što su njegovi sinovi predstavili američku mobilnu uslugu koja nosi obiteljsko ime te najavili dolazak pametnog telefona proizvedenog u SAD-u.
Novo istraživanje Juniper Researcha otkriva da će operatori u narednih pet godina globalno investirati više od 17 milijardi dolara u sigurnost mreža temeljenu na umjetnoj inteligenciji. Ukupna ulaganja porast će s 2,5 milijardi dolara u 2025. godini na 4,6 milijardi dolara do 2029. godine. Juniper Research pripisuje očekivano dodatno ulaganje sve većem fokusu operatora na povećanje B2B prihoda iz industrija poput prometa, zdravstva i energetike, gdje je sigurnost mreža od ključne važnosti. Izvještaj navodi kako je primjena umjetne inteligencije za stvaranje inteligentnih i autonomnih sustava u mrežnoj sigurnosti temeljna za rast B2B prihoda.