Kao nužan odgovor na negativne inflatorne učinke, Telemach će od 1. svibnja 2025. iznose mjesečnih naknada tarifnih paketa uskladiti sa službenom stopom inflacije za 2024., u iznosu od tri posto, ističu iz trećeg po veličini domaćeg telekom operatora Telemach Hrvatska. Već prije su indeksaciju napravili i Hrvatski Telekom i A1 Hrvatska.
To znači da će, primjerice Start paket, koji odnedavno umjesto 12 GB donosi čak 20 GB mobilnog interneta, biti korigiran za 0,38 eura. Prvi račun s primijenjenom indeksacijom bit će poslan u lipnju, pojašnjavaju iz Telemacha.
Unatoč tome, Telemach već godinama ostaje najbolja opcija na tržištu, s paketima koji su u prosjeku više od 20 posto povoljniji od konkurencije. Kontinuirano ih obogaćujemo kako bismo odgovorili na potrebe korisnika koji tako dobivaju najveću vrijednost za uloženi novac, tvrde u ovom telekomu.
„Ovakvim pristupom, kao i stalnim ulaganjima u vrhunsku infrastrukturu, najnapredniju tehnologiju činimo pristupačnom svima. Iako je stopa inflacije u 2024. iznosila tri posto, prema Državnom zavodu za statistiku kategorija Komunikacija, koja uključuje i kretanje cijena telekomunikacijskih usluga, u godišnjem prosjeku porasla je svega 0,1 posto. Vjerujemo da je tome pridonijelo i sniženje cijena Telemach optičkih paketa za 4 i 9 eura.Podsjećamo, indeksna klauzula ne odnosi se na potrošnju minuta, poruka ili interneta, jednokratne naknade i rate za uređaje, a sve dosadašnje pogodnosti korisnicima su i dalje na raspolaganju prema ugovorenim uvjetima“, zaključuju iz Telemacha.
Podsjetimo, kako treba svakako reći da telekomi bez indeksacije, odnosno usklađenja s inflacijom ne bi zbog ugovornih obveza mogli podizati cijene svojih usluga, a to je još 2015. potvrdio i Europski sud pravde, a i HAKOM svojim stručnim mišljenjem iz 2022. godine.
Iz HAKOM su 2022. pojasnili kako zakonska regulativa kaže da sukladno članku 140. stavku 1. ZEK-a, prava i obveze između operatora javno dostupnih elektroničkih komunikacijskih usluga i krajnjih korisnika tih usluga uređuju se njihovim međusobnim ugovorom, pojašnjava se u mišljenju HAKOM-a i dodaje da ugovor mora sadržavati odredbe koje su utvrđene zakonom kojim se uređuje zaštita potrošača te drugim posebnim propisima. Sastavni dio ugovora čine uvjeti poslovanja koji obuhvaćaju opće uvjete, posebne uvjete pružanja usluga i cjenik usluga za koje se taj ugovor sklapa.