Na pozivu za Glavnu skupštinu dioničara HT-a koja bi se prema planu trebala održati 17. lipnja stoji da će se mijenjati članak 5. statuta kompanije gdje se dodaju nove djelatnosti kojima će se ovaj najveći telekom baviti.
Tako će HT ući na tržište električne energije, o čemu se u kuloarima spekulira već neko vrijeme, te iz HT-a na upit ICTbusiness.info iz HT-a kažu da promjene vezane uz doregistraciju djelatnosti odnose se na projekte koje potencijalno planiramo pokrenuti u budućnosti. "Doregistracijom navedenih djelatnosti stvaraju se pravni preduvjeti za eventualnu implementaciju određenih poslovnih odluka koje mogu biti donošene u narednom periodu", ističu HT-u.
Tako u prijedlogu za Glavnu skupštinu HT-a stoji prijedlog da se u statut u članak 5.stavku 1. dodaju se nove alineje 38-61 koje glase:
proizvodnja električne energije- opskrba električnom energijom
trgovina električnom energijom
prijenos električne energije
distribucije električne energije
organiziranje tržišta električnom energijom
proizvodnja toplinske energije
distribucija toplinske energije
opskrba toplinskom energijom
organizacija tržišta plina
trgovina plinom
opskrba plinom
posredovanje na tržištu plina
zastupanje na tržištu plina
distribucija plina
dobava plina
umjeravanje i održavanje mjernih uređaja
projektiranje, proizvodnja, održavanje sustava za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora
usluge izvršenja platnih transakcija, uključujući prijenos novčanih sredstava na račun za plaćanje kod korisnikova pružatelja platnih usluga ili
kod drugog pružatelja platnih usluga:
izvršenje kreditnih transfera, uključujući trajne naloge
usluge izvršenja platnih transakcija u kojima su novčana sredstva pokrivena kreditnom linijom za korisnika platnih usluga:
izvršenje platnih transakcija putem platnih kartica ili sličnog sredstva
usluge novčanih pošiljaka
računovodstveni poslovi
pripremanje hrane i pružanje usluga prehrane
pripremanje i usluživanje pića i napitaka.“
Bit će zanimljivo vijdeti čime će se to HT baviti, iako se spekulira na tržištu kako je ponajviše riječ o namjeri da se bave pametnim brojilima i naplatom za druge na tržištu, iako nije isključeno da će i oni sami kupovati i kroz druge tvrtke i sustave distribuirati električnu i drugu energiju.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju da je u segmentu mobilne telefonije ukupno promet u minutama smanjen za čak 10,13 posto na godišnjoj razini u odnosu na posljednja tri mjeseca 2021. godine. Tako se na mobitelima potrošilo 2,65 milijardi minuta.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako se u segmentu širokopojasnih usluga pristupa internetu svi telekomi u posljednja tri mjeseca 2022. godine povećali prihodi za 4,68 posto i to na 1,36 milijarde kuna. Zanimljivo u odnosu na prethodni kvartal iste 2022. godine prihod je manji 16,01 posto.
Najveći domaći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska, Telemach Hrvatska prema podacima HAKOM-a u posljednja tri mjeseca 2022. godine bilježe rast prihoda od mobilne telefonije i to 7,98 posto na 1,05 milijardi kuna. Pokazuju to netom objavljeni podaci domaćeg telekom regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM).