Gubitak prihoda operatera zbog „sivog“ SMS prometa smanjit će se za 66 posto tijekom sljedeće 4 godine i to prije svega zahvaljujući sve većem prihvaćanju i učinkovitosti SMS vatrozida, pokazuje najnovija analiza Juniper Research. Studija predviđa da će ovi vatrozidi uštedjeti operaterima više od 4,4 milijarde dolara u izgubljenom prihodu od poslovnih poruka između 2023. i 2027. identificiranjem lažnog prometa i njegovim blokiranjem u stvarnom vremenu.
Ove uštede bit će potaknute sposobnošću SMS vatrozida da ranije i učinkovitije otkriju izvore lažnog prometa kroz sve veću upotrebu strojnog učenja. Do 2027. izvješće predviđa da će se manje od 1% prometa poslovnih poruka moći pripisati sivim rutama, u usporedbi s 4,3% u 2023.
Međutim, kako se uloga poslovnih poruka razvija, izvješće poziva operatere da razviju vatrozide za poruke koji će se postaviti kao dio većeg sigurnosnog lanca vrijednosti koji štiti operatere preko više kanala od samog SMS-a. Izvješće predviđa da će RCS razmjena poruka biti ključna tehnologija u sljedeće 4 godine, a dobavljači vatrozida moraju prilagoditi usluge otkrivanja i ublažavanja prijevara ovoj tehnologiji.
S druge strane, izvješće je identificiralo model sigurnosti kao usluge kao ključnu strategiju za budući razvoj vatrozida. Ovaj poslovni model uključuje pružanje upravljanih sigurnosnih alata preko više tehnologija koje vodi operater. Predviđa da će se dobavljači uskoro natjecati u cjelovitosti svojih vatrozida za više formata, uključujući učinkovitost rješenja za otkrivanje prijevara temeljenih na umjetnoj inteligenciji preko višestrukih tehnologija slanja poruka.
„Operateri moraju imati najučinkovitije alate za prepoznavanje i ublažavanje budućih metoda prijevare s porukama bez obzira na kanal za slanje poruka. Međutim, usluge otkrivanja prijevara moraju prepustiti iskusnim pružateljima rješenja trećih strana koji imaju koristi od bogatstva podataka koje dobivaju iz prometa preko jezgrenih mreža više operatera,” komentirala je autorica izvješća Elisha Sudlow-Poole.
Podaci koje prikuplja domaći telekom regulator Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokazuje kako je u prošloj godini ukupni prihod od usluga pristupa internetu veći 12,74 posto na godišnjoj razini u odnosu na 2023. godinu. Ukupni prihodi telekoma, a najveći igrači su Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska donijeli su ukupno 817,56 milijuna eura.
Podaci koje prikuplja domaći telekom regulator Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokazuje kako je u prošloj godini za 6.2 posto povećani ukupni prihodi od mobilne telefonije i ukupni prihodi Hrvatskog Telekoma, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska dosegli su 589,04 milijuna eura.
Podaci koje prikuplja domaći telekom regulator Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokazuje kako je u prošloj godini nastavljena tranzicija korisnik telekom usluga prema 4D paketima koji uključuju fiksnu telefoniju, pristup internetu, IPTV usluge i mobilne usluge kojih je na kraju 2024. bilo 258,89 tisuća uz godišnji rast u odnosu na prethodnu godinu od 5,96 posto.