Francuska neće isključiti Huawei iz 5G, ali preporučuje da ga se izbjegava

Francuska neće isključiti Huawei iz 5G, ali preporučuje da ga se izbjegava
DepositPhotos

Francuska je još u veljači odlučila da neće isključiti Huawei iz svoje 5G mreže, što je službeno u ime Vlade priopćila ministrica gospodarstva Agnes Pannier-Runache, odbacujući time pritisak iz Sjedinjenih Američkih Država, a koji se tiče zabrane poslovanja te vrste za kinesku kompaniju. Ali, pet mjeseci kasnije sugerira se s najviših državnih razina da kinesku kompaniju treba izbjegavati.

Dakle, ukratko, telekomi u Francuskoj mogu poslovati s Huaweijem bez ikakvih problema, ali vlast im sugerira da to ne čine. Djeluje kao pasivna agresija i tek treba vidjeti što će se dogoditi onima koji uistinu nastave svoje partnerstvo s kineskom kompanijom.

Samim time, može se reći da Huawei poslije Velike Britanije i Njemačke dobiva još jednog europskog partnera, što znači i da američki utjecaj na Europsku uniju te njoj bliske države i nekadašnju članicu Veliku Britaniju, zapravo nije na razini kojoj bi se nadalo tamošnje vodstvo. Ali, na određenoj razini jest jer i u Njemačkoj i u Velikoj Britaniji vlada uvjerenje da treba ići u razvoj bez Huaweija.

Inače, ministrica Pannier-Runache odluku iz uvoda je donijela nakon što je telekomunikacijsko regulatorno tijelo Arcep započelo dugoočekivanu prodaju 5G spektra u Francuskoj.

"Ne ciljamo niti jednu pojedinu kompaniju. Nema iznimki. U Francuskoj su aktivna tri proizvođača opreme. Huawei ima 25 posto tržišnog udjela, tu su također Nokia i Ericsson. Samsung još nije aktivan u Francuskoj, ali je zainteresiran za 5G", kazala je Pannier-Runache i dodala:

"Ne slijedimo stav SAD-a, ali ćemo provesti vlastitu sigurnosnu procjenu. Sve operatere će trebati odobriti premijerov ured.

Dakle, svima u Europi jasno je da bez Huaweija ne mogu obaviti tranziciju prema novoj tehnologiji na odgovarajući način te je jedinstveni zaključak da američka politika ne bi bila plodonosna na Starom kontinentu. Naime, Amerikanci imaju interna rješenja bolje postavljena od Europe i ukoliko bi Europa slijedila njihov primjer, zaostajala bi još i više za njima, ali i Kinom.

Time bi Trump i njegova vladajuća struktura "ubili dvije muhe jednim udarcem" jer zaustavljanjem Huaweija na tlu Europe, nakon zaustavljanja u Sjevernoj Americi, značilo bi da Kinezi gube veći dio globalnog tržišta, što bi ih usporilo, no usporilo bi i Europu koja u ovom trenutku još nema adekvatne alternative za ono što joj nudi i omogućava Huawei.

Kako god, jasno je da se alternative ubrzano traže i da bi vrlo brzo kineski gigant mogao početi gubiti ugovore koje trenutno ima.