TELEKOMUNIKACIJE

Ericsson i Nokia dobili ugovore vrijedne 2 milijarde funti s VodafoneThree

Ova dodjela ugovora pokazuje kako se tržište telekomunikacijske opreme u Europi sve više konsolidira između ključnih dobavljača, dok se Huawei i ZTE suočavaju s regulatornim ograničenjima u Ujedinjenom Kraljevstvu i EU. Ericsson i Nokia, potaknuti povjerenjem europskih operatora, nastavljaju jačati svoju poziciju na tržištu 5G infrastrukture, dok Samsung nastoji uhvatiti zamah kroz Open RAN projekte.

Ericsson i Nokia dobili ugovore vrijedne 2 milijarde funti s VodafoneThree
Dražen Tomić / Tomich Productions

VodafoneThree dodijelio je ugovore Ericssonu i Nokiji za izgradnju mobilne mreže novoformiranog operatora. Švedski proizvođač opreme tvrdi da je osvojio većinu posla.

U svojoj izjavi, VodafoneThree pojasnio je da je odabrao partnere za realizaciju jednog od najvećih privatno financiranih infrastrukturnih projekata u Ujedinjenom Kraljevstvu, s ugovorima ukupne vrijednosti više od 2 milijarde funti, koji su dio šireg investicijskog plana za mrežu vrijednog 11 milijardi funti. Ericsson i Nokia čine većinu, ali ne i cijelinu izgradnje mreže, koja će rezultirati povećanjem broja baznih stanica.

Samsung Networks poručio je da poštuje odluku VodafoneThreea o konsolidaciji postojećih odnosa s dobavljačima. Glasnogovornik je dodao da će, unatoč gubitku posla u Ujedinjenom Kraljevstvu, Samsung biti imenovan kao glavni dobavljač u Vodafoneovu natječaju Spring 6, koji će u listopadu odrediti partnere za nadogradnju mrežne infrastrukture u 15 zemalja Europe i Afrike. “Ovaj razvoj događaja omogućuje nam podršku Vodafoneovom Open RAN razvoju u velikom opsegu diljem Europe,” dodali su iz Samsunga.

Ericsson je izdao vlastitu izjavu u kojoj navodi da će pokretati većinu VodafoneThree mreže nove generacije u Ujedinjenom Kraljevstvu u okviru ugovora vrijednog 12,5 milijardi švedskih kruna (1 milijardu funti). Kao dio osmogodišnjeg sporazuma, Ericsson će isporučivati cijelu jezgru mreže, kao i radijske sustave i softverska rješenja, čime će pokriti značajnu većinu unaprijeđene radijske mreže operatora. Također je osigurao status primarnog partnera, s mogućnošću implementacije 5G standalone hardvera, a njegova će tehnologija ekskluzivno pokrivati četiri glavna britanska grada: London, Edinburgh, Cardiff i Belfast.

Nokia je, pak, opisala svoj dio ugovora kao značajan, što predstavlja njezin povratak kao dobavljača za Vodafone i Three u Ujedinjenom Kraljevstvu. Finski dobavljač također je osigurao osmogodišnji ugovor kojim će isporučiti opremu iz svog RAN portfelja za oko 7.000 lokacija u UK-u te modernizirati dio jezgre mreže za glasovne usluge. Direktor VodafoneThreea, Max Taylor, izjavio je da kompanija već nakon nekoliko mjeseci od dovršetka spajanja u lipnju ispunjava obećanje o brzom isporučivanju rezultata.

Ova dodjela ugovora pokazuje kako se tržište telekomunikacijske opreme u Europi sve više konsolidira između ključnih dobavljača, dok se Huawei i ZTE suočavaju s regulatornim ograničenjima u Ujedinjenom Kraljevstvu i EU. Ericsson i Nokia, potaknuti povjerenjem europskih operatora, nastavljaju jačati svoju poziciju na tržištu 5G infrastrukture, dok Samsung nastoji uhvatiti zamah kroz Open RAN projekte. Ujedno, ulaganje od 11 milijardi funti potvrđuje stratešku važnost mobilnih mreža u digitalnoj ekonomiji Velike Britanije, osobito u razvoju 5G standalone tehnologije koja je ključna za privatne mreže, industrijsku automatizaciju i budući razvoj 6G standarda. Time Ujedinjeno Kraljevstvo nastoji osigurati digitalnu suverenost i zadržati vodeću ulogu u implementaciji naprednih komunikacijskih tehnologija u Europi.