Ericsson dobio 5G ugovore u Kini, otpisuje 109 milijuna dolara iz pilota

Ericsson dobio 5G ugovore u Kini, otpisuje 109 milijuna dolara iz pilota
DepositPhotos

Ericsson diljem svijeta ostvaruje velike pobjede nad Huaweijem, koji zbog američkih sankcija sve teže posluje van granica Kine.

Istovremeno, švedski tehnološki gigant u Kini ostvaruje sve više poraza, na koje je bio spreman i najavljuje da će u drugom kvartalu morati otpisati 109 milijuna američkih dolara inventara u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta. Ponajprije jer je dosta tih proizvoda Kinezima ponudio besplatno, kako bi ostvario dugoročnu korist.

Nije to puno s obzirom da na 5G planu ipak dolaze novi klijenti, nove prilike i doslovno nove milijarde dolara kao potencijalna zarada. Stoga, u konačnici Ericsson će daleko manje izgubiti postepenim napuštanjem Kine, no što će Huawei dobiti zatvaranjem u nju te gubitkom poslova diljem svijeta.

Svejedno, treba istaknuti da bez obzira na te detalje, Ericsson ima važeće ugovore s tri najveća operatera u Kini, ali zbog povećanih troškova novih proizvoda, došlo je do spomenutih gubitaka. Odnosno, do otpisa više od stotinu milijuna dolara.

Inače, ti operateri su redom China Mobile, China Telecom i China Unicom, a ugovori se tiču 5G tehnologije i vrijede milijarde dolara samo ove godina. Ipak, najveći dio odlazi Huaweiju i ZTE, koji uz Ericsson rade na infrastrukturi istim tim operaterima. Ipak Ericsson je dobio nove ugovore kao jedini strani proizvođač opreme.

Manje sreće ima Nokia, koja je u svibnju doživjela iznimno težak udarac u Kini jer najveći telekom u zemlji raskinuo je partnerstvo s njom, vezano uz 5G mreže. Konkretnije, China Mobile je 2018. od finske kompanije zatražio opskrbu opremom potrebnom za novu tehnologiju i u prvoj fazi ispoštovao ugovor, no druga faza nikad nije zaživjela. Odluka je vrlo vjerojatno politički motivirana, što samo potvrđuje koliko su američke sankcije zapravo pokrenule "domino efekt".

Dakle, nakon sklopljenog partnerstva, prošle je godine počela suradnja i uz Nokiju, dobavljači potrebne opreme za China Mobile bili su Huawei, Ericsson i ZTE. Ono što je finska kompanija morala jest raditi na mobilnom upravljanju i 12 posto tog posla išlo je u njene ruke, kao i devet posto arhitekture sustava. Sve je bilo u redu, po planu i prema zacrtanim rokovima, a onda je stigla druga faza.

Jednostavno, China Mobile nije želio nastaviti s Nokijom, a njen dio posla iz prve faze preuzeli su ostali, pa je tako 57,3 posto od tog ugovora preuzeo Huawei, 28,7 posto ZTE i 11,5 posto Ericsson. Ali, China Mobile odlučio se i za još jednog partnera - China Information Communication Technologies, kojem je pripalo 2,6 posto Nokijina "kolača".

Ericssonu se to još uvijek ne može dogoditi jer njegovu tehnologiju Kinezi trebaju, čak je ni moćni Huawei još uvijek ne može "replicirati" na adekvatan način...