Austrija planira izgradnju kvantne mreže
Antonio Jularić, Dražen Tomić 21.02.2021. Print
Foto: DepositPhotos
U sklopu velikog infrastrukturnog projekta pod nazivom „Austrian Quantum Fiber Network” izgradit će se mreža optičkih vlakana pomoću koje će razne austrijske istraživačke organizacije moći razmjenjivati kvantne informacije. Omogućavanjem stabilne i pouzdane kvantne komunikacije postigla bi se potpuno nova razina sigurnosti podataka. Informacije bi se mogle prenositi, a da pritom zahvaljujući kvantnom šifriranju budu zaštićene od prisluškivanja. Ovakva mreža mogla bi se također koristiti i za precizna mjerenja i predviđanja potresa.
„Brojne zemlje poput Njemačke, Velike Britanije, SAD-a i Kine trenutačno ulažu golema sredstva u kvantnu tehnologiju”, kazao je inicijator projekta, profesor Thorsten Schumm s Tehničkog sveučilišta u Beču. Dodao je da je kvantna fizika jedno od znanstvenih područja u kojima je Austrija posebno jaka te da već postoje izvrsne istraživačke skupine s prvoklasnom infrastrukturom koje će se sada povezati na novi način.
U Austriji su već ostvarene suradnje na polju podatkovne infrastrukture. Tako je, na primjer, stvorena visokokvalitetna podatkovna mreža za znanost, obrazovanje i kulturu pod nazivom „ACONET” koja će igrati važnu ulogu u ovom novom projektu kvantne komunikacije. Osim Tehničkog sveučilišta u Beču u njemu sudjeluju i Sveučilište u Beču, Sveučilište u Innsbrucku te austrijski zavod za mjeriteljstvo i geodeziju. Dugoročno namjeravaju uključiti i partnere iz drugih europskih zemalja poput, primjerice, Francuske, Njemačke i Češke u kojima već postoje slične inicijative.
Ovaj infrastrukturni projekt započet će u svibnju 2021. i trajat će pet godina. Austrijsko društvo za poticanje istraživanje financira ga u iznosu od 2,8 milijuna eura.
Austrijska kvantna mreža u suradnji sa sličnim inicijativama na europskoj razini mogla bi postati model za budući globalni kvantni internet.
Još iz kategorije
Ericsson predstavio rješenje za “sjeckanje” RAN-a unutar 5G mreža
Ericsson je predstavio rješenje za “sjeckanje” Radio pristupnih mreža (RAN) unutar 5G mreža, koje omogućava poslužiteljima komunikacijskih usluga dostavu prilagođenih 5G usluga s garantiranim performansama.
World Teleport Association dodijelila najvišu razinu izvrsnosti A1 Aflenz satelitskoj zemaljskoj postaji
A1 Telekom Austra Grupa dobila je najviši mogući, Tier 4 certifikat kao potvrdu izvrsnosti za satelitsku zemaljsku postaju Aflenz u Austriji. Certifikacija je provedena prema strogim kriterijima World Teleport Association (WTA), udruženja pružatelja satelitskih komunikacijskih usluga i vrijedi tri godine.
Hrvatski Telekom započeo testiranja 5G mreže na 3,5 GHz frekvencijskom pojasu
Najjači domaći telekom operator HT danas je prvi započeo s uključivanjem komercijalnih korisnika u testiranja na 3,5 GHz frekvencijskom pojasu koji će omogućiti nove mogućnosti 5G mobilne mreže s dva do tri puta većim brzinama i veće mogućnosti upotrebe u brojnim sektorima, brojne inovacije te razvoj pametnih industrija, modernih gradova i društva budućnosti.