Do 2030. globalno će biti 290 milijuna 6G veza, godinu dana nakon prvobitno očekivanog pokretanja 2029., prema studiji Juniper Researcha. Kako bi postigli ovaj rani rast, izvješće upozorava da operateri moraju riješiti razne tehnološke izazove, uključujući problem mrežnih smetnji koje proizlaze iz upotrebe visokofrekventnog spektra.
Ova upotreba visokofrekventnog spektra u 6G bit će ključna tehnologija za pružanje brzina propusnosti 100 puta većih od trenutnih 5G mreža. Međutim, budući da mobilne tehnologije nikad prije nisu koristile pojaseve spektra u ovom rasponu, najhitnija briga za operatere je minimiziranje ove mrežne smetnje ili rizik od stvaranja nepouzdane 6G mreže.
Kako bi se to postiglo, izvješće poziva operatere da ulažu u RIS (Reconfigurable Intelligent Surfaces); tehnologiju koja će ublažiti utjecaj smetnji velikih prepreka, uključujući zgrade, na mrežne usluge. To se postiže namjernim reflektiranjem i lomljenjem 6G mobilnih signala kako bi se paketima podataka omogućilo kretanje oko fizičkih prepreka.
Kako 6G standardi postaju jasniji 2025., RIS tehnologija mora postati neposredni prioritet za razvoj. Međutim, izvješće upozorava da s obzirom na široka geografska područja nekih 6G mreža, operateri moraju implementirati AI za praćenje i prilagodbu RIS konfiguracije u stvarnom vremenu kako bi maksimalno iskoristili prednosti tehnologije.
"Inicijalna 6G pokrivenost dogodit će se u najgušće naseljenim geografskim područjima kako bi se opsluživalo što više korisnika. Stoga će RIS tehnologija biti ključ za pružanje vrijedne 6G usluge kako potrošačima tako i poslovnim korisnicima u prvih nekoliko godina rada mreže, ”, primijetio je autor istraživanja Alex Webb.
Američka vlada dodala je satelitsku pokrivenost za svoje pomorske snage od Intelsata. Tvrtka je osigurala 12-mjesečni ugovor s Američkim svemirskim snagama za pružanje Ministarstvu obrane globalne pomorske pokrivenosti u obliku propusnosti satelitskih komunikacija, opreme i usluga.
Hrvatski projekt financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.
U prvom tromjesečju 2025. godine najjači domaći telekom operator Hrvatski Telekom nastavio je s rastom poslovanja, ostvarivši rast prihoda od 5,9 posto na godišnjoj razini, što je rezultat pozitivnog razvoja poslovanja u segmentu privatnih i poslovnih korisnika i dosegao je 267,6 milijuna eura.