Ukupni ekosustav 5G tehnologije zahtijeva dodatna ulaganja. Infrastruktura potrebna za implementaciju pristupne mreže – dakle antene i bazne stanice – mora se moći jednostavno i ekonomski povoljno postavljati, pojašnjava Goran Toplek, direktor Odjela za inženjering i optimizaciju mobilne pristupne mreže u Hrvatskom Telekomu za ICTbusiness.info.
Prema njegovim riječima nužna je, ponovno, promjena u svijesti javnosti i institucija o potrebi razvoja mreža i o potrebi pravovremenih dovršavanja legislativnih postupaka.
Kako korisničko iskustvo na 5G mrežama nadmašuje ono na 4G mrežama, i na koji način poboljšane brzine preuzimanja utječu na svakodnevnu upotrebu interneta?
5G mreže u osnovi koriste pet puta više spektra u jednom bloku, čime pružaju proporcionalno i toliko veće brzine za korisnike. Resursi baznih stanica su naravno dijeljeni, pa će s povećanjem broja korisnika 5G-a brzine biti realnije od sadašnjih kada je 5G mreža još relativno manje opterećena. Dakako, zadatak je operatora mobilnih mreža da reagiraju dodavanjem kapaciteta kroz dodatne blokove spektra ili, što je sve češće slučaj, dodatnom gradnjom baznih stanica u svojim mrežama. Dodatna prednost 5G mreža je i niska latencija, odnosno vrijeme dohvata podataka, što će, uz brzinu preuzimanja i slanja podataka, najviše osjetiti korisnik u dnevnom korištenju interneta.
Koje su ključne investicije potrebne kako bi 5G ostvario svoj puni potencijal u digitalnoj transformaciji i gospodarskom rastu?
Ukupni ekosustav 5G tehnologije zahtijeva dodatna ulaganja. Infrastruktura potrebna za implementaciju pristupne mreže – dakle antene i bazne stanice – mora se moći jednostavno i ekonomski povoljno postavljati. Rastući financijski volumen nekretninskog tržišta nepovoljno utječe na ubrzanje investicija u 5G. Upravne prepreke – poput ograničenja i prostornim planovima i dugi legislativni i imovinski postupci – također. Nužna su ulaganja i u jezgrene komponente mreže i servise, kao i u otvorena sučelja prema mreži preko kojih mnogi dionici ICT sustava mogu implementirati svoje ideje. Digitalizacijom ubrzavamo procese i tu nalazimo ključnu komponentu rasta. Nužna je, ponovno, promjena u svijesti javnosti i institucija o potrebi razvoja mreža i o potrebi pravovremenih dovršavanja legislativnih postupaka.
Što predstavlja 5G-Advanced i na koji način njegova implementacija podržava tržišne zahtjeve prije dolaska 6G tehnologije?
5G-Advanced predstavlja nadogradnju, odnosno produbljivanje inicijalnog 5G standarda. Osim bitno većih brzina, niske latencija i proširenja ekosustava što je donio inicijalni 5G, 5G-Advanced donosi nove i poboljšane funkcionalnosti u domeni krajnjih uređaja – poput pojednostavljenih terminala koji su troškovno daleko povoljniji od pametnih telefona ili podrške za dronove, zatim ubrzanje procedura mobilnosti za pouzdaniji transfer podataka kod većih brzina kretanja, podrške proširenoj realnosti koja će iskoristiti mogućnosti umjetne inteligencije, poboljšanja pokrivanja i kapaciteta, nove aplikacije poput željezničkih komunikacija, mogućnost komunikacije izravno s mobitel na mobitel, povećanje preciznosti lociranja, te poboljšanje ostalih operativnih procedura u sadašnjim sustavima.
Koje sektore gospodarstva će najviše transformirati 5G, i koje se inovativne primjene tehnologije očekuju u industrijama kao što su proizvodnja, javna uprava i uslužni sektor?
Sve! 5G je okosnica za digitalizaciju procesa i ubrzanje procedura. Od poljoprivrede – dronski nadzor i telemetrija, preko transporta – praćenje vozila i kontejnera, videonadzor vlakova i brodova, preko prerađivačke industrije koja već koristi prednosti koncepta pametnih tvornica koji nadzire i prati svaki korak u proizvodnji unutar zatvorenih 5G campus mreža ili usluga temeljenih na 5G tehnologiji, do trgovine s trendovima digitalizacije web prodaje, naplate i praćenja zaliha. Ogroman je potencijal i u znanstveno-obrazovnom sektoru i poglavito u javnoj upravi gdje tehnologija omogućuje transparentnost, brzinu i preciznost.
Na koji način 5G doprinosi smanjenju digitalnog jaza i proširenju visokobrzinskog interneta u zajednice koje su prethodno bile izvan dosega fiksnih mreža?
5G pruža izvrsnu alternativu fiksnoj mreži gdje je onda nedostatna ili nepostojeća. Svjesni smo da je gradnja fiksne optičke mreže u pojedinim slučajevima iznimno skupa – ruralni krajevi i otoci, te dugotrajna – potrebno je ishoditi dozvole građenja i riješiti imovinsko-pravne odnose na svakoj čestici kojom fiksna mreža prolazi. Zato je 5G u inačici fiksnog bežičnog pristupa, FWA, savršena alternativa. Korisnik se spaja brzo, instalacijom posebnih vanjskih modema, i može koristiti usluge sumjerljive optičkom internetu. Pritom treba voditi računa o konačnom kapacitetu 5G ćelije na koju se korisnici spajaju, kako bi osigurali standardne brzine pristupa.
Kako se planira riješiti izazov monetizacije 5G tehnologije i stvaranja održivog tržišnog modela koji će uključivati različite sudionike?
Osim osiguravanja dodatnih kapaciteta u mobilnim mrežama, monetizacija 5G dodatno je potaknuta ključnim karakteristikama 5G mreže – velikim brzinama, malim kašnjenjem paketa, podrškom za velik broj uređaja, omogućenim uslužnim slojevima i ostalim, što otvara mogućnosti inovativnim i poboljšanim primjenama. Primjerice, video usluge koje traže velike brzine, upravljanje robotima i dronovima koje traži nisko kašnjenje, praćenje roba koje zahtijeva velik broj jednostavnih uređaja, prijenos medijskih sadržaja posebnim slojevima kreiranim na 5G mreži koji osiguravaju velike brzine i nisko kašnjenje. Otvaranjem mreža preko tzv. API, mnogi akteri na tržištu, postojeći i novi, slobodni su kreirati nove usluge za koje će 5G mreža poslužiti kao pouzdana osnova.
Koliko je realno očekivati da će 5G tehnologija doprinijeti gotovo 900 milijardi dolara globalnom gospodarstvu do 2030., i koji su glavni pokazatelji tog predviđanja?
Vrlo je realno. Uzevši u obzir navedene benefite 5G mreža, ona utječe na sve industrije povećanom potražnjom od osnovnih materijala za proizvodnju opreme i izgradnju mreža do korisničkih uređaja u smislu zaokruženog ekosustava, a osnova je za ostale industrije da kreiraju primjene koje će ubrzati procese, promet roba i usluga, komunikaciju, socijalne interakcije, širenje zelenih tehnologija. Svaka dosadašnja tehnološka generacija donijela je skokovitu promjenu u globalno gospodarstvo, pa nema sumnje da će i ova.
Kako bi optimalno upravljanje spektralnim resursima, posebice u nižim, srednjim i višim opsezima, moglo osigurati bolje korisničko iskustvo i ekonomsku isplativost 5G tehnologije?
Ekonomska isplativost strogo je vezana uz bolje korisničko iskustvo. Ulaganja u nove mreže, od spektralnih resursa, preko izgradnje infrastrukture, kreiranja novih usluga, pa do inovativnih tarifnih rješenja za korisnike, intenzivna su, pa operatori itekako optimiraju korištenje spektra. Svaka aktivnost u optimiranju mreža usmjerena je na što jednostavniju ali i vrhunsku uslugu korisniku. Napredne tehnike „zbrajanja“ spektralnih blokova u cilju dostizanja što veće propusnosti mreža, omogućuju optimalno korištenje spektra. Uvođenje strojnog učenja i umjetne inteligencije pak, osiguravaju paralelno praćenje korisničkog iskustva, kvalitete mreže i umjerenog korištenja energije, što olakšava posao ekspertima. Operatori ulažu velike napore u zadovoljenje čitavog spektra zahtjeva upravo u cilju ekonomičnosti razvoja 5G tehnologije, a ključan zahtjev je vrhunsko korisničko iskustvo.
Koje su glavne prednosti Ecopol stupa u odnosu na tradicionalne čelične telekomunikacijske tornjeve?
Glavne su prednosti Ecopol stupova njihov doprinos ekološkoj održivosti. Trajnost tih stupova je između 30 i 100 godina, ovisno o vremenskim uvjetima i uvjetima korištenja. Sam materijal i proces proizvodnje ima upola mali ugljični otisak u usporedbi sa sličnim čeličnim stupovima. Drvo kao ključni materijal u gradnji ovakvih stupova omogućuje daleko rjeđe održavanje što ponovno smanjuje potrebu za posjetama eksperata lokacijama. Nezanemariva prednost je i uklapanje u okoliš, gdje vizualni utjecaj možemo nazvati vrlo prihvatljivim s aspekta nužnosti postavljanja stupova za elektroničke komunikacije. Nakon eventualnog prestanka potrebe za stupom na nekoj lokaciji, isti se može jednostavno premjestiti, a u krajnjem slučaju ekološki zbrinuti.
Koliko su troškovi implementacije 5G tehnologije prepreka za srednjerazvijene zemlje, i postoje li strategije za smanjenje tih troškova?
Svaka nova tehnologija zahtjeva dodatna, visoka ulaganja u infrastrukturu i mrežu s obzirom da se radi o novim produktima za koje je industrija morala uložiti mnoge i velike resurse da se standardi produktiziraju. Ubrzanju razvoja 5G tehnologije, kao i svake druge, doprinos mogu dati subvencioniranje razvoja kroz, primjerice, europske razvojne fondove. Uska suradnja operatora sa legislativnim, regulatornim, administrativnim, znanstvenim i realnim sektorom je tako imperativ.
S obzirom na već veliku pokrivenost tehnologijama ranijih generacija, te naviku korisnika da su usluge dostupne uvijek i svugdje, očekivanja od 5G tehnologije su iznimno velika. U tom kontekstu, osim osiguravanja širokog pokrivanja 5G tehnologijom, nužno je razmišljati i o specifičnim načinima korištenja novih funkcija koje nam svaka nova generacija mobilne tehnologije donosi. Sukladno tome, u HT-u razvijamo specifične usluge u izravnom dijalogu s korisnicima iz drugih industrija, čijim uplivom se potom oblikuju usluge po specifičnim potrebama.
Uzevši u obzir da 5G tehnologija koristi spektar i na visokim frekvencijama što diktira gušću mrežu, troškovi se nedvojbeno povećavaju, pa se tako raste i potreba za učinkovitijim upravljanjem troškovima infrastrukture.
Nedavno ste sudjelovali u postavljajnju Ecopol stupa. Koje su njegove glavne prednosti u odnosu na tradicionalne čelične telekomunikacijske tornjeve?
Glavne su prednosti Ecopol stupova njihov doprinos ekološkoj održivosti. Trajnost tih stupova je između 30 i 100 godina, ovisno o vremenskim uvjetima i uvjetima korištenja. Sam materijal i proces proizvodnje ima upola mali ugljični otisak u usporedbi sa sličnim čeličnim stupovima. Drvo kao ključni materijal u gradnji ovakvih stupova omogućuje daleko rjeđe održavanje što ponovno smanjuje potrebu za posjetama eksperata lokacijama. Nezanemariva prednost je i uklapanje u okoliš, gdje vizualni utjecaj možemo nazvati vrlo prihvatljivim s aspekta nužnosti postavljanja stupova za elektroničke komunikacije. Nakon eventualnog prestanka potrebe za stupom na nekoj lokaciji, isti se može jednostavno premjestiti, a u krajnjem slučaju ekološki zbrinuti.
Kako Ecopol doprinosi smanjenju ugljičnog otiska, i koje konkretne materijale koristi za održivost?
Stupovi su građeni posebnim tehnikama lameliranja koje koriste ekološki prihvatljive materijale i prakse, a od drva održivog porijekla i uzgoja. Ovako smanjen ugljični otisak potvrđen je detaljnom studijom provedenom 2017. godine od strane SYKE-a, Finskog instituta za okoliš.
Na koji način je stup dizajniran za dodatnu sigurnost, posebno u pogledu otpornosti na požar i zaštite kabela?
Sigurnost i otpornost uporabe ovakvoga stupa osigurana je, kako je već rečeno, posebnim tehnikama lameliranja drva uz minimalno nužne čelične elemente koji osiguravaju strukturalnu cjelovitost i dodatnu sigurnost u ekstremnim vremenskim uvjetima. Otpornost na požar je osigurana posebnim, opet ekološki prihvatljivim, premazima i impregnacijom drva. Kabeli su zaštićeni provođenjem kroz tijelo stupa, pa tako nisu izloženi vremenskim neprilikama, eventualnim požarima ili vandalizmu.