Veliki rast virtualne i proširene stvarnosti, a 5G će dati poseban poticaj

Veliki rast virtualne i proširene stvarnosti, a 5G će dati poseban poticaj
Dražen Tomić / Tomich Productions

Dolazak 5G mreže imat će velikog utjecaja na rast virtualne i proširene stvarnosti, smatra Darian Škarica iz DivIT-a i dodaje da je 5G jedna od temeljnih elemenata koji će omogućiti puni potencijal virtualne i proširene stvarnosti uz umjetnu inteligenciju, 3D mapiranje svijeta, IoT i još nekoliko dodatnih tehnologija zbog kojih će uopće ove stvarnosti biti iskoristive.

Za naočale proširene stvarnosti 5G nam omogućuje iskoristivost AR clouda - tj. mogućnost da šećemo gradom s naočalama dok u pozadini učitavamo digitalni sloj koji će se nalaziti nad našim pravim svijetom, smatra Škarica koji o tome govore i na Algebrinom Mini MBA Digital. Prema njegovim riječima danas te tehnologije generiraju i prikazuju terabajte i terabajte podataka tako da bez 5G mreže jednostavno nije moguća ovakva uporaba.

Rast rješenja virtualne i proširene stvarnosti je sve veći i značajniji. U kojem smjeru vidite razvoj tih rješenja?

Dosad se za osobnu uporabu virtualna i proširena stvarnost najviše koristila u gamingu, dok se za profesionalnu uporabu najviše koristila za različita industrijska rješenja. Međutim porastom broja prodanih uređaja vidi se i porast korištenja van ova 2 segmenta -  kako se povećanje prodaje najviše dogodilo kod krajnjih korisnika, počela su dolaziti razna rješenja, za krajnje korisnike van gaminga, poput različitih edukativnih alata, aplikacija za povećanje produktivnosti, komunikacijskih aplikacija i slično.. Iako će gore navedena 2 segmenta u narednih par godina i dalje biti najznačajniji, sve više će dolaziti aplikacije za krajnje korisnike za svakodnevnu upotrebu.

Mnogi su očekivali sve veću primjenu u segmentu zabave, no pokazalo se u praksi da jako dobro idu i rješenja za industriju. Koji je razlog takvom tržišnom uspjehu?

Najkraće - ušteda novaca koju ove tehnologije pružaju poslovnim korisnicima. Kad smo ušli u područje virtualne i proširene stvarnosti smo iščekivali trenutak kad će ova tehnologija se početi koristiti van zabave, tj tren kad će tvrtke doživjeti kako ova tehnologija im može uštedjeti vrijeme i novac.

Naši trenutni najveći projekti su upravo u ovom području, gdje za različita naftne rafinerije radimo trening iskustva. Ova iskustva omogućuju zaposlenicima da se mogu snalaziti u različitim situacijama u rafineriji, mjesecima prije nego se rafinerija otvori. Na ovaj način se uvelike smanjujuje vrijeme potrebno da bi rafinerija postala funkcionala, s čime se puno radnije dolazi do profitabilnosti rafinerije. Ovakva trening iskustva se koriste u različitim segmentima, te značajno štede vrijeme i novac.

Trenutno virtualna i proširena stvarnost imaju učinak na nekoliko milijuna radnih mjesta, no to će do 2030. godine narasti na 23 milijuna radnih mjesta. Što očekujete?

Uvijek je nezahvalno predviđati 10 godina u budućnost u tehnologiji. Na koliko će direktno mjesta utjecati (tj koliko radnih mjesta će nestati) ne mogu reći, ali će se to svakako dogoditi. Ali mogu reći kako kao i sa svakom drugom tehnologijom će nastati mnoštvo novih mjesta za koje danas nemamo ni imena. Uz to prva promjena će definitivno  biti porasti potražnje za developerima i artistima koji rade s 3D tehnologijom. No smatram kako će indirektno utjecaj biti puno puno veći, gdje će nam se do kraja desetljeća životi značajno promijeniti u razini dolaska interneta ili smartphonea.

Gdje vidite primjenu virtualne i proširene stvarnosti danas, što očekujete dolaskom 5G mreža?

5G je jedna od temeljnih elemenata koji će omogućiti puni potencijal virtualne i proširene stvarnosti (uz umjetnu inteligenciju, 3D mapiranje svijeta, IoT i još nekoliko dodatnih tehnologija zbog kojih će uopće ove stvarnosti biti iskoristive).

Za naočale proširene stvarnosti 5G nam omogućuje iskoristivost AR clouda - tj. mogućnost da šećemo gradom s naočalama dok u pozadini učitavamo digitalni sloj koji će se nalaziti nad našim pravim svijetom. Ovo su terabajti i terabajti podataka gdje bez 5G mreže jednostavno ne bi ovakva uporaba bila moguća.

U virtualnoj stvarnosti ćemo dotle imati mogućnost da se ne moramo spajati na računalo da imamo grafički zahtjevno iskustvo. Virtualna stvarnost je grafički poprilično zahtjevna, gdje čak i s najjačim računalom ste ograničeni u virtualnom prikazu svijeta. S 5G-om se ovaj limit uklanja, gdje nam je developerima omogućeno stvaranje realistične poboljšane kopije svijeta u virtualnoj stvarnosti, a krajnji korisnici će takva iskustva moći koristiti s VR naočalama  koje koštaju 200-300 dolara.

U obje stvarnosti pak će zbog 5G-a biti stvoren jedan tektonski pomak u načinu na koji komuniciramo, gdje koristeći naočale če se oko vas pojaviti hologrami osoba koji se mogu nalaziti na drugom kraju svijeta, a imati ćete osjećaj kao da se nalazite u istom prostoru. Ovo je i glavni razlog zbog kojeg smo se počeli baviti s ovim stvarnostima - činjenica da bi se mogla u suštini promijeniti komunikaciju, te i sami radimo na proizvodu u ovom segmentu.