TOP 100 na domaćoj softverskoj IT sceni prema izvozu - vodeći Span i Infobip

TOP 100 na domaćoj softverskoj IT sceni prema izvozu - vodeći Span i Infobip

Foto: DepositPhotos

Tko su najveći domaći softverski izvoznici otkrivamo u novoj analizi domaćeg ICT tržišta. Prvi je Span koji je svoj izvoz u 2017. godini povećao za čak 39,51 posto na 162,21 milijun kuna, na drugom mjestu je Infobip čiji se izvoz povećao za 1¸3,65 posto. Na trećem mjestu je Danieli-Systec s rastom od 11,26 posto dosegavši 121,43 milijuna kuna prihoda od prodaje u inozemstvu. Na četvrtom mjestu je Mercury Processing Services International s također dvoznamenkastim rastom ali i manje od sto milijuna kuna izvoza točnije 94,51 milijun kuna.

Zanimljivo na petom mjestu je Microsoft Hrvatska kojem je izvoz porastao 11,35 posto i dosegao prošle godine 90,11 milijun kuna.

Ono što u dijeli izvoza vrlo znakovito i pozitivno jest da većini tvrtki u TOP 10 ljestvici raste izvoz vrlo snažno i pokazuje se koliko su znanja i kompetencije zaposlenika u ovom segmentu kao i rješenja za klijente dobra i tražena na svjetskom tržištu.

Podsjetimo još jednom. Kako bi stvari bile sasvim jasne još ćemo jednom objasniti metodologiju i to u svakom tekstu ( i da to ćemo kopirati) jer je i ovdje riječ o podacima koje prikupila tvrtka Bisnode i portal Poslovna.hr, a analizu je napravio, posložio i Vama naši čitatelji prikazao ICTbusiness.info. Dakle, ponovimo još jednom, jako je nezahvalno složiti analizu koju je realno gledajući, a ne ulazeći u poslovanje svake tvrtke kroz neki obliku due diligencea prikazati stvarno stanje tržišta stoga smo se i ovaj put odlučili koristiti NKD-om kao ključnom referencom. Prema pretežitom NKD-u, odnosno onom koje su tvrtke same prijavile u softverski segment pripadaju KD 62.01, 62.02, 62.03,  62.09, 63.11. I to je ono što sad analiziramo.

Radi potpunog pojašnjenja IT segmentu kojem pripadaju sljedeći NKD-ovi 26.20. 58.21, 58.29, 95.11.

Već prije smo objavili podatke za telekomunikacijski sektor koji obuhvaća tvrtke s NKD-ovima 26.30, 61.10, 61.20, 61.30, 61.90.

Ipak i ovdje treba naglasiti da softverski segment ima i svojih anomalija jer se mnoge tvrtke prema NKD-u koji smo odabrali za analizu rade i druge poslove i prihode im čine poslovi koji nemaju direktne veze s razvoj softvera ali imaju s konzaltingom, sistemskim rješenjima, implementacijom i softvera i hardvera.

I tako, kad smo to sad lijepo još jednom razjasnili krenimo s analizom.

TOP 100 najboljih u softverskom segmentu prema izvozu u 2017. godini

TvrtkaIzvoz 2016Izvoz 2017Izvoz YoY (2017 / 2016)Izvoz  YoY (2016 / 2015)Izvoz   YoY (2015 / 2014)Izvoz   YoY (2014 / 2013)
1SPAN, d.o.o.116,271,500.00162,208,700.0039.51-5.5438.55100.89
2INFOBIP d.o.o.118,646,800.00134,844,100.0013.6530.7431.0128.20
3DANIELI-SYSTEC d.o.o.109,149,200.00121,434,500.0011.2617.7140.18-8.67
4Mercury Processing Services International d.o.o.84,878,200.0094,508,200.0011.35-12.96-10.9137.68
5MICROSOFT HRVATSKA d.o.o.89,456,400.0090,105,500.000.7321.377.0314.06
6iStyle d.o.o.0.0072,632,700.00
7ASBISC-CR d.o.o.66,835,400.0067,997,900.001.7443.1363.73157.62
8Cloudsense d.o.o.34,424,400.0055,637,300.0061.6232.5141.6658.46
9ERSTE GROUP CARD PROCESSOR d.o.o.48,537,700.0050,593,500.004.2421.211.79-7.66
10NANOBIT d.o.o.51,070,000.0050,263,300.00-1.587.22107.2579.15
11MREŽNE TEHNOLOGIJE VERSO, d.o.o.40,062,600.0043,704,700.009.09-28.7335.77-49.03
12ALTIMA d.o.o.44,791,700.0039,481,400.00-11.8636.550.987.07
13PET MINUTA d.o.o.41,827,200.0039,085,500.00-6.5526.9778.4419.86
14AMPLEXOR Adriatic d.o.o.25,574,700.0032,794,400.0028.2341.2346.6537.46
15ASSECO SEE d.o.o.26,954,700.0032,511,200.0020.6132.4191.70-22.43
16Erste Group IT HR d.o.o.24,253,000.0030,265,600.0024.793.29-12.83107.80
17COMBIS d.o.o.47,552,000.0028,870,300.00-39.2937.832.09-14.64
18HP Computing and Printing d.o.o.23,033,800.0026,352,400.0014.41309.53
19Tipico Sports Services d.o.o.18,201,500.0026,345,000.0044.747.7214.0722.36
20GLOBALLOGIC d.d.0.0025,724,900.00-100.0012.7642.78
21C.M.G.C. d.o.o.13,612,600.0024,769,400.0081.96188.3264.3375.42
22INFOSYS LIMITED, d.d.24,668,300.00
23ALTIORA d.o.o.25,782,100.0024,446,500.00-5.18112.1652.71106.84
24POSLOVNA INTELIGENCIJA d.o.o.19,876,400.0024,411,300.0022.8221.5141.2257.30
25ReversingLabs d.o.o.17,943,000.0024,200,300.0034.87
26HEWLETT-PACKARD d.o.o.24,771,700.0024,118,000.00-2.6415.84-17.001.54
27TVC INFO d.o.o.29,221,200.0022,804,200.00-21.96513.75
28ABEST d.o.o.26,061,200.0021,822,400.00-16.26-9.24174.38-18.96
29TERMINALNI POSLOVI d. o. o.20,154,500.0021,496,700.006.668.9535.5823.99
30N-Soft Solutions d.o.o.12,228,700.0021,393,100.0074.941,195.82-0.49
31CISCO SYSTEMS HRVATSKA d.o.o.21,099,500.0020,796,100.00-1.44-68.66204.99-33.28
32IN2 d.o.o.16,773,700.0020,580,900.0022.7039.62-36.3428.31
33INFINUM d.o.o.15,326,800.0020,343,800.0032.73110.9631.03133.47
34CROZ d.o.o.18,956,200.0020,307,000.007.1317.8990.312.66
35HUMAN RESOURCES CLOUD d.o.o.17,566,000.0019,991,100.0013.8113.00
36Atos IT Solutions and Services d.o.o.0.0019,922,100.00
37MONO d.o.o.15,752,900.0019,642,500.0024.6951.3344.8230.44
38STATIM d.o.o.17,036,300.0019,278,100.0013.1639.3310.4815.46
39ecx.io croatia d.o.o.8,347,300.0018,849,700.00125.821,393.79
40VESTIGO, d.o.o.14,880,200.0017,985,100.0020.8739.83-5.51107.95
41OSA SOFTVER d.o.o.26,267,200.0017,324,500.00-34.05-26.2130.31277.62
42Microblink d.o.o.7,514,800.0016,344,400.00117.50112.9689.4318.55
43SYSKIT d.o.o.9,974,300.0015,936,400.0059.7716.8231.8435.15
44CROSSVALLIA d.o.o.12,695,000.0015,841,900.0024.793.10
45AMPHINICY, d.o.o.14,452,500.0015,506,800.007.2917.1222.3237.95
46ADCON d.o.o.11,635,100.0015,456,400.0032.8462.3519.725.95
47Coadria d. o. o.9,368,000.0015,070,000.0060.8729.5222.9727.26
48Q Alijansa d.o.o.9,766,700.0014,948,300.0053.051,612.86114.281,465.29
49MANAS d.o.o.14,799,200.0014,847,400.000.33-31.5048.3421.59
50GDi Technology Platforms d.o.o.12,974,300.0014,417,900.0011.13265.92
51B 4 B, d.o.o.11,294,200.0013,899,000.0023.06-31.46-36.4837.07
52INCHOO d.o.o.10,656,400.0013,740,000.0028.946.7813.8926.63
53EKOBIT d.o.o.13,387,100.0013,512,600.000.9421.58-2.5114.83
54CADENAS d.o.o.9,274,300.0013,222,900.0042.5818.7418.06151.50
55VERACOMP d. o. o.10,935,600.0013,040,900.0019.25135.14591.76-47.17
56BELLA SOFTWARE d.o.o.12,876,900.0012,910,300.000.26194.29
57SAP d.o.o.8,611,200.0012,868,200.0049.44-12.236.6317.42
58S&T Carrier Business d.o.o.11,473,900.0012,790,900.0011.48-15.890.75-45.87
59SMARTEK, d.o.o.9,488,000.0012,498,800.0031.7363.9062.3512.56
60emovis tehnologije d.o.o.7,778,100.0012,480,500.0060.46-10.27-4.0252.59
61MIREO d.d.11,940,200.0012,466,200.004.41-1.92-2.7128.12
62HashCode, d.o.o.15,305,300.0011,700,900.00-23.5542.70132.18
63ENVOX LAB, d.o.o.10,000,600.0011,530,600.0015.3013.9117.68-3.07
64trovicor d.o.o. u likvidaciji22,298,300.0011,478,300.00-48.5219.04-64.62335.53
65ANALYTICOM d.o.o.8,892,100.0011,422,600.0028.4648.820.71-0.70
66KOD SAVJETOVANJE d.o.o.9,922,400.0011,308,800.0013.9746.2969.28159.18
67INFOSISTEM d.d.12,266,500.0010,939,400.00-10.82-4.7726.3310.68
68HANDS ON SERVER SUPPORT d.o.o.7,544,000.0010,931,100.0044.9054.48
692e Systems d.o.o.10,932,400.0010,835,500.00-0.8910.4247.6249.17
70Pyrrhic victory d.o.o.7,968,700.0010,554,100.0032.44184.8958.91209.35
71NTH Mobile d.o.o.14,537,300.0010,282,700.00-29.2733.6279.8010.62
72AVAYA d.o.o.11,906,000.0010,021,700.00-15.8366.52-21.28-34.77
73ADACTA d.o.o.8,919,100.009,977,800.0011.87139.8360.96-22.86
74RealNetworks d.o.o.8,257,900.009,350,800.0013.23-36.1351.69
75Visage Technologies d.o.o.2,881,000.009,170,600.00218.31176.91
76Sofa IT d.o.o.0.009,081,600.00
77KING ICT d.o.o.12,681,300.009,012,400.00-28.937.47-68.4821.94
78INFIGO IS d.o.o.8,872,300.008,802,100.00-0.7946.4015.4254.09
79NEXGEN d.o.o.6,875,000.008,596,500.0025.04108.9864.3349.48
80AXILIS d.o.o.4,475,200.008,596,500.0092.0971.08185.38471.80
81BroadStream Solutions d.o.o.9,408,400.008,459,400.00-10.0962.4228.2012.56
82CONTINUUM d.o.o.,7,484,900.008,105,900.008.30-5.72-0.91-0.78
83CALIGO programska rješenja d.o.o.4,361,400.007,936,900.0081.98
84INFODOM d.o.o.7,995,100.007,881,300.00-1.42-2.98-8.5164.34
85GDi d.o.o.2,840,700.007,794,300.00174.3819.22
86UPCHAIN d.o.o.0.007,690,600.00
87SERENGETI d.o.o.4,903,900.007,586,200.0054.70-0.1699.721,721.78
88MEDIA-SOFT d.o.o.8,344,000.007,532,100.00-9.73-100.00-29.93
89CENOSCO CROATIA d.o.o.5,223,400.007,476,300.0043.132.1836.0819.95
90ŠPICA SUSTAVI d.o.o.1,005,800.007,313,000.00627.08-51.87376.49-53.71
91INSTANTOR TECHNOLOGY SERVICES d.o.o.5,798,700.007,173,100.0023.70227.93
92NORT d.o.o.7,172,900.007,173,000.000.0015.66-2.378.63
93Trikoder d.o.o.7,637,800.007,111,900.00-6.894.889.2286.43
94Maurer Electronics Split d.o.o.7,089,400.00
95STANIĆ GRUPA d.o.o.8,316,100.006,978,300.00-16.0945.5713.9453.04
96VELIKI ROBOT d.o.o.25,238,200.006,517,200.00-74.18169.5920.2239.47
97ZG INFORMATIKA d.o.o.5,305,800.006,445,900.0021.4919.74
98iON STUDIO d.o.o.2,220,800.006,404,300.00188.38114.11
99uniqCast d.o.o.5,673,700.006,367,300.0012.22
100AVOLA SOLUTIONS d.o.o.6,429,800.006,352,500.00-1.2011.558.2826.08

Izvor podataka: Bisnode / Poslovna.hr Analiza podataka: ICTbusiness.info

Još iz kategorije

Infocumulus se okreće multicloud rješenjima

Infocumulus se okreće multicloud rješenjima

26.11.2020. komentiraj

Domaća IT tvrtka Infocumulus, koju je Span akvizirao u cijelosti 2017. godine, sada se okreće novom segmentu poslovanja rješenjima u oblaku, odnosno kako ističe za ICTbusiness.info direktorica tvrtke Mihaela Trbojević. Prema njezinim riječima dugo se bave cloud rješenjima, ali sada je cilj pojačati širenje na savjetovanja korisnika i izradu njihovih tehnoloških i poslovnih  IT strategija na multicloud okruženje.

Nova nagrada za Infobip

Nova nagrada za Infobip

26.11.2020. komentiraj

Infobip se može pohvaliti novim dostignućem, nagradom Proddy za najbolju platformu za angažiranje kupaca. Odlučila je tako Product School zajednica. Inače, riječ je o platformi Moments, kojoj je glavna snaga SaaS ponuda. 'Uistinu smo počašćeni što smo prepoznati po jednoj od svojih prvih SaaS ponuda', poručili su iz Infobipa.

Orijentacija na vlastite NB-IoT proizvode

Orijentacija na vlastite NB-IoT proizvode

26.11.2020. komentiraj

Holosys u svojoj ponudi ima cjelovita AMR (Automatic Meter Reading) rješenja na već provjerenim tehnologijama, a može se reći da je Mbus, kao i bežična verzija istog, i dalje najraširenija tehnologija na domaćem i europskom tržištu, ističe za ICTbusiness.info direktor Holosysa Tomislav Lekić.