TOP 100 na domaćoj softverskoj IT sceni prema izvozu - vodeći Span i Infobip

TOP 100 na domaćoj softverskoj IT sceni prema izvozu - vodeći Span i Infobip

Foto: DepositPhotos

Tko su najveći domaći softverski izvoznici otkrivamo u novoj analizi domaćeg ICT tržišta. Prvi je Span koji je svoj izvoz u 2017. godini povećao za čak 39,51 posto na 162,21 milijun kuna, na drugom mjestu je Infobip čiji se izvoz povećao za 1¸3,65 posto. Na trećem mjestu je Danieli-Systec s rastom od 11,26 posto dosegavši 121,43 milijuna kuna prihoda od prodaje u inozemstvu. Na četvrtom mjestu je Mercury Processing Services International s također dvoznamenkastim rastom ali i manje od sto milijuna kuna izvoza točnije 94,51 milijun kuna.

Zanimljivo na petom mjestu je Microsoft Hrvatska kojem je izvoz porastao 11,35 posto i dosegao prošle godine 90,11 milijun kuna.

Ono što u dijeli izvoza vrlo znakovito i pozitivno jest da većini tvrtki u TOP 10 ljestvici raste izvoz vrlo snažno i pokazuje se koliko su znanja i kompetencije zaposlenika u ovom segmentu kao i rješenja za klijente dobra i tražena na svjetskom tržištu.

Podsjetimo još jednom. Kako bi stvari bile sasvim jasne još ćemo jednom objasniti metodologiju i to u svakom tekstu ( i da to ćemo kopirati) jer je i ovdje riječ o podacima koje prikupila tvrtka Bisnode i portal Poslovna.hr, a analizu je napravio, posložio i Vama naši čitatelji prikazao ICTbusiness.info. Dakle, ponovimo još jednom, jako je nezahvalno složiti analizu koju je realno gledajući, a ne ulazeći u poslovanje svake tvrtke kroz neki obliku due diligencea prikazati stvarno stanje tržišta stoga smo se i ovaj put odlučili koristiti NKD-om kao ključnom referencom. Prema pretežitom NKD-u, odnosno onom koje su tvrtke same prijavile u softverski segment pripadaju KD 62.01, 62.02, 62.03,  62.09, 63.11. I to je ono što sad analiziramo.

Radi potpunog pojašnjenja IT segmentu kojem pripadaju sljedeći NKD-ovi 26.20. 58.21, 58.29, 95.11.

Već prije smo objavili podatke za telekomunikacijski sektor koji obuhvaća tvrtke s NKD-ovima 26.30, 61.10, 61.20, 61.30, 61.90.

Ipak i ovdje treba naglasiti da softverski segment ima i svojih anomalija jer se mnoge tvrtke prema NKD-u koji smo odabrali za analizu rade i druge poslove i prihode im čine poslovi koji nemaju direktne veze s razvoj softvera ali imaju s konzaltingom, sistemskim rješenjima, implementacijom i softvera i hardvera.

I tako, kad smo to sad lijepo još jednom razjasnili krenimo s analizom.

TOP 100 najboljih u softverskom segmentu prema izvozu u 2017. godini

TvrtkaIzvoz 2016Izvoz 2017Izvoz YoY (2017 / 2016)Izvoz  YoY (2016 / 2015)Izvoz   YoY (2015 / 2014)Izvoz   YoY (2014 / 2013)
1SPAN, d.o.o.116,271,500.00162,208,700.0039.51-5.5438.55100.89
2INFOBIP d.o.o.118,646,800.00134,844,100.0013.6530.7431.0128.20
3DANIELI-SYSTEC d.o.o.109,149,200.00121,434,500.0011.2617.7140.18-8.67
4Mercury Processing Services International d.o.o.84,878,200.0094,508,200.0011.35-12.96-10.9137.68
5MICROSOFT HRVATSKA d.o.o.89,456,400.0090,105,500.000.7321.377.0314.06
6iStyle d.o.o.0.0072,632,700.00
7ASBISC-CR d.o.o.66,835,400.0067,997,900.001.7443.1363.73157.62
8Cloudsense d.o.o.34,424,400.0055,637,300.0061.6232.5141.6658.46
9ERSTE GROUP CARD PROCESSOR d.o.o.48,537,700.0050,593,500.004.2421.211.79-7.66
10NANOBIT d.o.o.51,070,000.0050,263,300.00-1.587.22107.2579.15
11MREŽNE TEHNOLOGIJE VERSO, d.o.o.40,062,600.0043,704,700.009.09-28.7335.77-49.03
12ALTIMA d.o.o.44,791,700.0039,481,400.00-11.8636.550.987.07
13PET MINUTA d.o.o.41,827,200.0039,085,500.00-6.5526.9778.4419.86
14AMPLEXOR Adriatic d.o.o.25,574,700.0032,794,400.0028.2341.2346.6537.46
15ASSECO SEE d.o.o.26,954,700.0032,511,200.0020.6132.4191.70-22.43
16Erste Group IT HR d.o.o.24,253,000.0030,265,600.0024.793.29-12.83107.80
17COMBIS d.o.o.47,552,000.0028,870,300.00-39.2937.832.09-14.64
18HP Computing and Printing d.o.o.23,033,800.0026,352,400.0014.41309.53
19Tipico Sports Services d.o.o.18,201,500.0026,345,000.0044.747.7214.0722.36
20GLOBALLOGIC d.d.0.0025,724,900.00-100.0012.7642.78
21C.M.G.C. d.o.o.13,612,600.0024,769,400.0081.96188.3264.3375.42
22INFOSYS LIMITED, d.d.24,668,300.00
23ALTIORA d.o.o.25,782,100.0024,446,500.00-5.18112.1652.71106.84
24POSLOVNA INTELIGENCIJA d.o.o.19,876,400.0024,411,300.0022.8221.5141.2257.30
25ReversingLabs d.o.o.17,943,000.0024,200,300.0034.87
26HEWLETT-PACKARD d.o.o.24,771,700.0024,118,000.00-2.6415.84-17.001.54
27TVC INFO d.o.o.29,221,200.0022,804,200.00-21.96513.75
28ABEST d.o.o.26,061,200.0021,822,400.00-16.26-9.24174.38-18.96
29TERMINALNI POSLOVI d. o. o.20,154,500.0021,496,700.006.668.9535.5823.99
30N-Soft Solutions d.o.o.12,228,700.0021,393,100.0074.941,195.82-0.49
31CISCO SYSTEMS HRVATSKA d.o.o.21,099,500.0020,796,100.00-1.44-68.66204.99-33.28
32IN2 d.o.o.16,773,700.0020,580,900.0022.7039.62-36.3428.31
33INFINUM d.o.o.15,326,800.0020,343,800.0032.73110.9631.03133.47
34CROZ d.o.o.18,956,200.0020,307,000.007.1317.8990.312.66
35HUMAN RESOURCES CLOUD d.o.o.17,566,000.0019,991,100.0013.8113.00
36Atos IT Solutions and Services d.o.o.0.0019,922,100.00
37MONO d.o.o.15,752,900.0019,642,500.0024.6951.3344.8230.44
38STATIM d.o.o.17,036,300.0019,278,100.0013.1639.3310.4815.46
39ecx.io croatia d.o.o.8,347,300.0018,849,700.00125.821,393.79
40VESTIGO, d.o.o.14,880,200.0017,985,100.0020.8739.83-5.51107.95
41OSA SOFTVER d.o.o.26,267,200.0017,324,500.00-34.05-26.2130.31277.62
42Microblink d.o.o.7,514,800.0016,344,400.00117.50112.9689.4318.55
43SYSKIT d.o.o.9,974,300.0015,936,400.0059.7716.8231.8435.15
44CROSSVALLIA d.o.o.12,695,000.0015,841,900.0024.793.10
45AMPHINICY, d.o.o.14,452,500.0015,506,800.007.2917.1222.3237.95
46ADCON d.o.o.11,635,100.0015,456,400.0032.8462.3519.725.95
47Coadria d. o. o.9,368,000.0015,070,000.0060.8729.5222.9727.26
48Q Alijansa d.o.o.9,766,700.0014,948,300.0053.051,612.86114.281,465.29
49MANAS d.o.o.14,799,200.0014,847,400.000.33-31.5048.3421.59
50GDi Technology Platforms d.o.o.12,974,300.0014,417,900.0011.13265.92
51B 4 B, d.o.o.11,294,200.0013,899,000.0023.06-31.46-36.4837.07
52INCHOO d.o.o.10,656,400.0013,740,000.0028.946.7813.8926.63
53EKOBIT d.o.o.13,387,100.0013,512,600.000.9421.58-2.5114.83
54CADENAS d.o.o.9,274,300.0013,222,900.0042.5818.7418.06151.50
55VERACOMP d. o. o.10,935,600.0013,040,900.0019.25135.14591.76-47.17
56BELLA SOFTWARE d.o.o.12,876,900.0012,910,300.000.26194.29
57SAP d.o.o.8,611,200.0012,868,200.0049.44-12.236.6317.42
58S&T Carrier Business d.o.o.11,473,900.0012,790,900.0011.48-15.890.75-45.87
59SMARTEK, d.o.o.9,488,000.0012,498,800.0031.7363.9062.3512.56
60emovis tehnologije d.o.o.7,778,100.0012,480,500.0060.46-10.27-4.0252.59
61MIREO d.d.11,940,200.0012,466,200.004.41-1.92-2.7128.12
62HashCode, d.o.o.15,305,300.0011,700,900.00-23.5542.70132.18
63ENVOX LAB, d.o.o.10,000,600.0011,530,600.0015.3013.9117.68-3.07
64trovicor d.o.o. u likvidaciji22,298,300.0011,478,300.00-48.5219.04-64.62335.53
65ANALYTICOM d.o.o.8,892,100.0011,422,600.0028.4648.820.71-0.70
66KOD SAVJETOVANJE d.o.o.9,922,400.0011,308,800.0013.9746.2969.28159.18
67INFOSISTEM d.d.12,266,500.0010,939,400.00-10.82-4.7726.3310.68
68HANDS ON SERVER SUPPORT d.o.o.7,544,000.0010,931,100.0044.9054.48
692e Systems d.o.o.10,932,400.0010,835,500.00-0.8910.4247.6249.17
70Pyrrhic victory d.o.o.7,968,700.0010,554,100.0032.44184.8958.91209.35
71NTH Mobile d.o.o.14,537,300.0010,282,700.00-29.2733.6279.8010.62
72AVAYA d.o.o.11,906,000.0010,021,700.00-15.8366.52-21.28-34.77
73ADACTA d.o.o.8,919,100.009,977,800.0011.87139.8360.96-22.86
74RealNetworks d.o.o.8,257,900.009,350,800.0013.23-36.1351.69
75Visage Technologies d.o.o.2,881,000.009,170,600.00218.31176.91
76Sofa IT d.o.o.0.009,081,600.00
77KING ICT d.o.o.12,681,300.009,012,400.00-28.937.47-68.4821.94
78INFIGO IS d.o.o.8,872,300.008,802,100.00-0.7946.4015.4254.09
79NEXGEN d.o.o.6,875,000.008,596,500.0025.04108.9864.3349.48
80AXILIS d.o.o.4,475,200.008,596,500.0092.0971.08185.38471.80
81BroadStream Solutions d.o.o.9,408,400.008,459,400.00-10.0962.4228.2012.56
82CONTINUUM d.o.o.,7,484,900.008,105,900.008.30-5.72-0.91-0.78
83CALIGO programska rješenja d.o.o.4,361,400.007,936,900.0081.98
84INFODOM d.o.o.7,995,100.007,881,300.00-1.42-2.98-8.5164.34
85GDi d.o.o.2,840,700.007,794,300.00174.3819.22
86UPCHAIN d.o.o.0.007,690,600.00
87SERENGETI d.o.o.4,903,900.007,586,200.0054.70-0.1699.721,721.78
88MEDIA-SOFT d.o.o.8,344,000.007,532,100.00-9.73-100.00-29.93
89CENOSCO CROATIA d.o.o.5,223,400.007,476,300.0043.132.1836.0819.95
90ŠPICA SUSTAVI d.o.o.1,005,800.007,313,000.00627.08-51.87376.49-53.71
91INSTANTOR TECHNOLOGY SERVICES d.o.o.5,798,700.007,173,100.0023.70227.93
92NORT d.o.o.7,172,900.007,173,000.000.0015.66-2.378.63
93Trikoder d.o.o.7,637,800.007,111,900.00-6.894.889.2286.43
94Maurer Electronics Split d.o.o.7,089,400.00
95STANIĆ GRUPA d.o.o.8,316,100.006,978,300.00-16.0945.5713.9453.04
96VELIKI ROBOT d.o.o.25,238,200.006,517,200.00-74.18169.5920.2239.47
97ZG INFORMATIKA d.o.o.5,305,800.006,445,900.0021.4919.74
98iON STUDIO d.o.o.2,220,800.006,404,300.00188.38114.11
99uniqCast d.o.o.5,673,700.006,367,300.0012.22
100AVOLA SOLUTIONS d.o.o.6,429,800.006,352,500.00-1.2011.558.2826.08

Izvor podataka: Bisnode / Poslovna.hr Analiza podataka: ICTbusiness.info

Još iz kategorije

Održana Megatrendova konferencija  Power of Data

Održana Megatrendova konferencija Power of Data

21.10.2020. komentiraj

Početkom listopada tvrtka Megatrend poslovna rješenja pripremila je za svoje klijente jesensko izadnje tradicionalnog eventa Power of Data, u Zagrebu na lokaciji  CK SHOWROOM & GARDEN. U prostoru prikladnom za održavanje evenata na otvorenom, okupljeni su iskoristili sunčan i topao dan te poslušali intreresantna predavanja s područja AI&BI-ja.

Kvantno računarstvo je budućnost tehnologije

Kvantno računarstvo je budućnost tehnologije

21.10.2020. komentiraj

Očekujemo da će kvantna računala otvoriti vrata za koja smo mislili da će još dugo ostati zaključana, rekao je u intervjuu za ICTbusiness.info Zlatko Minev koji radi na IBM-ovim projektima kvantnog računarstva. Minev je iznenadio kvantnu zajednicu riješivši raspravu koja je dijelila fizičare više od jednog stoljeća - pretpostavljalo se da se razina energije atoma mijenjala naglim, slučajnim, takozvanim kvantnim skokovima.

U DHMZ stiže Atosovo superračunalo BullSequana vrijedno više od 10 milijuna kuna

U DHMZ stiže Atosovo superračunalo BullSequana vrijedno više od 10 milijuna kuna

20.10.2020. komentiraj

Atos je potpisao petogodišnji ugovor s Državnim hidrometeorološkim zavodom (DHMZ) za nabavu i održavanje Atosovog superračunala BullSequana XH2000. Ugovor je vrijedan više od 10 milijuna kuna. Novi sustav povećat će računalnu snagu DHMZ-a i omogućiti četiri puta brži izračun prognoze vremena, uz češće i preciznije prognoziranje. Koristit će se i u sklopu projekta AIRQ za unapređenje sustava upravljanja i praćenja kvalitete zraka kako bi se postigla učinkovita kontrola i upravljanje kvalitetom zraka u urbanim sredinama.