Studentski digitalni novčanik WeaPay čeka nove investicije

Studentski digitalni novčanik WeaPay čeka nove investicije
Dražen Tomić / Tomich Productions

WeaPay je startup, pa u tom kontekstu treba i gledati na naše dosadašnje poslovanje, riječ je uglavnom o ulaganju u razvoj usluge, ističe za ICTbusiness.info Renato Baksa, direktor WeaPaya.

Sustav je nastao u suradnji sa studentima, a kako ističe Baksa WeaPay račun je u osnovi prepaid račun kojeg korisnik može nadoplatiti putem platne kartice ili bankovnom uplatom, a plaćanje u menzi se provodi tako da korisnik prisloni bar kod generiran unutar aplikacije na bar kod čitač uz blagajnu.

Tvrtka WeaPay razvila je svoje rješenje plaćanja koje se koristi u menzama Studentskog centra. Koliko je trajao razvoj i koliko je u njega uloženo?

Od prvog sastanka sa studentskim predstavnicima i inicijalne ideje digitalnog studentskog novčanika, pred-studije izvodljivosti projekta koja je pokazala da je projekt neizvediv, do početka implementacije - više od dvije godine dana.

Uložen je ogroman broj radnih sati i stručnog znanja, mimo svake poslovne računice. Za nas je to ispočetka bio profesionalni izazov zbog izrazito kompleksnog ekosustava dionika, a kasnije kada je izgledalo na momente da projekt u konačnici neće zaživjeti - opsesija, ali i obveza prema tim mladim ljudima koji su nam ukazali svoje povjerenje. Jednostavno nismo htjeli odustati i za nas je to tako postao tzv. love project.

S obzirom na novi investicijski ciklus koji se nalazi pred nama, ne bismo u ovom trenutku željeli izaći s konkretnom brojkom vrijednosti ulaganja kako ne bismo narušili sam proces.

Kakvi su bili poslovni rezultati u 2021. i 2020. godini i kakve očekuje te u ovoj godini?

WeaPay je startup, pa u tom kontekstu treba i gledati na naše dosadašnje poslovanje. Riječ je uglavnom o ulaganju u razvoj usluge. Godine na koje se referirate bile su pandemijske godine, tijekom kojih je došlo do značajnog pada većine svjetskih gospodarstava, uključujući hrvatsko. Za nas su one bile posebno izazovne s obzirom pesimizam koji je prevladao među ulagačima, odgađanje u donošenju odluka i provođenju ugovorenih projekata kod gotovo svih poslovnih subjekata u zemlji i okruženju u trajanju od minimalno godine dana.

U jednom trenutku činilo se kao da su svi stali. Iako je pandemija koronavirusa u načelu pogodovala snažnom razvoju cijelog niza digitalnih usluga, uključujući i digitalne platne usluge, za usluge koje do tog trenutka još nisu bile pokrenute, odnosno koje su se nalazile nekoliko mjeseci od tržišnog plasmana i nisu ostvarile MVP - ona je značila zastoj, dodatnu odgodu, a nerijetko i sam kraj pothvata.

Nasreću i u toj situaciji uspjeli smo pronaći dovoljno snage da projekt guramo dalje i pronađemo nove partnere koji su znanjem, iskustvom i kapitalom pomogli dočekati vraćanje 'na staro' barem što se tiče usluga direktnih plaćanja.

S obzirom na nove velike ekonomske poremećaje ovaj puta uzrokovane sukobom svjetskih sila u susjedstvu, koji predstavlja ogromnu prijetnju globalnom miru i sigurnosti - naša očekivanja u ovoj godini su vrlo umjerena.

Da li je WeaPay rješenje implementirano još negdje, a ne samo u Studentskom centru?

WeaPay - digitalni studentski novčanik - implementiran je zasad ekskluzivno u Studentskom centru u Zagrebu kao jednom od inicijatora same ideje.

Na koji se način provodi plaćanje subvencionirane prehrane? Kako je to tehnološki riješeno?

WeaPay račun je u osnovi prepaid račun kojeg korisnik može nadoplatiti putem platne kartice ili bankovnom uplatom. Plaćanje u menzi se provodi na način da korisnik prisloni bar kod generiran unutar aplikacije na bar kod čitač uz blagajnu. Sustav za naplatu obračunava ukupan iznos narudžbe i subvencije, a zatim nesubvencionirani dio naplaćuje s njegovog WeaPay računa. Po provedbi uspješne transakcije korisniku se u wallet dostavlja i digitalni račun u pdf formatu za plaćen obrok koji je pohranjen na našem serveru i uvijek dostupan za ponovni uvid kada osoba gleda svoje transakcije.

Ovdje možemo govoriti i o zelenoj usluzi jer smo na tehnološkoj razini omogućili uštedu od nestvarnih 700 km papirne trake godišnje koliko se utroši na ispis računa, a koja uglavnom završi kao nerazvrstani otpad. To je više nego udaljenost od Zagreba do Milana što pokazuje kako se postupnim, malim koracima može mnogo učiniti na osuvremenjivanju platnih usluga, ali i za održivost i ekološku učinkovitost.

Na koji se način određuje transakcijska naknada i od koga se ona naplaćuje?

Transakcijska naknada se, naravno, određuje prema tržišnim uvjetima i kao takva naplaćuje se od primatelja ili platitelja, opet ovisno o dogovoru. Cilj je bio biti nešto povoljniji od klasične kartične provizije, s osobitim naglaskom na nepostojanje minimalne fiksne naknade koja je često za male transakcije presudni 'show stopper', a s druge strane neusporedivo povoljniji od troškova upravljanja gotovim novcem. Kada je riječ o mikrotransakcijama i to posebno onih kovanim novcem, a koje predstavljaju fokus našeg poslovnog modela, ti troškovi su upravo zbog troškova transporta, deponiranja i manipulacije, kao i rizika za same blagajnike - ogromni.

Kako je riješeno korisničko sučelje jer koliko znam za to je bio raspisan i natječaj? O kakvom je natječaju riječ?

Pretpostavljamo da pod rješenjem korisničkog sučelja mislite na dizajn aplikacije, koji je izradila studentica Akademije likovnih umjetnosti, a nakon natječaja koji smo proveli među nekolicinom zainteresiranih studenata Grafičkog fakulteta i ALU-a koji su se javili na naš poziv putem društvenih mreža. Specifičnost ove aplikacije jest da su studenti bili uključeni u razvojni proces od samoga početka, što putem svojih predstavnika koji su artikulirali njihove glavne korisničke zahtjeve, odnosno funkcionalnosti i značajke aplikacije, što putem fokus grupa na društvenim mrežama putem kojih su studenti utjecali na odabir svega od naziva usluge i izgleda logotipa, pa sve do izgleda UX-a dashboarda i oblikovanja ključne marketinške poruke.

Vizija nam je bila da to bude aplikacija od studenata za studente i upravo zato smo se osim za načelima zelene usluge povodili i za načelom da afirmiramo rad studenata i omogućimo im iskustvo gdje god je to moguće. Od dizajna aplikacije, dizajna web stranice, načina komunikacije unutar aplikacije, sastavljanja FAQ, snimanja video uputa i ostalog.

Upravo zato što smo uslugu otpočetka dizajnirali prema zahtjevima studenata, poštujući njihovo mišljenje, ona je dobila posebnu kvalitetu, koja je čini bitno drugačijom od ostalih usluga prisutnih trenutno na tržištu.

Naime, studentska populacija predstavlja najnapredniji segment u ukupnoj populaciji, koji je izrazito senzibiliziran na ponudu najzahtjevnijih tehnoloških rješenja i usluga.

Planirate li širenje i na druga sveučilišta u Hrvatskoj ali i izvan?

Trenutno smo usredotočeni isključivo na vrlo kompleksnu implementaciju usluge u menze SC-a i ispunjenje očekivanja studenata u Zagrebu. Stopa usvajanja i korištenja usluge odredit će naše daljnje planove. Uspjeh u tom području nužan je preduvjet daljnjega širenja i uopće održivosti projekta.

Koji je poslovni model kada je riječ o naplati, ali i možebitnom širenju usluga na nove opcije unutar aplikacije u budućnosti kada budete imali vrlo široku bazu?

Poslovni model je isključivo baziran na budućnosti i kvaliteti. Želimo kvalitetom i pristupačnošću postati wallet koji se koristi svakodnevno i tada ćemo se potruditi proširiti ponudu roba i usluga koji se mogu njime kupiti, kao i omogućiti razne unutarnje transakcije po cijenama značajno nižim od trenutno dostupnih na tržištu, a sve zahvaljujući iznimno naprednom informatičkom sustavu u pozadini koji ne nosi bremena starih tehnologija i kompatibilnosti s protokolima starim više desetljeća. Naravno preduvjet za ovo je idući veliki korak koji je pred nama, a to je da postanemo distributer i/ili izdavatelj elektroničkog novca.

Mi sve naše korisnike gledamo kao dio community-ja i trudit ćemo se njima omogućiti što bolje i lakše probijanje kroz život (bilo popustima, vaučerima, akcijama u suradnji s partnerima).

Budući da sam pitao i Studentski centar u Zagrebu, a vama su proslijeđena moja pitanja iako su ona bila upućena njima, molim pojašnjenje kako je dobiven posao, da li je raspisan javni natječaj?

Studentskom centru u Zagrebu postavili ste i pitanja koja se tiču legalnosti pružanja WeaPay usluge, odnosno specifičnosti poslovanja tvrtke WEA PAY, i tom prilikom izričito zatražili od njih da praktično u ime druge pravne osobe pruže konkretne i opširne odgovore. S obzirom na to da zakonska usklađenost WeaPay usluge konkretno spada u djelokrug naših projektnih obveza, SC je zatražio od nas da se po tom pitanju očitujemo i tu ne vidimo ništa sporno i neobično.

Kako su sada uspostavljeni komunikacijski kanali između svih strana smatramo da ne treba više prenositi pitanja namijenjena drugoj pravnoj osobi. U tom smislu Vas molimo da se za sva pitanja koja se tiču poslovanja i rada Studentskog centra u Zagrebu obratite njima direktno.

WeaPay svoju uslugu pruža sukladno čl. 4. st. 1. par. 1. Zakona o elektroničkom novcu i čl. 5. st. 1. par. 11. Zakona o platnom prometu - u ograničenoj mreži, i za to mu nije potrebno nikakvo posebno odobrenje o čemu imamo i potvrdu nadležnih tijela nakon dostavljenih upita i obrazloženja.

Da li postoji stavka u planu javne nabave (Studenstki centar) gdje postoji predviđen novac za održavanje aplikacije? Ako ne kako je riješeno održavanje aplikacije?

Planove SC-a zaista ne znamo, ali ono što znamo jest da mi ne nudimo APLIKACIJU što posljedično znači da ni ne može postojati održavanje aplikacije. Mi nudimo kompleksnu i kompletnu uslugu koja nema nikakve fiksne troškove za primatelje usluge danas, a niti planiramo da će ih biti u budućnosti. Održavanje našeg sustava financirati će se u prvom razdoblju iz sredstava investitora, a kasnije nadamo se iz redovnog poslovanja kada proširimo bazu klijenata i partnera. Što se toga tiče, na razini SC-a u Zagrebu srednjoročno i dugoročno gledano kvaliteta provedbe projekta neće doći u pitanje ni u jednom trenutku.

Obzirom na način uplate novca od strane studenata na račun WeaPaya i onda plaćanje tim novcem kako je riješeno sustav plaćanja i osiguranja obzirom da je riječ o uplati na račun tvrtke?

Plaćanje se ne vrši 'tim novcem' već Wea Pay ima obvezu prema SC isplatiti novac za sve potrošeno putem WeaPay načina plaćanja. Sukladno našim uvjetima korištenja jednom uplaćeni novac se može iskoristiti isključivo za potrošnju u menzama SC-a.

Kako je zakonski riješen takav način upravljanja novcem odnosno da li je riječ o elektroničkom novcu, nagradnim karticama, nečem trećem?

Na ovo smo već dali odgovor u prethodnim pitanjima. WeaPay svoju uslugu pruža sukladno čl. 4. st. 1. par. 1. Zakona o elektroničkom novcu i čl. 5. st. 1. par. 11. Zakona o platnom prometu - u ograničenoj mreži.