Povećana potražnja pogurala akviziciju Altus IT-a

Povećana potražnja pogurala akviziciju Altus IT-a
Goran Matošević / Tomich Productions

Jedan od najvećih domaćih podatkovnih centara Altus IT promijenio je vlasnika i sada je dio Interxion: Digital Realty Company  i posluje pod imenom InterXion Hrvatska, a to nam je i bio povod razgovora s direktorom Goranom Đoreskim.

Kako ističe Đoreski, direktor bivšeg Altus IT-a, danas InterXion Hrvatska, razlog akvizicije leži u činjenici kako ne samo da su poslovni modeli usko usklađeni, nego je Altus IT jedan od najpovezanijih podatkovnih centara na jugoistoku Europe.

Akvizicija Altus IT-a omogućit će novim i postojećim korisnicima Interxion-a jednostavan pristup tržištu jugoistočne Europe te, posljedično, daljnji rast i razvoj, pojašnjava Đoreski i dodaje da uzevši to u obzir, kao i postojeće globalizacijske trendove, ovo je odličan potez za obje kompanije.

S obzirom na to da zbog burzovnih ograničenja ne možete govoriti o vrijednosti transakcije što ona za vas znači kao tvrtku, ali i postavlja Hrvatsku na svjetsku kartu data centara?

Već duže vrijeme pratimo značajan rast potražnje kupaca širom EMEA regije, a ne samo u jugoistočnoj Europi. Ujedno, statistički podaci ukazuju da će broj povezanih uređaja diljem svijeta dosegnuti 50 milijardi do 2030 godine - što je ogromna količina podataka koja se kontinuirano stvara. Kao odgovor na ove trendove, poduzeća ulažu veliki napor kako bi provodila svoje strategije digitalne transformacije, istovremeno pokušavajući riješiti globalnu pokrivenost i pitanja kapaciteta. Pridruživanje korporaciji Interxion: Digital Realty Company čini Altus IT dijelom globalne platforme, dajući novim i postojećim kupcima opciju izlaza na tržište jugoistočne Europe i mogućnost suočavanja s jednim dijelom izazova pokrivenosti i kapaciteta.

Kakav je plan razvoja Altus IT-a u budućnosti s obzirom na to da ste najjači domaći data centar?

Mnoga poduzeća traže rast i razvoj na međunarodnom nivou. Iako naravno možemo pomoći korisnicima vrlo dobro na domaćem tržištu, daleko nam je izazovnije podržati ih na međunarodnoj razini. Pridruživanje korporaciji Interxion: Digital Realty Company daje našim korisnicima globalni doseg i pristup platformi skalabilnoj ne samo na EMEA, već i na globalnoj razini.

Planirate li novi regionalni iskorak iako u području data centara je već sve na globalnom tržištu? Kakvi su planovi budućeg razvoja Altus IT-a, izgradnja novih soba u data centru, širenje na regiju?

U ovom trenutku ne možemo podijeliti više informacija o našim razvojnim planovima.

Što za vas znači biti dio Digital Realtya i njihove europske tvrtke Interxion? Kako je uopće došlo do te suradnje?

Akvizicija Altus IT-a od strane Interxion: A Digital Realty Company imala je smisla na različitim razinama. Ne samo da su naši poslovni modeli usko usklađeni, nego je Altus IT jedan od najpoveznijih podatkovnih centara na jugoistoku Europe. Općenito, vidimo povećanu potražnju kupaca diljem EMEA regije jer poduzeća teže provođenju svojih strategija digitalne transformacije i pronalaze razne načine za rješavanje pitanja globalne pokrivenosti i kapaciteta. Akvizicija Altus IT-a omogućit će novim i postojećim korisnicima Interxion-a jednostavan pristup tržištu jugoistočne Europe te, posljedično, daljnji rast i razvoj. Uzevši to u obzir, kao i postojeće globalizacijske trendove, ovo je odličan potez za obje kompanije.

Kada pogledate danas razvoj Altus IT-a i domaćeg tržišta podatkovnih centara gdje su još i dva velika telekoma Hrvatski Telekom i A1 Hrvatska te PCK, Storm, Megatrend i drugi što su bile ključne dobre i loše strane razvoja do sada?

Važno je prvo pogledati unatrag na industriju i razumjeti kako se razvijala. Prethodno, podatkovni centri  su bili građeni kao podrška poslovanju pojedinih kompanija. To je bila važeća strategija u to vrijeme, posebice u telekomunikacijskom sektoru u kojem se značajno poticao rast. Nasuprot tome, naša strategija je bila da se usredotočimo na korisnike koji su željeli biti neovisni od telekom operatora, što smo i postigli ako pogledate unatrag u proteklih 10 godina.

Koliko je za vas bilo važno što ste carrier neutral i imate ukupno 50 telekoma s kojima radite?

Globalni trendovi pokazuju da je biti carrier neutral najbolja strategija za bilo koju tvrtku koja razvija poslovanje zasnovano na uslugama podatkovnog centra. To je bio temelj Altusu za rast u prošlosti te među najvažnijim razlozima zašto su Altus i Interxion tako dobro usklađeni, što je i pridonijelo uspješnom partnerstvu.

Kada gledate hrvatsko i regionalno tržište data centara i uspoređujete ga s europskim ili svjetskim gdje vidite prilike, ali i probleme?

Hrvatska je još uvijek na putu da postigne rast kakav je realiziran na Zapadu. To čini regiju zrelom za razvoj, jer mnoga osnovana poduzeća tek sada počinju uočavati mogućnosti koje se ovdje otvaraju. Dostupnost infrastrukture zasigurno pokreće širenje poslovanja, a što će nastaviti razvijati i samo tržište.

Najveći izazov ovdje ostaje činjenica da pokrivamo mnogo šire područje nego na Zapadu, gdje je posao inače usmjeren na jedan grad ili jednu državu. Naš geografski doseg uključuje izazov prelaska državnih granica i adresiranja različitih pravnih sustava pojedinih zemalja.