Gradsko vijeće njemačkog Dortmunda odlučilo je još prošle godine Memorandumom da se od 2020. do 2025. mora obaviti digitalizacija u svim gradskim institucijama i službama, a kao najzanimljiviji detalj jest zaokret prema besplatnom ili slobodnom softveru (eng. free software).
Tako nešto pokušavao je godinama München, ali zbog političkih neslaganja i sumnjivih poteza, sve je opetovano padalo u vodu, iako se pokazalo da može funkcionirati. U Dortmundu se nadaju da mogu naučiti iz grešaka drugih pa ih neće ponavljati.
Ukratko, ono što gradski čelnici navode jest da "softver otvorenog koda treba koristiti gdje god je moguće" i "da sav softver koji razviju gradske vlasti mora biti dostupan javnosti". Dakle, standardne odredbe, reklo bi se, a sad je sve na uvođenju takve situacije u praksi.
Naravno, cilje je uštedjeti znatan novac koji se troši na licencirani softver, ponajprije onaj vezan uz Microsoft. Pod time se ne misli samo na Windows operativni sustav već i na Office pakete. Građani tako nešto potpuno podržavaju i zbog toga bi priča mogla uspjeti.
Ono što se ne smije ponoviti jest situacija iz Münchena, gdje poveći broj gradskih djelatnika nije znalo kako koristiti softver otvorenog koda, u prvom redu Linux, koji laicima uistinu jest malo teži za pohvatati. Ali, bila su to manje razvijena vremena, prije sedam godina. Umnogočemu se napredovalo od tih dana pa svakako i po pitanju jednostavnosti korištenja softvera.
Zato, optimizam ima pokrića i odluka koju su zajednički donijeli CDU, SPD i Die Grünen (zeleni) te Die Linke (ljevica) mogla bi biti upisana u povijest kao primjer drugima koji žele uštedjeti stotine tisuća eura ili milijune eura na godišnjoj razini vrlo jednostavnim potezom.
Time bi se paralelno i populariziralo besplatni ili slobodni softver pred širim masama, što je poticajno.
Rakuten Viber proširuje napredne mogućnosti poslovnog dopisivanja s dva nova interaktivna formata poruka: Carousel i Popis u poruci. Ova nadogradnja omogućuje brendovima jednostavniju komunikaciju i automatizirano korisničko iskustvo unutar aplikacije Viber.
U suradnji s tvrtkom Markoja, Fakultetom prometnih znanosti iz Zagreba te zračnim lukama Zagreb, Zadar i Pula Hrvatski Telekom predstavio je 'NextGen 5G Airports' projekt privatne 5G mreže namijenjen zračnim lukama, što omogućuje povećanje učinkovitosti, sigurnosti i boljeg korisničkog iskustva. Ukupna vrijednost potencijalne investicije iznosi 5,6 milijuna eura i obuhvaća sve tri zračne luke.
Regulatorne promjene su dvostruki katalizator – s jedne strane izazov, a s druge snažan generator potražnje za tehnološkim rješenjima od kojih koristi u kontekstu korisničkog iskustva imaju i sami potrošači, ističe za ICTbusiness.info Robert Penezić, član Uprave Monrija i dodaje da je stoga ključno za uspješno prilagođavanje promjenama imati jasnu viziju što one u konačnici donose tržištu, te tehnološki i poslovni kapacitet za implementaciju.