Nastavak rasta IoT rješenja, a problemi sa Sigfoxom ne utječu na poslovanje

Nastavak rasta IoT rješenja, a problemi sa Sigfoxom ne utječu na poslovanje
Dražen Tomić / Tomich Productions

Internet stvari, odnosno rješenja bazirana na IoT tehnologijama, do komunikacijskih do konačnih rješenja koja uključuju senzore, ali i analitiku podataka, dojavljivanje o incidentima nastavlja snažan rast o čemu razgovaramo s Rankom Režekom, izvršnim direktorom IoT Net Adria.

Jedna od ključnih tema koja se nametnula je i problem Sigfoxa, francuskog proizvođača mrežne opreme na kojoj se bazira i IoT Net Adria mreža koji je pokrenuo predstečajni postupak odnosno postupak zaštite od vjerovnika s restrukturiranjem.

Režek ističe kako je njihovo poslovanje sa Sigfoxom vezano uz domenu povezivanja IoT uređaja na izgrađenu Sigfox mrežu pomoću pozadinskih usluga u oblaku na Google Cloud Platformi. Dodatna domena njihova poslovanja prema Režekovim riječima je poslovni eko sustava sačinjen od platforme za obradu podataka  i usluge sistem integracije koje zajedno snažno zaokružuju poslovni proces.

Pet godina poslovanja u Hrvatskoj; kakvi su bili planovi a što je ostvareno? Koji su danas trendovi u IoT-u i što se tu promijenilo u posljednjih 5 godina?

Vrhunac nerealnih očekivanja od Interneta stvari kao koncepta prikupljanja i obrade podataka ali i kao skupa konkretnih tehnologija, prema Gartneru, dogodio se upravo prije 5 godina. Bilo je puno ideja i puno kompanija koje su se pokušavale nametnuti svojim rješenjima.  Već u tom času nekoliko je tehnoloških rješenja i poslovnih koncepata isplivalo kao tržišni lideri. Sada kada s odmakom gledamo na to vrijeme moramo biti jako zadovoljni s putem koji smo izabrali i s poslom koji smo u međuvremenu napravili.

Broj aktivnih IoT uređaja u RH ali i u svijetu daleko je od onoga što se prije 5 godina najavljivalo ili očekivalo. U tome segmentu su i naša očekivanja bila previše optimistična. Puno je faktora koji su tome pridonijeli. Korisnicima kojima Informacijske Tehnologije (IT)  i Internet stvari (IoT) nisu osnovni posao treba vremena da prihvate njihove koncepte i mogućnosti te  da stvore povjerenje i da pronađu najbolja mjesta i načine za njihovu primjenu. Zato smo u proteklom periodu radili puno edukativnih i pilot projekata. Problemi sa  pandemijom, dostupnošću i cijenama komponenti jednako tako nisu bili od pomoći u proteklom razdoblju.

Što se samog IoT svijeta tiče, neke od ideja i funkcionalnosti koje su bile najavljivane nažalost nisu do sada došle u fazu kada bi svojom zrelošću ili cijenom mogle realno biti primijenjene u projektima.

Sigfox IoT mreža, njene tehničke karakteristike, mogućnosti, doseg i kvaliteta opreme su se pokazali čak i iznad očekivanja. Tehnički i tehnološki radi se o vrlo zreloj opremi s kojom nismo imali nikakvih značajnijih problema. Sama mreža u Hrvatskoj već 4 godine funkcionira besprijekorno. Suradnja među Sigfox operaterima, u sada već 75 zemalja, je odlična i omogućuje nam da iskustva, znanja i dobra rješenja brzo i jednostavno primijenimo ovdje.

Puno smo u proteklim godinama napravili i na razvoju mreže partnera koji su u mogućnosti ponuditi svoja tehnička i softverska rješenja. Posebno smo tu ponosni na rješenja i projekte s Marina Cloud koja je svojim rješenjima za nadzor brodova izašla i na svjetsko tržište ali i s tvrtkama ByteLab, X-Logic na razvoju i isporuci IoT uređaja, Compingu koji je s razvojem svoje platforme ali i puštanjem u rad vlastitog Data centra stvorio osnovu da ponudi ključ u ruke rješenja i projekte. Tu je i Axis koji je u suradnji sa svojim partnerima realizirao najveći projekt daljinskih očitanja plinomjera. Preko 10.000 plinomjera u Slavoniji se svaki dan daljinski očita.

Koliko je pandemija u posljednje dvije godina utjecala na poslovanje i planove?

Pandemija je utjecala na sveukupno gospodarstvo u svijetu pa tako nije mogla zaobići ni naše planove. Globalno gledano IoT danas ima svoj uspon koji se događa sa vremenskim pomakom od planiranog. Ono što moram primijetiti je da do uspona kako u IT području tako i u IoT-u djelomično dolazi i zbog pandemije. Ona je kompanijama otkrila poteškoće u pojedinim procesima poslovanja te su prepoznata mnoga IoT rješenja koja ih mogu riješiti čime je ubrzano njihovo implementiranje, spomenut ću neka.

U pandemijsko doba, prvi su na ispitu bili lanci dobave. Praćenje puta robe, njihovi zastoji i uvjeti u kojima se roba prevozi postali su nužni. Ne više na nivou broda, kamiona, vagona ili kontejnera. Potreba se spustila na nivo kolica, transportnih kaveza pa čak i kutija. Tu dolaze do izražaja povoljna IoT rješenja sa niskim potrebama za napajanje koji osim lokacije bilježe i akceleraciju, udarce, temperaturu, vlagu...

Kvaliteta zraka u prostorijama nužan je preduvjet za sprečavanje širenja zaraze, poslovno gledano, slanje cijelih odjela na bolovanje. IoT senzori kvalitete zraka postavljaju se u kratkom vremenu na zidove ureda bez potrebe za dodatnom infrastrukturom. Omogućavaju samostalnu kontrolu kvalitete zraka djelatnicima kao i kontrolu na centralnom mjestu gdje podaci stižu LowPower mrežom, kao što je Sigfox, pri čemu senzori ne zahtijevaju resurse korporativne mreže i time ne ugrožavaju njezinu sigurnost.

Komunalna društva morala su i u ovim teškim trenucima ulaziti u domove svojih korisnika i vršiti očitanja potrošenog plina ili vode. Često je to bilo nemoguće a ponekad i s posljedicama po zdravlje. Hrvatsko rješenje nudi IoT uređaj koji se pričvrsti na postojeći plinomjer i vrši slanje dnevnih očitanja potrošenog energenta. Sada kada je rješenje implementirano i kada se podaci počinju gomilati na dnevnoj bazi, bude se ideje za pravu digitalnu transformaciju! Transparentna naplata, mogućnost ušteda, tarifne politike, AI planiranje količine nabave plina, nadzor gubitaka u realno vremenu, automatizirano slanje stanja potrošnje regulatornim tijelima, slanje podataka u ERP, u CRM, izbjegavajući faktor ljudske pogreške, smanjenje prijevara alarmima ugrađenim u sam IoT senzori, a ovo sve je tek početak IoT doba.

Suživot 5G i 0G mreža?

5G je puno širi tehnološki pojam koji osim za IoT služi i drugim potrebama za brzim prijenosom velikih količina podataka. 0G je ciljano nastao kao komunikacijski protokol isključivo za Internet stvari. Svaka tehnologija prijenosa podataka ima svoje velike prednosti ali i nedostatke u usporedbi s drugim tehnologijama na specifičnim projektima. One se zbog toga nadopunjavaju i ciljano koriste jedna ili druga ovisno o tehnološkim potrebama projekata i u konačnici ukupnoj TCO cijeni (ukupna cijena koštanja sustava op.a.) gdje Sigfox u definiranom spektru svojih prednosti pobjeđuje. Suživot je ponekad i poželjan što je pokazao projekt očitanja plinomjera u Japanu gdje se u istom uređaju nalaze dva komunikacijska modula pri čemu se koristi onaj koji je tehnološki i financijski bolje rješenje na pojedinoj mikrolokaciji. Treba li vam 5G za dojavu informacije je li prozor otvoren ili zatvoren (1 bit) a treba li vam 0G za autonomno vozilo koje juri prema raskršću. Može oboje, ali u tom vozilu ja ne želim sjediti niti taj senzor vrata ne želim plaćati.

Koja su očekivanja vezano uz IoT rješenja i projekate koji će koristiti vašu mrežu?

Cijene rješenja postaju povoljnije, ali ne dinamikom koja se očekivala prije pet i više godina. Ideja IoT-a je da sve komponente procesa primaju potrebne podatke kako bi u realnom vremenu bili nadzirani i po potrebi korigirani s ciljem povećanja efikasnosti istih. Primanje podataka za koje jučer nismo ni znali da postoje nudi čak da se procesi u potpunosti i promijenjene i time nude konkurentnost tvrtki na globalnoj sceni poslovanja koja nam je otvorenije više nego ikad.

To podrazumijeva veliku količinu IoT uređaja što posljedično podiže ukupnu cijenu projekata koju si mnogi subjekti u današnjoj pandemijskoj situaciji ne mogu priuštiti. Zbog toga sistem integratori IoT rješenja počinju nuditi kao uslugu, ne prodaje se rješenje već se prodaju isporučeni podaci s kritičnih točaka procesa klijenata. Sve je više sistem integratora svjesno ovog modela, korisnicima je ovaj pristup daleko prihvatljiviji i samim time naša očekivanja svakim novim partnerom rastu.

Ono što dodatno ide u prilog naših očekivanja su EU fondovi koji su obojani s dvije ključne komponente koje IoT područje podržava a to je digitalizacija i to je „zelena ekonomija“. Kompanije na vrijeme moraju prepoznati potrebe i projekte koji će se financirati a mi smo tu da im pomognemo tehnološki.

Poslovni rezultati IoT Net Adria u 2021. i očekivanja za 2022.?

Comping kao vlasnik daje projektu značajnu podršku, fokus i stabilnost. Ulaganje u izgradnju mreže je većim dijelom završeno, troškovnu stranu projekta uspješno držimo pod kontrolom. Prihodovno nismo tamo gdje smo trebali biti ali rastemo po stopama od 4 do 6 puta godišnje što nas jako veseli. Po toj karakteristici jednako kao i po broju instaliranih IoT uređaja u odnosu na broj stanovnika ili na BDP smo u rangu ili čak ispred zapadno europskih zemalja. Nadamo se da ćemo kroz godinu dvije moči reći da smo u rangu sa Singapurom i Japanom.  Tada očekujemo i da cijeli naš projekt nacionalne IoT mreže postane dugoročno financijski samoodrživ.

Ključne implementacije i projekti u 2021. i planovi za 2022.?

Naši su projekti pozicionirani tamo gdje 0G mreža ima svoje prednosti; mali prijenosi podataka, dugovječnost baterije u IoT uređaju neovisnom o vanjskom napajanju te kvalitetna i fleksibilna pokrivenost signalom.

Prvenstveno to su projekti daljinskog očitanja u plinu i vodi gdje smo 2021 izašli iz pilot faza i pokrenuli komercijalne projekte poglavito u plinskoj industriji. U ovom području nastavljamo svoje aktivnosti u ovoj i sljedećim godinama.

Cijena komunikacijskog i upravljačkog modula je zanemariva u odnosu na cijenu uličnog rasvjetnog tijela. To je prepoznao jedan naš domaći proizvođač i bez obzira na zahtjeve nabave iste ugrađuje u sve isporučene lampe koje su tako spremne za sutra kada će se gradske uprave odlučiti za ovu komponentu pametnog grada.

U prošloj smo godini potpisali i jedan veliki logistički projekt čija implementacija se očekuje u prvoj polovici ove godine a čije iskustvo nam garantira daljnje širenje na slične projekte u ovoj i narednim godinama.

Sigfoxova globalna prisutnost u 75 zemalja bez dodatnih Roaming troškova te suradnja Sigfox partnera omogućava našim partnerima u RH globalnu prisutnost sa svojim rješenjima. To je prepoznao i naš partner Marina Cloud koji nakon uspješnih implementacija u RH u prošloj i narednim godinama širi svoj proizvod na strana tržišta uz našu pomoć.

Prednost i jednostavnost Sigfox tehnologije se pokazala uspješna u implementaciji rješenja na pumpnim stanicama na udaljenim poljima tvrtke INA koje su preko noći „dobile svoj glas“. Sada se umjesto dnevnih obilazaka pumpnih stanica po terenu s centralnog mjesta nadgledaju njihove funkcionalnosti. Ponosni smo jer je rješenje u razgovoru s klijentom dizajnirao naš kolega Marko Gojić.

Kako će se situacija sa Sigfoxom u Francuskoj odraziti u Hrvatskoj? Što to znači za IoT Net Adriu, njeno poslovanje i korisnike?

Naš tehnološki partner Sigfox Francuska i Sigfox France SAS (operater u Francuskoj) započeo je 26.siječnja 2022. na trgovačkom sudu u Toulouseu predstečajni postupak s ciljem restrukturiranja i refinanciranja poslovanja s početnim razdobljem promatranja od 6 mjeseci. Uprava Sigfoxa će u tom periodu blisko surađivati s imenovanim administratorom kako bi se osiguralo da SVE poslovne operacije, usluge i podrška ostanu netaknute za vrijeme pokrenutog procesa izrade dugoročnog poslovnog rješenja. Krajnji cilj ovog postupka je osigurati poslovnu održivost.

IoT Net Adria kao mrežni operator Sigfoxa u RH nastavlja pružati usluge i podršku svojim partnerima i klijentima potpuno neometano i bez poslovnih otežavajućih okolnosti. Kupci IoT Net Adria su zaštićeni klauzulom o kontinuitetu usluge koja neovisnim Sigfox operatorima treba omogućiti dohvaćanje poruka iz pozadinskog sustava i njihovo prosljeđivanje korisnicima čak i u slučaju prekida operacija na strani Sigfoxa.

Više od 75 ekskluzivnih, neovisnih Sigfox operatora širom svijeta odabralo je Sigfoxovu 0G tehnologiju za izgradnju i komercijalizaciju jedinstvene   namjenske IoT mreže temeljene na vodećoj 0G LPWAN tehnologiji. Ugovor o kontinuitetu usluge koordiniran je na globalnoj i lokalnoj razini između Sigfox-a i 0G mrežnih operatora kako bi se osigurala neometana usluga 0G povezivosti.

Naše poslovanje sa Sigfoxom vezano je uz domenu povezivanja IoT uređaja na izgrađenu Sigfox mrežu pomoću pozadinskih usluga u oblaku (na Google Cloud Platformi). Dodatna domena našeg poslovnog eko sustava sačinjena je od platforme za obradu podataka  i usluge sistem integracije koje zajedno snažno zaokružuju poslovni proces.

IoT Net Adria je neovisan i poslovno stabilan poslovni entitet. Pratit ćemo situaciju globalno, no lokalno smo naše klijente i projekte zaštitili od eventualnih poteškoća upravo sigurnim  i pouzdanim ekosustavom, koji jamči zaštitu i sigurnost.