Na ovogodišnjoj Microsoftovoj WinDays konferenciji od 22. do 26. travnja gostovat će 127 vodećih domaćih i inozemnih stručnjaka te u svojim predavanjima prenijeti najvažnije IT trendove i novosti, kao i ključne gospodarske teme koje vode konkurentnijem poslovanju.
Na WinDays konferenciji održat će se i finale Software Startup Akademije, Microsoftove nove inicijative koja se provodi na fakultetima u Zagrebu, Osijeku i Splitu. Najboljih pet timova predstavit će svoje projekte, a za priliku u Umagu natječu se 22 tima i to šest iz Osijeka, sedam iz Zagreba i devet iz Splita. Njihovo predstavljanje izdvojeno je iz službenog sadržaja i svi sudionici konferencije moći će pratiti izlaganje projekata.
Novost konferencije je i WinDays13 Poslovna mreža na WinDays portalu koja omogućava upoznavanje mogućih poslovnih partnera. Riječ je o virtualnoj zajednici u kojoj mogu sudjelovati samo registrirani sudionici konferencije, odnosno pretraživati profile drugih sudionika i kontaktirati ih ako su zainteresirani za suradnju. U Umagu ih zatim čeka ‘Meeting point’, posebna lokacija za sastanke nakon dogovora preko Poslovne mreže, uz sve ostale prilike u pauzama predavanja i slično. Poslovna mreža je nastavak online aktivnosti Microsofta s kojima svim sudionicima konferencije žele pružiti dodatnu vrijednost i pomoći im da maksimalno iskoriste sve mogućnosti koje konferencija nudi.
Među ovogodišnjim „zvijezdama“ predavačima u tehnološkom dijelu trinaestih WinDaysa bit će i Mark Minasi, IT konzultant i kolumnist, autor mnogobrojnih knjiga i članaka na temu računalnih mreža, računala i operativnih sustava te jedan je od vodećih predavača na Microsoftovim TechEd konferencijama diljem svijeta. Predavačima će se pridružiti i Alar Kolk, prorektor na Tallinn University of Technology te će gostima prenijeti, između ostalog, kako vodeće estonsko tehničko sveučilište 50 posto svojih prihoda ostvaruje razvojem inovacija u suradnji s biznisom i koja je njihova uloga u razvoju gospodarstva. Uz preporuke za Hrvatsku, Kolk kao stručnjak u inovacijskoj izvrsnosti pojasnit će i zašto sveučilište ima svoj ured u Silicijskoj dolini.
Činjenica je da aplikacije računalstva visokih performansi zahtijevaju učinkovita rješenja koja nadmašuju kapacitet tradicionalnih oblika hlađenja servera. Upravo zbog toga, na tehnološkoj su sceni sve popularniji modernizirani sustavi hlađenja u okviru kojih se nalazi i hlađenje tekućinom. Tvrtka Vertiv i NVIDIA nedavno su dokumentirale rezultate prve velike analize utjecaja tekućeg hlađenja na djelotvornost podatkovnih centara, naglašavajući pritom dva glavna trenda od kojih će takav sustav hlađenja imati najviše koristi.
Zelene površine u Rovinju zalijevat će se 100 posto pročišćenom vodom iz kanalizacijskog sustava, a ista takva pročišćena voda odlazi i u more, i to zahvaljujući modernom sustavu upravljanja otpadnim vodama koji poštuje okoliš i brine za održivost turizma, gospodarstva i društva. Rezultat je to novoizgrađenog postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda – UPOV Cuvi u Rovinju u sklopu Projekta prikupljanja, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda na području aglomeracije Rovinj vrijednog 34,3 milijuna eura pri čemu je 70 posto vrijednosti sufinancirano iz Kohezijskog fonda Europske unije.
Ove godine Undabot očekuje nastavak pozitivnog poslovanje i nastavak rasta ključnih pokazatelja i to uz rast prihoda od 50 posto, a sve to uz proslavu 10 godina poslovanja. Najavljeno je otvaranje ureda u Osijeku, ali i u jednoj od europskih zemalja gdje očekuju rast poslovanja. Undabot je predstavio i novu mobilnu i TV platforma za streaming audio-vizualnog sadržaja i video igara, cliq.de, koju je kompanija izradila za svog njemačkog klijenta CLIQ Digital.