Najnovije istraživanje koje je proveo IDC, a sponzorirao Microsoft, o utjecaju piratskog i drugog nelegalnog softvera na svjetsku ekonomiju prema kojem ispada da je ukupno samo na gubitak podataka potrošeno više od 350 milijardi dolara, dok se direktna šteta od nelegalnog softvera u tvrtkama mjeri također nevjerojatnim iznosom od 114 milijardi dolara.
Prema podacima BSA ukupno je u svijetu piratskog softvera više od 42 posto, s time da je u 60 promatranih zemalja situacija i nešto gora i ta se brojka ukupno penje na 50 posto. Posljednji podaci za Hrvatsku govore kako je kod nas stopa piratskog softvera oko 53 posto.
Kada je riječ o privatnim korisnicima šteta je veća od 22 milijarde dolara. Pritom analitičari IDC-a naglašavaju kako je krivotvoreni softver realna opasnost kako za korisnike tako i za gospodarstvo i proizvođače softvera. Uz to, analitičari IDC-a upozoravaju da su razni malweri, keyloggeri i ostalo prisutni u čak 45 posto nelicenciranog softvera preuzetog s interneta i to prije svega kod softvera koji generiraju nelegalne ključeve, u čak 78 posto nelicenciranog softvera preuzetog s interneta i peer-to-peer mreža postoje i drugi sigurnosni problemi.
Procjene analitičara govore i da je čak 36 posto nelicenciranog softvera sadržavalo je „trojanske konje“ i neželjene oglase, a to se odnosi na sve oblike nelegalnog softvera skinutog s Interneta.
Ono što je zabrinjavajuće, upozoravaju u IDC-u jest da se malware koji prati upis kroz tipkovnicu može nabaviti već za 25 dolara na različitim nelegalnim aukcijama, a da se botnet prodaje pod cijeni od 100-200 dolara za tisuću zaraženih računala što ovisi o kojim je računalima riječ te gdje se nalaze, a cijena pada za više napadnutih računala.
Sve to ugrožava i tvrtke i pojedince, njihove digitalne identitete i sve vezano uz osobne i druge bitne podatke, pa analitičari ističu kako je borba protiv nelegalnom i malicioznog softvera i dalje prioritet.
Schneider Electric je predstavio dvije važne inovacije koje unaprjeđuju sigurnost kritične infrastrukture – pametne RTU uređaje SCADAPack s naprednom kibernetičkom zaštitom te patent koji koristi umjetnu inteligenciju za sprečavanje industrijskih nesreća.
Amazon Web Services osnovao je pravni subjekt i tri podružnice u Njemačkoj kao dio europskog suverenog oblaka. Kathrin Renz imenovana je glavnom direktoricom AWS European Sovereign Clouda, čije je pokretanje predviđeno za drugu polovicu godine.
Predsjednik Republike Zoran Milanović posjetio je danas ENT te obišao i interaktivnu manifestaciju Tehnološki dani na kojoj su mu prezentirani tehnološki noviteti i s njima povezani proizvodi i rješenja tvrtke Ericsson Nikola Tesla. U pratnji predsjednice Uprave tvrtke Ericsson Nikola Tesla Gordane Kovačević i članova Uprave Hrvoja Benčića, Damira Bušića i Milana Živkovića, predsjednik Milanović obišao je interaktivno događanje na kojem su mu predstavljeni tehnološki noviteti i rješenja na području kritične mrežne komunikacija u segmentima poput javne sigurnosti, obrane, željezničkog prometa te digitalizacije zračnog prometa.