GlobalLogic je objavio partnerstvo s Nokijom zbog ubrzavanja usvajanja naprednih 5G i 4G poslovnih rješenja. Kroz Nokijinu platformu Network as Code i portal za programere, će poticati inovacije u ključnim poslovnim vertikalama, s početnim fokusom na automobilski, industrijski i financijski sektor, stvarajući transformativne primjere primjene koji donose mjerljive poslovne vrijednosti.
Korištenjem Nokijine platforme Network as Code, tim programera GlobalLogica može jednostavno iskoristiti napredne mogućnosti mreže, omogućavajući stvaranje novih aplikacija koje funkcioniraju u različitim mrežnim arhitekturama. Ova platforma osnažuje programere pružanjem razvojnih kompleta (SDK - Software Development Kits) i sveobuhvatne dokumentacije o mrežnim API-jima, nudeći tehničke alate potrebne za brzo i učinkovito inoviranje.
U početku će se GlobalLogic usredotočiti na slučajeve korištenja osmišljene za poboljšanje operativne učinkovitosti, upravljanje prijevarama, korisničko iskustvo i stvaranje novih tokova prihoda. Koristeći mrežne API-je koje pokreće 5G, industrijske i automobilske tvrtke mogu transformirati sigurnost radnika, operativnu učinkovitost i pomoći u postizanju ciljeva održivosti.
Povezani uređaji, kao što su pametne kacige i nosivi uređaji, mogu koristiti mrežne funkcije za praćenje lokacija radnika u stvarnom vremenu i integraciju IoT podataka, uključujući zdravstvene metrike i okolišne čimbenike poput razine plina ili temperature, pokrećući upozorenja u stvarnom vremenu radi sprečavanja sigurnosnih opasnosti.
Prediktivno održavanje putem AI-a i digitalni blizanci osiguravaju sigurne, učinkovite operacije ranim identificiranjem grešaka, dok XR/VR rješenja omogućuju daljinsko održavanje postrojenja i obučavanje, smanjujući potrebe za putovanjima i štetne emisije. U financijskoj industriji, integracija mrežnih uvida vođenih API-jem, autentifikacije uređaja i umjetne inteligencije osnažuje prevenciju prevara u stvarnom vremenu, osigurava financijske transakcije i pruža personalizirane usluge s dodanom vrijednošću, podižući povjerenje i iskustvo korisnika.
Digital Realty ostvario je u drugom tromjesečju prihod od 1,92 milijarde dolara, 29 posto više nego godinu prije, te podigao godišnju prognozu prilagođenog FFO-a na 8,15 do 8,20 dolara po dionici. Operator podatkovnih centara objavio je rezultate nakon zatvaranja američkog tržišta u četvrtak, potaknut potražnjom za AI i cloud kapacitetom.
Umjetna inteligencija mijenja temeljnu arhitekturu podatkovnih centara i pred operatore postavlja zahtjeve koje klasična infrastruktura često ne može zadovoljiti. Na našem i širem europskom tržištu najveće pojedinačno ograničenje je dostupna električna energija na lokalnoj mreži, kako za ICTbusiness Media - ICTbusiness.info ističe Bojan Klasan, rukovoditelj data centra, A1 Hrvatska. Prenamjena postojećeg objekta prije svega podrazumijeva višestruko povećanje električne snage po racku. Umjesto dosadašnjih 5 do 15 kW, novi AI ormari mogu zahtijevati od 40 do 120 i više kW.
Kibernetička sigurnost u posljednja je dva desetljeća dobila čitav niz novih normi, regulativa i obveza, ali način upravljanja rizicima nije se promijenio jednakom brzinom. Organizacije danas raspolažu sofisticiranijim alatima i većim količinama podataka, no istodobno sve više vremena i novca troše na dokazivanje usklađenosti. Stanko Cerin, direktor Ostendo Consultinga i suosnivač startupa IVERIOS za ICTbusiness Media – ICTbusiness.inf ističe kako je omjer ulaganja u compliance i revizije postao nerazmjerno velik u odnosu na resurse usmjerene prema stvarnoj kibernetičkoj otpornosti. Takvu ocjenu temelji na više od 25 godina iskustva u informacijskoj sigurnosti i radu s kompleksnim međunarodnim i regionalnim organizacijama. Savjetovao je klijente poput MGM Resortsa, Stanford University Hospital and Clinics, Zillowa, Amgena i Mercka, ali i Podravke, HEP-a, PBZ-a, Addiko banke, Telemacha, A1 i Elektroprivrede BiH.