CES 2019: Fordovi automobili do 2022. razgovarat će jedan s drugim

CES 2019: Fordovi automobili do 2022. razgovarat će jedan s drugim
Pixabay

Utopijsko viđenje prijevoza u budućnosti ponajprije je u V2X komunikaciji, odnosno, komunikaciji vozila „sa svime“ (eng., vehicle-to-everything). Kao što govori u nazivu, ta tehnologija omogućava vozilima međusobnu interakciju, ali i interakciju sa svime oko sebe, što sprečava nesreće i velike gužve. Ford je na CES sajmu u Las Vegasu odlučio prvi zakoračiti u takvu viziju budućnosti te najavio da od 2022. godine izlazi na tržište s prvim V2X vozilima.

Postići će to u suradnji s Qualcommom, dosadašnjim partnerom i kompanijom s kojom je demonstrirao V2X komunikaciju početkom prošle godine. Dakle, temelji su postavljeni i Ford bi mogao postati pionir na ovom prestižnom polju, toliko potrebnom za napredak i razvoj prijevoza budućnosti.

No, Ford tehnologiju na kojoj radi naziva C-V2X umjesto V2X i "C" je iznimno bitna stavka. Ona označava "cellular" (hrv., mobilno) i daje do znanja da će tehnologija biti izvedena na postojećim mobilnim mrežama koje pogone naše mobilne uređaje svih ovih godina. Upravo to je ključni dio priče, koji je bio potreban za izvesti kako bi sve skupa funkcionirali na adekvatan način. I bez gubljenja vremena ili dodatnog novca zbog rada na potpuno novoj infrastrukturi.

Dosad se industrija oslanjala na DSRC (dedicated short-range communications), odnosno komunikaciju kraćeg dometa. I tako desetljećima, što već s dolaskom mobilne mreže četvrte generacije (4G) nije bilo potrebno, a posebno neće biti kad se narednih godina etablira 5G. Ford je odlučio tim putem, odbaciti zastarjelu tehnologiju i okrenuti se novoj, većeg dometa i većih mogućnosti.

Uz njih bit će moguće izvesti samovozeće automobile, sprečavati nesreće i stvarati preciznije rute u prometu, čime se uvelike olakšava život vozačima. Ukratko, najave su pompozne, nadajmo se da će izvedba biti u najmanju ruku takva.