Boscheva tehnologija podučava automobile letenju

Boscheva tehnologija podučava automobile letenju
Bosch

Za nekoliko bi godina nebo uistinu moglo ponuditi stvarno rješenje za prometne gužve, odnosno preseliti promet - iznad površine. Njemačka grupacija Bosch proteklih je dana predstavila svoje rješenje za upravljanje letećim automobilima.

Boston Consulting Group predviđa da će ljudi diljem svijeta letjeti taksijima milijardu puta u 2030. godini, nakon što se uspostave usluge dijeljenja na redovitim linijama iznad tla. Osim toga, većina tih zračnih taksija moći će letjeti bez pilota. Bosch radi na najmodernijoj tehnologiji senzora kako bi letove učinio sigurnima, udobnima i praktičnima.

„Prvi leteći taksiji trebali bi poletjeti u velikim gradovima najkasnije u 2023. godini. Bosch planira igrati glavnu ulogu u oblikovanju ovog budućeg tržišta“, tvrdi Harald Kröger, predsjednik Boscheva poslovnog područja Automotive Electronics. Kako bi pomogao ostvariti taj cilj, Bosch je pronašao prazninu na tržištu.

Konvencionalna tehnologija u zrakoplovnoj industriji preskupa je, preglomazna i preteška za uporabu u autonomnim letećim taksijima. Međutim, moderni senzori koji se upotrebljavaju i za automatiziranu vožnju ili u sustavu ESP potencijalno mogu popuniti tu prazninu. Stoga je tim inženjera udružio desetke senzora kako bi stvorio univerzalnu upravljačku jedinicu za leteće taksije.

Pomoću Boschevih senzora koji se već upotrebljavaju u serijskim vozilima, univerzalna upravljačka jedinica osmišljena je da osigura mogućnost određivanja položaja letećih taksija u svakom trenutku, što omogućuje precizno i sigurno upravljanje taksijima. Potrebne podatke omogućuju senzori ubrzanja i brzine skretanja po smjeru leta koji precizno bilježe, primjerice, kretanje i napadni kut letećih vozila.

Za razliku od postojećih senzorskih sustava u sektoru zrakoplovne industrije, od kojih neki stoje desetke tisuća ili čak nekoliko stotina tisuća eura, Bosch može primijeniti svoje rješenje za samo djelić tog troška. Razlog tomu činjenica je da tvrtka upotrebljava senzore testirane u proizvodnji koje Bosch razvija i proizvodi za automobilsku industriju već dugi niz godina.

„Želimo civilno zrakoplovstvo letećim taksijima učiniti pristupačnim velikom broju pružatelja usluga“, izjavio je Marcus Parentis, voditelj Boscheva tehnološkog tima zaduženog za upravljačke jedinice za električne lake letjelice. Osim toga, Boschevi senzori iznimno su maleni i lagani. Proizvođači letećih taksija mogu s lakoćom ugraditi senzorsku kutiju u svoja zračna vozila na principu „uključi i pokreni“.