Soba Bena Wittbrodta izgleda na prvi pogled kao sasvim obična soba jednog 23-godišnjaka. No, ako ga upitate tko je odgovoran za sve te zanimljive stvari koje ima u sobi odgovor je - 3D printer.
3D printer radi na principu da umjesto tinte na papiru ispušta prah od specijalne materije i vezivne supstance koja učvršćava materijal, te se tako kreiraju se trodimenzionalni objekti različitih oblika i namjena. Wittbrodt kaže kako je već „isprintao“ razne privjeske i modele Lego figurica koji su četiri puta veći od njihove aktualne veličine.
Wittbrodt primjenjuje 3D printer u svakodnevnom životu i posebno se ponosi što je uspio isprintati nadglavni tuš. Inače, sa 3D tehnologijom printanja susreo se još za vrijeme studiranja na Michigan Technological University gdje je usavršio svoje znanje i sada ima svoj vlastiti 3D printer. Nije mu dugo trebalo da svoju strast razvije u profitabilan posao.
„Nevjerojatna je potražnja za iPhone futrolama koje izrađujem u različitim bojama i moguće je dobiti unikatan dizajn.“, uzbuđeno izjavljuje Wittbrodt.
Povijest 3D printera seže u 1984. godinu kada se upotrebljavao isključivo za građevinske i arhitektonske zahvate i pristup njemu imali su samo inžinjeri i stručnjaci iz područja graditeljstva.
Joshua Pearce, profesor na Michigan Technological University, kaže da će za par godina trodimenzionalni printeri postati uobičajeni aparati u našim domovima.
„U ovom trenutku gledamo kako da cjenovno prilagodimo 3D printere prosječnom građaninu“, izjavio je Pearce. On i njegov tim trenutno razvijaju 20 kućanskih predmeta koje možemo pronaći na Thingiverse.
Za sve nas koji nemamo 3D printere možemo kontaktirati kompanije koje ih proizvode. Tako jedan od najeftinijih i najednostavnijih 3D printera proizvodi tvrtka Printrbrot kojemu cijena iznosi 299 dolara.
Espen Siversten, COO tvrtke Type A Machines uvjeren je da 3D tehnologija sve brže raste i da je upravljenje s njom slično kao kada prvi put sjednete za auto. "Prvo se morate naviknuti na određena pravila i steći rutinu i onda sve ide glatko.", izjavio je Siversten.
Schneider Electric je predstavio dvije važne inovacije koje unaprjeđuju sigurnost kritične infrastrukture – pametne RTU uređaje SCADAPack s naprednom kibernetičkom zaštitom te patent koji koristi umjetnu inteligenciju za sprečavanje industrijskih nesreća.
Amazon Web Services osnovao je pravni subjekt i tri podružnice u Njemačkoj kao dio europskog suverenog oblaka. Kathrin Renz imenovana je glavnom direktoricom AWS European Sovereign Clouda, čije je pokretanje predviđeno za drugu polovicu godine.
Predsjednik Republike Zoran Milanović posjetio je danas ENT te obišao i interaktivnu manifestaciju Tehnološki dani na kojoj su mu prezentirani tehnološki noviteti i s njima povezani proizvodi i rješenja tvrtke Ericsson Nikola Tesla. U pratnji predsjednice Uprave tvrtke Ericsson Nikola Tesla Gordane Kovačević i članova Uprave Hrvoja Benčića, Damira Bušića i Milana Živkovića, predsjednik Milanović obišao je interaktivno događanje na kojem su mu predstavljeni tehnološki noviteti i rješenja na području kritične mrežne komunikacija u segmentima poput javne sigurnosti, obrane, željezničkog prometa te digitalizacije zračnog prometa.