3D printer sve više postaje mainstream

3D printer sve više postaje mainstream
Fotolia

Soba Bena Wittbrodta izgleda na prvi pogled kao sasvim obična soba jednog 23-godišnjaka. No, ako ga upitate tko je odgovoran za sve te zanimljive stvari koje ima u sobi odgovor je - 3D printer.

3D printer radi na principu da umjesto tinte na papiru ispušta prah od specijalne materije i vezivne supstance koja učvršćava materijal, te se tako kreiraju se trodimenzionalni objekti različitih oblika i namjena. Wittbrodt kaže kako je već „isprintao“ razne privjeske i modele Lego figurica koji su četiri puta veći od njihove aktualne veličine.

Wittbrodt primjenjuje 3D printer u svakodnevnom životu i posebno se ponosi što je uspio isprintati nadglavni tuš. Inače, sa 3D tehnologijom printanja susreo se još za vrijeme studiranja na Michigan Technological University gdje je usavršio svoje znanje i sada ima svoj vlastiti 3D printer. Nije mu dugo trebalo da svoju strast razvije u profitabilan posao.

„Nevjerojatna je potražnja za iPhone futrolama koje izrađujem u različitim bojama i moguće je dobiti unikatan dizajn.“, uzbuđeno izjavljuje Wittbrodt.

Povijest 3D printera seže u 1984. godinu kada se upotrebljavao isključivo za građevinske i arhitektonske zahvate i pristup njemu imali su samo inžinjeri i stručnjaci iz područja graditeljstva.

Joshua Pearce, profesor na Michigan Technological University, kaže da će za par godina trodimenzionalni printeri postati uobičajeni aparati u našim domovima.

„U ovom trenutku gledamo kako da cjenovno prilagodimo 3D printere prosječnom građaninu“, izjavio je Pearce. On i njegov tim trenutno razvijaju 20 kućanskih predmeta koje možemo pronaći na Thingiverse.

Za sve nas koji nemamo 3D printere možemo kontaktirati kompanije koje ih proizvode. Tako jedan od najeftinijih i najednostavnijih 3D printera proizvodi tvrtka Printrbrot kojemu cijena iznosi 299 dolara.

Espen Siversten, COO tvrtke Type A Machines uvjeren je da 3D tehnologija sve brže raste i da je upravljenje s njom slično kao kada prvi put sjednete za auto. "Prvo se morate naviknuti na određena pravila i steći rutinu i onda sve ide glatko.", izjavio je Siversten.