Umjetna inteligencija će doprinijeti 16 bilijuna dolara globalnom BDP-u do 2030.

Umjetna inteligencija će doprinijeti 16 bilijuna dolara globalnom BDP-u do 2030.
DepositPhotos

Umjetna inteligencija imat će izniman utjecaj na svjetsko gospodarstvo jer prognoze su da bi do 2030. godine njena vrijednost mogla iznositi 16 bilijuna američkih dolara, što je točno 16 puta više nego u ovoj godini. Tvrdi tako u svom izvješću lider najveće ruska banke Sberbank, Herman Gref. No, ponajviše se oslanjao na nedavne brojke McKinseya, uz ipak optimističniju prognozu.

Naime, McKinsey je u rujnu prošle godine naveo da će umjetna inteligencija donijeti 13 bilijuna dolara do 2030. godine. To je više od današnje objedinjene proizvodnje Kine i Indije zajedno. Očekuje se da će poboljšanja na području produktivnosti rada činiti više od pola sveukupne gospodarske dobiti od umjetne inteligencije tijekom razdoblja od 2016. do 2030. godine. Povećana potražnja potrošača koja proizlazi iz poboljšanja proizvoda umjetnom inteligencijom činit će ostatak.

"Mi smo prognozu ipak malo promijenili na temelju svih informacija kojima baratamo, a prema njima se pokazuje da vrijednost neće biti niža od 16 bilijuna dolara u 2030. godini, kaže Gref.

Također, konkretnije, umjetna inteligencija će dodati oko 1,2 posto dodatnog BDP-a svake godine u narednih 12, a to je upravo podatak koji Mckinsey koristi da bi usporedio umjetnu inteligenciju s parnim strojem. On je, naime, od 1850. do 1910. na godišnjoj razini donosio rast BDP-a od 0,3 posto. Istovremeno, informatičke tehnologije su početkom 21. stoljeća donosile na godišnjoj razini porast od 0,6 posto. Već tu se vidi snaga umjetne inteligencije.

"Zemlje lideri ostvarit će 20 do 25 posto više neto ekonomskih benefita u odnosu na situaciju danas, dok će zemlje u razvoju osjetiti napredak u tom smislu od pet do 15 posto, navodi McKinsey u izvješću.

Najveća apsolutna dobit za pojedini sektor ostvarit će se u maloprodaji, financijskim uslugama i zdravstvenoj skrbi jer umjetna inteligencija povećava produktivnost, vrijednost proizvoda i potrošnju. Naravno, naglašava se i da bi fazu dizajna i provedbe trebale pratiti učinkovite kontrole da bi se osigurao pozitivan potencijal umjetne inteligencije i smirila zabrinutost svih onih koji smatraju da ona može označiti katasrofične posljedice za društvo.