Transformacijske tehnologije mijenjaju pogled na poslovanje

Transformacijske tehnologije mijenjaju pogled na poslovanje
Depositphotos / Ilustracija

U svim poduzećima tehnologija transformira svaki aspekt funkcioniranja organizacije, ali tehnologije kao što su veliki podaci, AI i IoT pokreću novu paradigmu promjena, inteligentnu transformaciju, za bolje društvene i ekonomske rezultate. Međutim, nedostatak kvalificirane radne snage usporava brzinu usvajanja, prema izvješću Economist Impacta, koje je naručio Lenovo.

Indeks inteligentne transformacije tvrtke Lenovo rangira tržišno usvajanje velikih podataka, umjetne inteligencije i interneta stvari, na temelju objavljenih podataka OECD-a i vlasničkih anketnih podataka. Tim tvrtke Economist Impact utvrdio je da su tržišta sa sjedištem u sjevernoj i zapadnoj Europi pokazala najviše stope usvajanja u usporedbi s drugim tržištima, prvenstveno zbog napredne infrastrukture, kvalificirane radne snage i vladinih politika usmjerenih prema budućnosti koje promiču povjerenje i transparentnost u korištenju podataka.

Najviše od svih tržišta uključenih u indeks bila je Danska, gdje je Indeks inteligentne transformacije pokazao da 27% njezinih poduzeća koristi velike podatke, dok je 24% primijenilo AI tehnologiju. Iako su napredna gospodarstva općenito više napredovala u inteligentnoj transformaciji, visok BDP po glavi stanovnika ne jamči dobre rezultate. Kanada i Australija zauzele su 31. odnosno 32. mjesto od 33 proučavane zemlje.

Gledajući usvajanje velikih podataka, umjetne inteligencije i interneta stvari u različitim industrijama, sektor ICT usluga pokazuje najveću ukupnu razinu usvajanja. Tvrtke u proizvodnoj i logističkoj industriji pokazuju visok stupanj prihvaćanja IoT-a zbog slučaja korištenja ove specifične tehnologije u inteligenciji opskrbnog lanca vođenoj učinkovitošću. Industrije znanja kao što su profesionalne, znanstvene i tehničke usluge pokazuju razvijenije slučajeve upotrebe velikih podataka i umjetne inteligencije. Najmanje "inteligentni" sektori su smještaj, ugostiteljstvo i građevinarstvo.

Dok je digitalna inteligencija još uvijek u povojima, jasno je da je usvajanje širokih razmjera i međuindustrijskog. Iako izgradnja digitalne infrastrukture može biti relativno brza, najveća prepreka usvajanju je dostupnost kvalificirane radne snage. Opremanje zaposlenika potrebnim vještinama za prilagodbu sve više automatiziranim radnim procesima koji se sve više temelje na podacima bit će ključni izazov za organizacije u nadolazećim godinama.

Ulaskom u 2023., tvrtke diljem svijeta usredotočuju se na kontrolu troškova u uvjetima nesigurnog gospodarstva. Integracija velikih podataka, umjetne inteligencije i interneta stvari kao rješenja izvan kutije putem oblaka može pomoći u podršci cilju organizacije prema inteligentnoj transformaciji, povećavajući cjenovnu dostupnost i smanjujući prepreke usvajanju, istovremeno potičući veću poslovnu inteligenciju.

“Studija Indeksa inteligentne transformacije prva je procjena čimbenika koji pokreću implementaciju inteligentnih tehnologija na globalnoj razini među zemljama i industrijom. Zemlje koje se žele istaknuti u digitalnoj inteligenciji trebaju posjedovati 'trojstvo' talenta, podataka i infrastrukture,” rekao je Alexander van Kemenade, direktor Economist Impacta. “Također se treba usredotočiti na industrije izvan tehnološkog sektora, budući da su one obično najslabija karika. Zemlje s najvišim stopama usvajanja su one u kojima su tvrtke u tradicionalnijim sektorima poput maloprodaje i ugostiteljstva također prihvatile revoluciju digitalne inteligencije", ističe Alexander van Kemenade.