TOP 100 najvećih softveraša prema ostvarenoj EBITDA

TOP 100 najvećih softveraša prema ostvarenoj EBITDA

Foto: DepositPhotos / Ilustracija

Nastavljamo s najzanimljivijim dijelom ICT industrije i to softverskim dijelom kada je riječ o najuspješnijim tvrtkama prema dobiti prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) i vidljivo je kako su među prvih pet najuspješnijih dva procesora kartica i tri velike domaće softverske tvrtke.

Prema podacima tvrtke Bisnode i portala Poslovna.hr i ICTbusiness.info  na prvom mjestu je tvrtka EFT-Usluge s 165,59 milijuna kuna EBITDA uz rast od 12,67 posto rast u odnosu na godinu dana prije. Njima je EBITDA u razdoblju od 2015.-2019. porasla 26,96 posto. Na drugom mjestu prema visini EBITDA je King ICT s gotovo 79 milijuna kuna i rastom od 48,89 posto. King ICT je ostvario prosječni godišnji rast u proteklih pet godina od 23,45 posto. Na trećem mjestu je državni APIS IT s EBITD-om na razini 67,4 milijuna kuna i vrlo visokim rastom od 84,35 posto u odnosu na poslovnu 2018. godine. Istovremeno, APIS IT je ostvario prosječni godišnji rast EBITDA od 2015. do 2019. godine od 7,42 posto. Na četvrtom mjestu je Mercury Processing Services Internationl s 64 milijuna kuna i rastom od čak 96,65 posto u odnosu na prethodnu godinu. Unatoč visokom rastu u 2019. godini EBITDA je prosječno rastao u proteklih pet godina svega 1,07 posto.

Na petom mjestu u TOP 100 nalazi se Combis, tvrtka u vlasništvu najjačeg domaćeg telekom operatora s 41,57 milijuna kuna i rastom od 15,37 posto. Na petogodišnjoj razini Combis bilježi prosječni godišnji rast od 11,36 posto.

Znamo da će mnogi reći kako će se opet na listi naći i tvrtke koje možda ne pripadaju po pretežitoj djelatnosti ovom segmentu, ali NKD je realno jedina prava odrednica. Problem naravno nastaje jer mnogima NKD odnosno glavna djelatnost prema NKD je samo jedna u nizu djelatnosti ponekad i nije ključna. Dakle cijeli ICT pripada u tri NKD područja softver 62.01, 62.02, 62.03, 62.09, 63.11; računala 26.20, 58.21, 58.29, 95.11 te komunikacije i telekomi 26.30, 61.10, 61.20, 61.30 i 61.90. Prema ovim NKD-ovima u analizu je ukupno ušlo više od 13 tisuća tvrtki.

TOP 100 ICT industrije u softverskom segmentu prema EBITDA


TOP 100 prema EBITDA20152016201720182019YoY 2019/2018YoY 2018/2017YoY 2017/2016YoY 2016/2015CAGR 2015-2019
1EFT-USLUGE50,198,746.0073,879,630.00111,520,259.00146,975,896.00165,592,800.0012.6731.7950.9547.1726.96%
2KING ICT27,558,288.0032,900,771.0044,065,193.0053,057,559.0078,998,700.0048.8920.4133.9319.3923.45%
3APIS IT47,117,457.0032,558,494.0040,217,806.0036,562,913.0067,402,800.0084.35-9.0923.52-30.907.42%
4MERCURY PROCESSING SERVICES INTERNATIONAL60,686,655.0057,816,165.0056,403,536.0032,547,926.0064,005,200.0096.65-42.29-2.44-4.731.07%
5COMBIS24,269,405.0030,084,376.0033,341,104.0036,031,879.0041,570,300.0015.378.0710.8323.9611.36%
6CROZ20,331,825.0017,632,302.0030,099,536.0022,353,525.0040,257,100.0080.09-25.7370.71-13.2814.64%
7MSTART PLUS63,622,761.0030,303,926.00-15,732,948.0027,898,902.0032,084,300.0015.00-277.33-151.92-52.37-12.80%
8TELEGRAM MEDIA GRUPA-12,528,747.00-3,727,853.00-1,389,984.00-143,152.0030,894,400.00
-89.70-62.71-70.25
9COMPING11,111,827.0016,497,953.0019,925,256.0027,121,458.0030,284,000.0011.6636.1220.7748.4722.20%
10TAU ON-LINE7,527,151.0011,096,528.0016,662,268.0023,254,545.0027,048,900.0016.3239.5650.1647.4229.15%
11HT PRODUKCIJA4,042,614.005,789,150.006,231,624.00-6,874,031.0026,772,300.00-489.47-210.317.6443.2045.95%
12ASSECO SEE24,738,888.0034,359,267.0037,745,982.0015,999,746.0024,629,200.0053.93-57.619.8638.89-0.09%
13ERSTE GROUP CARD PROCESSOR-42,880,251.0025,387,941.0028,651,887.0027,708,874.0023,461,400.00-15.33-3.2912.86-159.21
14NANOBIT18,138,725.008,548,228.004,028,726.0018,650,831.0022,935,300.0022.97362.95-52.87-52.874.80%
15INFOBIP9,501,241.0010,948,251.0011,080,972.0014,377,861.0022,624,800.0057.3629.751.2115.2318.95%
16MICROSOFT HRVATSKA11,455,226.0018,299,130.0015,930,568.0028,827,139.0022,300,800.00-22.6480.95-12.9459.7414.25%
17MICROBLINK1,871,463.004,879,082.009,606,981.0012,164,460.0021,394,100.0075.8726.6296.90160.7162.79%
18REVERSINGLABS3,681,192.005,259,448.006,747,500.0014,600,312.0019,586,900.0034.15116.3828.2942.8739.70%
19TERMINALNI POSLOVI



18,862,300.00




20INFINUM2,553,572.005,172,568.0011,344,431.0017,677,978.0018,830,800.006.5255.83119.32102.5649.12%
21ERSTE GROUP IT HR19,897,556.0019,970,284.0020,749,038.0019,673,319.0018,187,200.00-7.55-5.183.900.37-1.78%
22MONO5,853,112.0010,014,058.0012,950,777.0013,930,336.0018,127,400.0030.137.5629.3371.0925.37%
23HASHCODE6,204,008.009,893,714.006,475,543.0015,761,928.0017,307,700.009.81143.41-34.5559.4722.78%
24SPAN20,733,845.0011,388,850.0017,044,914.0016,006,201.0017,018,900.006.33-6.0949.66-45.07-3.87%
25SOFA IT
339,727.004,630,682.0010,845,613.0016,133,300.0048.75134.211,263.06

26IN211,154,064.0012,365,224.002,725,987.0010,096,872.0015,985,600.0058.32270.39-77.9510.867.46%
27OMEGA SOFTWARE6,099,754.006,408,890.009,447,035.0015,867,258.0015,721,300.00-0.9267.9647.415.0720.85%
28PHOBS4,964,075.006,360,289.009,583,384.0012,150,883.0014,648,400.0020.5526.7950.6828.1324.16%
29AXILIS1,691,238.001,912,255.004,365,336.007,847,419.0013,477,900.0071.7579.77128.2813.0751.45%
30ZERO DIGITAL


965,343.0011,464,900.001,087.65



31BILOG1,483,039.003,563,367.005,634,561.008,053,115.0011,415,300.0041.7542.9258.12140.2750.41%
32NEOS4,297,065.007,675,667.005,083,865.009,619,371.0011,404,100.0018.5589.21-33.7778.6321.56%
33SETCOR



11,379,800.00




34PANDORA STUDIO905,079.00566,253.00-96,708.004,192,292.0011,016,800.00162.79-4,435.00-117.08-37.4464.84%
35DANIELI-SYSTEC8,635,932.008,124,515.009,015,463.0013,251,234.0010,993,500.00-17.0446.9810.97-5.924.95%
36PET MINUTA10,382,851.0012,767,907.007,938,528.008,346,027.0010,664,200.0027.785.13-37.8222.970.54%
37ATOS IT SOLUTIONS AND SERVICES-5,719,902.002,578,127.002,702,601.002,482,334.0010,339,100.00316.51-8.154.83-145.07
38MULTICOM5,924,283.005,935,100.008,682,554.008,810,801.0010,296,600.0016.861.4846.290.1811.69%
39DIVERTO4,215,171.002,522,227.003,452,275.004,565,187.0010,130,200.00121.9032.2436.87-40.1619.17%
40SELECTIUM


647,765.009,500,500.001,366.66



41INFODOM3,678,598.004,058,675.004,585,707.006,838,684.009,462,500.0038.3749.1312.9910.3320.80%
42SERENGETI1,597,400.00930,581.002,460,796.009,219,580.008,762,400.00-4.96274.66164.44-41.7440.55%
43VIP-DATA5,819,005.006,691,335.006,207,944.009,747,412.008,284,800.00-15.0157.02-7.2214.997.32%
44GDI TECHNOLOGY PLATFORMS6,647,971.007,264,355.007,254,251.008,907,208.008,251,100.00-7.3722.79-0.149.274.42%
45NORT7,113,815.008,249,549.008,062,835.008,091,495.008,168,900.000.960.36-2.2615.972.80%
46ELEKTRONIČKI RAČUNI-1,315,384.00-797,347.0069,517.00715,384.007,964,500.001,013.32929.08-108.72-39.38
47SEDAM IT10,181,796.0013,273,734.0019,560,017.0014,489,803.007,904,900.00-45.45-25.9247.3630.37-4.94%
48CIRCLEBLUE



7,877,800.00




494043,536,907.005,527,598.007,815,917.008,988,413.007,721,300.00-14.1015.0041.4056.2816.90%
50ZMS INFO4,604,294.004,865,676.005,184,331.005,255,793.007,457,600.0041.891.386.555.6810.13%
51I.S.6,194,955.006,452,778.006,393,502.006,848,647.007,367,100.007.577.12-0.924.163.53%
52GDI3,601,540.005,288,679.003,409,775.003,941,594.007,342,000.0086.2715.60-35.5346.8415.31%
53ALTUS INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE3,342,965.001,758,394.002,424,600.002,674,079.007,000,000.00161.7710.2937.89-47.4015.93%
54IGEA4,251,175.005,365,554.004,532,779.006,232,497.006,784,600.008.8637.50-15.5226.219.80%
55LIBUSOFT CICOM3,865,915.004,285,473.005,046,119.004,533,727.006,697,300.0047.72-10.1517.7510.8511.62%
56ENT. SERVICES ZAGREB
-7,885.008,473,525.005,871,172.006,629,700.0012.92-30.71


57PIS7,228,767.006,246,197.00-3,209,380.001,406,278.006,601,800.00369.45-143.82-151.38-13.59-1.80%
58VESTIGO6,003,012.003,971,815.003,782,547.004,000,250.005,995,400.0049.885.76-4.77-33.84-0.03%
59C.M.G.C.1,557,098.003,584,987.007,328,126.0011,229,030.005,929,300.00-47.2053.23104.41130.2430.66%
60LEMAX1,675,494.001,893,894.002,192,733.003,154,073.005,927,400.0087.9343.8415.7813.0328.75%
61SYNTIO

981,329.001,278,519.005,810,000.00354.4330.28


62INFIGO IS3,414,851.005,658,963.006,047,045.004,938,110.005,749,200.0016.43-18.346.8665.7210.98%
63ALFATEC GROUP2,544,503.001,630,789.003,689,785.005,384,032.005,701,500.005.9045.92126.26-35.9117.51%
64SENSO PROFI726,451.00667,247.00607,471.002,398,551.005,650,000.00135.56294.84-8.96-8.1550.72%
65HR PRO1,322,250.003,975,482.005,613,980.006,119,337.005,605,000.00-8.419.0041.22200.6633.49%
66LASER LINE



5,544,100.00




67HEWLETT-PACKARD19,847,824.009,738,217.0051,418,050.0020,710,006.005,517,400.00-73.36-59.72428.00-50.94-22.59%
68BE-TERNA



5,381,700.00




69INFOART1,239,305.002,847,165.004,303,497.003,943,590.005,302,500.0034.46-8.3651.15129.7433.74%
70KROBEL PROMET3,251,126.003,176,064.004,622,576.004,641,610.005,252,500.0013.160.4145.54-2.3110.07%
71TRI PLUS GRUPA



5,204,000.00




72LAUS CC4,199,526.004,736,892.004,417,874.004,159,841.005,168,600.0024.25-5.84-6.7312.804.24%
73TESTDOME


644,332.005,027,400.00680.25



74SPIN OSIJEK4,432,427.002,856,486.006,055,926.004,211,072.005,015,000.0019.09-30.46112.01-35.552.50%
75ECCOS-INŽENJERING1,886,472.002,549,462.005,055,253.006,428,993.005,003,700.00-22.1727.1798.2935.1421.54%
76PKE SISTEMI644,187.001,560,354.001,603,511.002,925,078.004,880,800.0066.8682.422.77142.2249.93%
77EMOVIS TEHNOLOGIJE1,858,011.002,376,810.005,217,234.004,344,849.004,867,100.0012.02-16.72119.5127.9221.24%
78KRON,3,933,637.001,596,320.002,060,877.003,216,550.004,834,100.0050.2956.0829.10-59.424.21%
79BARRAGE
50,584.001,038,129.007,050,410.004,807,600.00-31.81579.151,952.29

80SMART NET245,445.00164,609.00778,743.001,878,782.004,798,900.00155.43141.26373.09-32.9381.23%
81TIS-OBJEKTNI INFORMACIJSKI SUSTAVI3,597,782.003,642,443.001,638,965.003,122,448.004,734,000.0051.6190.51-55.001.245.64%
82INTELLEXI5,648,345.003,533,581.002,036,843.004,858,052.004,728,300.00-2.67138.51-42.36-37.44-3.49%
83POSLOVNA INTELIGENCIJA3,090,744.004,981,027.003,635,849.006,191,957.004,697,800.00-24.1370.30-27.0161.168.73%
84ETRANET GRUPA1,837,964.001,803,545.003,725,022.004,824,965.004,679,000.00-3.0329.53106.54-1.8720.55%
85INTRALOT ADRIATIC-713,091.003,115,479.004,390,977.005,172,962.004,628,000.00-10.5317.8140.94-536.90
86SV GROUP1,367,458.002,235,360.003,720,848.007,228,028.004,619,900.00-36.0894.2666.4563.4727.57%
87STYRIA IT SOLUTIONS2,228,069.002,686,381.004,153,458.003,878,595.004,581,200.0018.11-6.6254.6120.5715.51%
88MICROLAB2,544,845.002,404,949.003,205,201.003,224,257.004,556,500.0041.320.5933.28-5.5012.36%
89SYSKIT2,484,178.002,127,500.006,006,222.001,073,931.004,533,300.00322.12-82.12182.31-14.3612.78%
90BLAZING EDGE292,060.00211,875.00540,158.002,976,514.004,524,900.0052.02451.05154.94-27.4572.99%
91PLAVI TIM146,575.003,415,837.003,383,817.003,465,963.004,513,000.0030.212.43-0.942,230.4498.46%
92NEXGEN898,579.001,980,295.003,109,864.004,326,203.004,448,600.002.8339.1157.04120.3837.70%
93INTEGRACIJA OD-DO2,960,839.003,027,538.004,022,323.003,055,590.004,420,800.0044.68-24.0332.862.258.35%
94TRIKODER2,072,265.002,883,621.004,313,705.002,778,882.004,363,400.0057.02-35.5849.5939.1516.06%
95NULTA DIMENZIJA


433,867.004,354,400.00903.63



96CETITEC1,435,210.002,007,162.002,296,593.002,400,662.004,165,100.0073.504.5314.4239.8523.75%
97STANIĆ GRUPA3,547,263.006,028,872.003,485,576.002,113,044.004,102,600.0094.16-39.38-42.1969.962.95%
98B 4 B5,625,977.003,793,247.00-10,437,368.002,858,830.004,035,200.0041.15-127.39-375.16-32.58-6.43%
99ALTIORA2,499,595.0011,748,784.006,643,679.003,205,461.004,009,600.0025.09-51.75-43.45370.039.91%
100BULB3,063,024.007,551,348.003,903,788.001,471,776.003,973,200.00169.96-62.30-48.30146.535.34%

Izvor: Bisnode, Poslovna.hr i ICTbusiness.info

 

TOP 100 ICT industrije u softverskom segmentu prema EBITDA (2018/2019)

TOP 100 prema EBITDA20182019YoY 2019/2018
1EFT-USLUGE146,975,896.00165,592,800.0012.67
2KING ICT53,057,559.0078,998,700.0048.89
3APIS IT36,562,913.0067,402,800.0084.35
4MERCURY PROCESSING SERVICES INTERNATIONAL32,547,926.0064,005,200.0096.65
5COMBIS36,031,879.0041,570,300.0015.37
6CROZ22,353,525.0040,257,100.0080.09
7MSTART PLUS27,898,902.0032,084,300.0015.00
8TELEGRAM MEDIA GRUPA-143,152.0030,894,400.00
9COMPING27,121,458.0030,284,000.0011.66
10TAU ON-LINE23,254,545.0027,048,900.0016.32
11HT PRODUKCIJA-6,874,031.0026,772,300.00-489.47
12ASSECO SEE15,999,746.0024,629,200.0053.93
13ERSTE GROUP CARD PROCESSOR27,708,874.0023,461,400.00-15.33
14NANOBIT18,650,831.0022,935,300.0022.97
15INFOBIP14,377,861.0022,624,800.0057.36
16MICROSOFT HRVATSKA28,827,139.0022,300,800.00-22.64
17MICROBLINK12,164,460.0021,394,100.0075.87
18REVERSINGLABS14,600,312.0019,586,900.0034.15
19TERMINALNI POSLOVI18,862,300.00
20INFINUM17,677,978.0018,830,800.006.52
21ERSTE GROUP IT HR19,673,319.0018,187,200.00-7.55
22MONO13,930,336.0018,127,400.0030.13
23HASHCODE,15,761,928.0017,307,700.009.81
24SPAN16,006,201.0017,018,900.006.33
25SOFA IT10,845,613.0016,133,300.0048.75
26IN210,096,872.0015,985,600.0058.32
27OMEGA SOFTWARE15,867,258.0015,721,300.00-0.92
28PHOBS12,150,883.0014,648,400.0020.55
29AXILIS7,847,419.0013,477,900.0071.75
30ZERO DIGITAL965,343.0011,464,900.001,087.65
31BILOG8,053,115.0011,415,300.0041.75
32NEOS9,619,371.0011,404,100.0018.55
33SETCOR11,379,800.00
34PANDORA STUDIO4,192,292.0011,016,800.00162.79
35DANIELI-SYSTEC13,251,234.0010,993,500.00-17.04
36PET MINUTA8,346,027.0010,664,200.0027.78
37ATOS IT SOLUTIONS AND SERVICES2,482,334.0010,339,100.00316.51
38MULTICOM8,810,801.0010,296,600.0016.86
39DIVERTO4,565,187.0010,130,200.00121.90
40SELECTIUM647,765.009,500,500.001,366.66
41INFODOM6,838,684.009,462,500.0038.37
42SERENGETI9,219,580.008,762,400.00-4.96
43VIP-DATA9,747,412.008,284,800.00-15.01
44GDI TECHNOLOGY PLATFORMS8,907,208.008,251,100.00-7.37
45NORT8,091,495.008,168,900.000.96
46ELEKTRONIČKI RAČUNI715,384.007,964,500.001,013.32
47SEDAM IT14,489,803.007,904,900.00-45.45
48CIRCLEBLUE7,877,800.00
494048,988,413.007,721,300.00-14.10
50ZMS INFO5,255,793.007,457,600.0041.89
51I.S.6,848,647.007,367,100.007.57
52GDI3,941,594.007,342,000.0086.27
53ALTUS INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE2,674,079.007,000,000.00161.77
54IGEA6,232,497.006,784,600.008.86
55LIBUSOFT CICOM4,533,727.006,697,300.0047.72
56ENT. SERVICES ZAGREB5,871,172.006,629,700.0012.92
57PIS1,406,278.006,601,800.00369.45
58VESTIGO4,000,250.005,995,400.0049.88
59C.M.G.C.11,229,030.005,929,300.00-47.20
60LEMAX3,154,073.005,927,400.0087.93
61SYNTIO1,278,519.005,810,000.00354.43
62INFIGO IS4,938,110.005,749,200.0016.43
63ALFATEC GROUP5,384,032.005,701,500.005.90
64SENSO PROFI2,398,551.005,650,000.00135.56
65HR PRO6,119,337.005,605,000.00-8.41
66LASER LINE5,544,100.00
67HEWLETT-PACKARD20,710,006.005,517,400.00-73.36
68BE-TERNA5,381,700.00
69INFOART3,943,590.005,302,500.0034.46
70KROBEL PROMET4,641,610.005,252,500.0013.16
71TRI PLUS GRUPA5,204,000.00
72LAUS CC4,159,841.005,168,600.0024.25
73TESTDOME644,332.005,027,400.00680.25
74SPIN OSIJEK4,211,072.005,015,000.0019.09
75ECCOS-INŽENJERING6,428,993.005,003,700.00-22.17
76PKE SISTEMI2,925,078.004,880,800.0066.86
77EMOVIS TEHNOLOGIJE4,344,849.004,867,100.0012.02
78KRON,3,216,550.004,834,100.0050.29
79BARRAGE7,050,410.004,807,600.00-31.81
80SMART NET1,878,782.004,798,900.00155.43
81TIS-OBJEKTNI INFORMACIJSKI SUSTAVI3,122,448.004,734,000.0051.61
82INTELLEXI4,858,052.004,728,300.00-2.67
83POSLOVNA INTELIGENCIJA6,191,957.004,697,800.00-24.13
84ETRANET GRUPA4,824,965.004,679,000.00-3.03
85INTRALOT ADRIATIC5,172,962.004,628,000.00-10.53
86SV GROUP7,228,028.004,619,900.00-36.08
87STYRIA IT SOLUTIONS3,878,595.004,581,200.0018.11
88MICROLAB3,224,257.004,556,500.0041.32
89SYSKIT1,073,931.004,533,300.00322.12
90BLAZING EDGE2,976,514.004,524,900.0052.02
91PLAVI TIM3,465,963.004,513,000.0030.21
92NEXGEN4,326,203.004,448,600.002.83
93INTEGRACIJA OD-DO3,055,590.004,420,800.0044.68
94TRIKODER2,778,882.004,363,400.0057.02
95NULTA DIMENZIJA433,867.004,354,400.00903.63
96CETITEC2,400,662.004,165,100.0073.50
97STANIĆ GRUPA2,113,044.004,102,600.0094.16
98B 4 B,2,858,830.004,035,200.0041.15
99ALTIORA3,205,461.004,009,600.0025.09
100BULB1,471,776.003,973,200.00169.96

Izvor: BisnodePoslovna.hr i ICTbusiness.info

Još iz kategorije

Epson predstavlja novu eru otvorenih inovacija

Epson predstavlja novu eru otvorenih inovacija

02.12.2021.

Šest mjeseci nakon objave ulaganja u inovacije za održivu tehnologiju vrijednog 100 milijardi japanskih jena, tvrtka Epson nadalje se obvezuje da će fokus budućeg ulaganja u istraživanje i razvoj biti usmjeren na razvijanje novih materijala i tehnologija za smanjivanje štetnog utjecaj na okoliš.

M SAN Grupa kupuje slovenskog distributera Alterna distribucija

M SAN Grupa kupuje slovenskog distributera Alterna distribucija

02.12.2021.

Jedan od najvećih domaći distributera M SAN Grupa objavila je na zagrebačkoj burzi da je predala obvezujuće ponude za kupnju 100 postotnog vlasničkog udjela u društva Alterna distribucija. Obvezujuća ponuda predana je 1. prosinca ove godine.

Amazonova e-trgovina nastavila s nevjerojatnim rastom

Amazonova e-trgovina nastavila s nevjerojatnim rastom

01.12.2021.

Amazon je tijekom posljednje dvije godine zabilježio nevjerojatan rast te se samo potvrdio na još bolji način kao najveći svjetski maloprodajnik u e-trgovini. Za ovu godinu očekivanja kompanije su premašiti 146 milijardi dolara u prodaji, što bi bio za 60 milijardi dolara bolji rezultat nego u 2019.