Sony je započeo s procjenom mogućnosti izdvajanja svog poslovanja s čipovima, koje je dio odjela za slikovna i senzorska rješenja. Ova odluka mogla bi biti donesena do kraja godine. Tvrtka razmatra opciju prema kojoj bi dioničari dobili većinski udio u Sony Semiconductor Solutions, dok bi matični koncern zadržao manjinski interes. Ipak, predstavnik Sonyja napominje kako još uvijek ne postoje konkretni planovi za izdvajanje ove jedinice.
Potencijalno odvajanje moglo bi pojednostaviti procese donošenja odluka i olakšati prikupljanje kapitala. Rast u ovom sektoru usporava; marže se smanjuju, troškovi rastu, a konkurencija postaje sve žešća. Američki carinski nameti dodatno povećavaju neizvjesnost u globalnim sektorima pametnih telefona i čipova.
Direktor u Counterpoint Researchu, Marc Einstein, smatra da je logično odvojiti poluvodičku jedinicu od ostalih slabijih dijelova Sonyjeve strukture, poput filmske industrije i dijelova odjela za slikovna i senzorska rješenja. Ističe kako su sektori videoigara i glazbe uspješni, a dodaje i da ovaj potez odgovara ambicijama japanske vlade da revitalizira domaću industriju poluvodiča.
Prodaja odjela u trećem fiskalnom tromjesečju, koje je završilo 31. prosinca, pala je za 4,2posto i iznosila je 500,9 milijardi jena (3,5 milijardi dolara). Unatoč tome, u veljači je Sony povećao svoje projekcije prihoda za fiskalnu 2024. godinu, predviđajući rast od 11,9posto, što bi značilo ukupan prihod od 1,8 bilijuna jena.
Odluka o mogućem odvajanju dolazi u kontekstu globalnih promjena u industriji čipova. Svjetska potražnja za pametnim telefonima stagnira, a proizvođači čipova suočavaju se s viškom zaliha, usporenom obnovom lanaca opskrbe nakon pandemije i geopolitičkim tenzijama, osobito između SAD-a i Kine. Japanska vlada aktivno ulaže u domaće kapacitete za proizvodnju čipova, posebno kroz suradnju s tvrtkama kao što su TSMC, Rapidus i lokalni partneri, nastojeći smanjiti ovisnost o uvozu i učvrstiti stratešku autonomiju.
Sony je dosad bio ključni dobavljač slikovnih senzora za pametne telefone, uključujući Appleove iPhone uređaje, ali pad potražnje i sve veći pritisak konkurencije iz Južne Koreje i Kine potiču potrebu za strateškim promjenama. Također, nova ulaganja u umjetnu inteligenciju, autonomna vozila i industrijsku automatizaciju otvaraju prilike, ali zahtijevaju velike kapitalne injekcije i brže operativne odluke, što bi izdvojena jedinica mogla lakše ostvariti.
Analitičari iz IDC-a i Omdije također upozoravaju da su vertikalno integrirane kompanije, poput Sonyja, pod sve većim pritiskom da prilagode svoju strukturu kako bi zadržale fleksibilnost i konkurentnost u tržištu gdje se tehnološki ciklusi sve brže izmjenjuju. U tom smislu, potencijalno izdvajanje može se promatrati i kao korak prema većoj specijalizaciji i otvorenosti prema strateškim partnerstvima ili javnim potporama.