Snapchat je nova tehnološka kompanija koja smanjuje broj zaposlenih kako bi uštedjela. Riječ je o njih deset posto ili otprilike 530 osoba.
Za razliku od drugih tehnoloških kompanija koje se financiraju putem oglašavanja, poput Mete i Googlea, dionice Snapa, Snapchatove matične kompanije, nisu se uspjele oporaviti od gubitaka iz razdoblja nakon pandemije koronavirusa, kada je tržište oglašavanja usporilo.
"Ovi rezovi će najbolje pozicionirati naše poslovanje kako bismo izvršili naše najvažnije prioritete i osigurali kapacitet za inkrementalna ulaganja zbog podrške našem rastu tijekom vremena", stoji u Snapovom priopćenju.
Očekuje se da će ovaj potez koštati od 55 do 75 milijuna američkih dolara zbog otpremnina i povezanih troškova kod otkaza. Također, očekuje se 45 do 55 milijuna dolara troškova vezanih uz buduće gotovinske izdatke. Većina troškova povezanih s promjenama očekuje se tijekom prvog kvartala ove godine.
Ovo nije prvi put da se događa u Snapu. U kolovozu 2022. otpušteno je 20 posto zaposlenih. A sve to dio je dugoročnijih ciljeva, kakve su postavile i druge tehnološke kompanije. Naime, čine zaokret prema umjetnoj inteligenciji, što uklanja potrebu za dijelom zaposlenika, ali i povećava troškove pri prvotnoj implementaciji i daljnjem razvoju tog dijela priče.
Google je u siječnju otpustio stotine radnika kako bi se više usredotočio na umjetnu inteligenciju. Salesforce, Duolingo i drugi također su najavili smanjenja ili zamrzavanje zapošljavanja kako bi se usredotočili na umjetnu inteligenciju.
Time kompanije koje prema javnosti plasiraju informacije o dobrobiti i korisnosti umjetne inteligencije zapravo čine upravo ono zbog čega se i stvara negativna percepcija o njoj - a to je da će zbog nje ljudi ostajati bez posla.
Poslovni prihodi Span Grupe iznose 61,1 milijun eura i veći su za 80 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecjacije i to prije jednokratnih stavki (EBITDA) iznosi 4,1 milijun eura i bilježi rast od 50 posto u odnosu na promatrano razdoblje prošle godine, dok je EBITDA nakon jednokratnih stavki porasla za 61 posto i iznosi 3,9 milijuna eura. Neto dobit Grupe za prva tri mjeseca 2025. godine iznosi 2,7 milijuna eura, što je rast od 108 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Meta mogla bi izgubiti 7 milijardi dolara u prihodu od oglašavanja od kineskih tvrtki zbog američkih carina, sugerirao je Craig Moffett, viši izvršni direktor u MoffettNathanson, u istraživačkom izvještaju.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) izjavila je da se suočava s poteškoćama u praćenju koje tvrtke koriste njezine čipove. Tvrtka je navela da postoji ograničena vidljivost u cijelom opskrbnom lancu koja joj otežava sprječavanje da njezin silicij dospije u proizvode koje proizvode sankcionirane tvrtke.