S rastom IoT tržišta snažno raste i segment za njegovu zaštitu

S rastom IoT tržišta snažno raste i segment za njegovu zaštitu
DepositPhotos

Internet stvari (IoT) s dolaskom mobilnih mreža pete generacije (5G) doživjet će osjetan rast, a samim time će se i pitanje sigurnosti uređaja koji predstavljaju tu novu tehnologiju dodatno pojačati jer prijetnji nikad nije bilo više, a i IoT segment je podosta “klimav“.

Konkretnije, prema istraživanju od strane Grand View Research, do 2025. godine bi potrošnja na IoT sigurnost trebala dostići 9,88 milijardi američkih dolara na globalnoj razini. Osjetno više nego 1,24 milijardu dolara iz 2017. Poticaj za rast u segmentu sigurnosti bit će razvoj umjetne inteligencije (UI), tehnologije koja će biti ugrađena u 1,2 milijardu IoT uređaja. Primjerice, prošle godine bila je ugrađena u samo njih 79 milijuna.

Problem je što će umjetnu inteligenciju, kao i cloud, mrežne sustave, bežičnu konekciju i strojno učenje na raspolaganju imati cyber kriminalci pa će se tim metodama također koristiti da bi uspjeli probiti sustave te se okoristiti. Upravo zato je iznimno bitno poraditi na sigurnosti, što znači i potrošiti određeni novac da se do nje dođe. Ali, ono što se može izgubiti samo jednim hakerskim probojem uvelike nadmašuje ono što treba potrošiti na sigurnost da se taj proboj izbjegne.

Također, kritične će biti naredne godine. Jer, u samo godinu do dvije doći će do velikih promjena na tržištu i tehnološki napredak doseći će nove razine, ponajviše zahvaljujući spomenutoj 5G tehnologiji, koja će biti pokretač i za IoT. Samim time, već do 2020. godine na mreži biti oko 20 milijardi "pametnih" uređaja i netko to sve treba kontrolirati tako da djeluju baš kako treba, da budu korisni, da ljudi kojima služe ne budu u nikakvoj opasnosti od raznih cyber napada, ali i da se mreža ne ruši svako malo jer standardi ne postoje i uređaji različitih proizvođača nisu međusobno kompatibilni.

Svi ti izazovi zahtjevaju ulaganja i bez njih napredak neće ići glatko kako bi mnogi željeli...