Promjene koje donosi digitalna transformacija utječu na sve nas

Promjene koje donosi digitalna transformacija utječu na sve nas
Dražen Tomić / Tomich Productions

Digitalna transformacija nije jednokratan projekt nego kontinuirano putovanje, učenje, eksperimentiranje i kulturološki pomak, ističe za ICTbusiness.info Ivan Maglić iz Gartnera ujedno i jedan od pokretača Mini MBA Algebre. Važno je pratiti ove trendove i primjere, ne samo kako bismo znali kako utječu na naše živote, nego kako bismo u njima prepoznali i neke nove prilike i mogućnosti primjene tehnologija i novih izvora podataka koji nastaju, pojašnjava Maglić.

Prema njegovim riječima nemoguće je predvidjeti kamo će nas sve odvesti daljnji razvoj tehnologije u narednim godinama, ali sigurno je da će utjecaj na sve sfere života i poslovanja biti i dalje izniman.

Danas mnogi govore o digitalizaciji i digitalnoj transformaciji. Što je ključ uspješnog provođenja?

Da, puno se govori o digitalnoj transformaciji, ali najvažnije je shvatiti da se okruženje u kojem poslujemo i kako živimo neprekidno i ubrzano mijenja, i to primarno uslijed utjecaja tehnologije i njene sve šire primjene. I posebno je važno da to shvate oni koji donose ključne strateške odluke - vlasnici, članovi uprava, izvršni direktori pa i obnašatelji javne vlasti. Naime, ove promjene utječu doslovno na sve - od načina komunikacije, pružanja i naplate usluga do načina kako očuvati radna mjesta, odnosno stvoriti nova. Zbog toga je važno kontinuirano širiti svijest i znanje o ovim promjenama unutar i na svim razinama organizacije - tako ona postaje spremnija za nužne promjene i novo okruženje - nove klijente, dobavljače, partnere - novi ekosustav. Na kraju, posebno je važno shvatiti i širiti poruku da "digitalna transformacija" nije jednokratan projekt nego kontinuirano putovanje, učenje, eksperimentiranje i kulturološki pomak.

Koje su danas prevladavajuće tehnologije i što možemo očekivati u budućnosti?

Mnogo je kandidata, no vjerujem da u narednih godinu-dvije najveći potencijal imaju razna područja umjetne inteligencije (npr. strojno učenje, prepoznavanje lica i glasa, konverzacijska sučelja,...), te područja analize podataka. U ovim se područjima ubrzano ostvaruje znatan napredak te se širi primjena u velikom broju industrijskih sektora. Osim toga, sigurno treba pažljivo pratiti razvoj i primjenu blockchain tehnologije, a paralelno sa svim ovim primjenama raste i potreba za sustavima zaštite podataka i privatnosti. Čini mi se posebno zanimljivi kombinatorni efekt tehnologija i njihovo međusobno nadopunjavanje i unapređenje. Primjerice, neke procjene kažu da će do 2025. više od 90 posto robota koje poduzeća koriste imati ugrađenu neku dodatnu vrstu umjetne inteligencije u svrhu lokalne obrade podataka i poboljšane autonomije, za razliku od samo 5 posto danas.

Kako Garner vidi razvoj IT industrije i nove tehnologije poput AI, machine learning, virtual reality, smart devices, IoT, smart home...

Sve spomenute tehnologije spadaju u vrh tehnologija koje donose krucijalne promjene, a tržišne analize, investicije i broj pilot projekata i implementacija to potvrđuju.

Primjerice, Gartner procjenjuje rast tržišta interneta stvari od preko 15 posto godišnje do 2024. godine i brojke od 8.6 milijardi jedinica u 2024. godini. Ovo tržište ima cijeli niz primjera praktične uporabe od nosivih tehnologija do autonomnih vozila, robota i sustava prediktivnog održavanja. Mnogi od ovih IoT uređaja kreirat će ogromnu količinu podataka koju će trebati i analizirati. Nad sve to naslanjaju se mogućnosti primjene AI aplikacija u oblaku koje se već koriste za analizu velikih skupova podataka. Međutim, AI tehnike sada se već koriste i za lokalnu analizu podataka koji se prikupljanju na mjestu događaja, na primjer prepoznavanje objekata u video snimkama, prepoznavanje gestikulacija, identifikacija osoba putem slike, nadzor i praćenje, audio zapisi i odgovori, autonomne stvari/roboti, prediktivno održavanje (opreme, strojeva, vozila), senzori u autonomnim vozilima

Zanimljivo je da jedna od predikcija govori kako će među najvećim porastom primjene IoT (senzora), uz prediktivno održavanje u proizvodnji, biti i precizna agrikultura, ali i monitoring kupaca u maloprodaji.

Možemo na ovo dodati i tzv. "nosive tehnologije" (pametni satovi, narukvice, pametne naočale, slušalice,...) koje su također odličan izvor dodatnih podataka, a za koje se procjenjuje da će tržište doseći obim od preko 100 milijardi dolara u 2024. godini. Osim toga, daljnjom minijaturizacijom uređaja, doći ćemo do toga da će 10 posto ovih uređaja biti potpuno nenametljivo ili neprimjetno kod korištenja, ne predstavljajuću baš nikakvu smetnju korisniku prilikom upotrebe.

Gdje vidite budućnost tehnologije?

Nemoguće je predvidjeti kamo će nas sve odvesti daljnji razvoj tehnologije u narednim godinama, ali sigurno je da će utjecaj na sve sfere života i poslovanja biti i dalje izniman - a čini mi se da će biti sve brži i sve značajniji.

Ako usporedimo utjecaj tehnologije na medicinu, promet-logistiku, edukaciju, maloprodaju i mnoga druga područja unazad nekoliko godina, onda se može zaključiti da nastavak ove krivulje i tempa postaje sve strmiji i da nitko ne može predvidjeti kako će se utjecaj tehnologija dalje širiti i njihov kombinatorni efekt dodatno transformirati postojeće industrijske vertikale i stvarati nove. Upravo zbog toga za svakog od nas važno je da prepoznamo ove trendove i pokušamo se na vrijeme prilagoditi, educirati i pripremiti na prihvaćanje novog načina života i poslovanja.

Važno je pratiti ove trendove i primjere, ne samo kako bismo znali kako utječu na naše živote, nego kako bismo u njima prepoznali i neke nove prilike i mogućnosti primjene tehnologija i novih izvora podataka koji nastaju. Naravno da će to imati posljedice i na  sigurnost, zaštitu privatnosti i cijeli niz drugih prava i sloboda - primjerice, u 2019. vlade širom svijeta koristile su u prosjeku 6 kamera na tisuću stanovnika, a očekuje se da taj broj poraste na 8 kamera do kraja ove godine.

S druge strane, ove su brojke u Kini na 27 kamera na tisuću stanovnika s očekivanjem da dođu na 32 kamere uskoro! Pitanje je da li su ljudi spremni žrtvovati privatnost radi veće razine opće sigurnosti društva i okruženja - ali vjerujem da smo tek počeli i da će budućnost otvoriti cijeli niz novih, sličnih pitanja.

Algebra je krenula s Mini MBA-om koji se bazira upravo na digitalnom svijetu i tehnologijama, rješenjima. Kako hrvatski javni i privatni sektor mogu osvijestiti upravo korištenje tih rješenja u svakodnevnom radu?

Ovaj Mini MBA-Digital program pokrenuli smo upravo s idejom da podsjetimo i osvijestimo hrvatske firme, ali i javni sektor kako korištenje ovih tehnologija u mnogome mijenja okruženje u kojem živimo i radimo, te kako je nužno da pokrenu ove promjene i u svojim sredinama. Nadalje, slijedeća je poruka da shvate kako s nekoliko primjera uvođenja pametnih rješenja u svojim lokalnim sredinama ili organizacijama nisu ni približno "gotovi" s projektom, nego im to mora biti podstrek i motiv da traže što je slijedeći korak i kako dalje mogu unaprijediti poslovanje, odnosno život lokalne zajednice.