STRATEŠKA INVESTICIJA

Položen kamen temeljac za proširenje tvornice KONČAR-Energetski transformatori na Jankomiru

Ova investicijska odluka donesena je u okolnostima snažnog rasta globalne potražnje za elektroenergetskom opremom.

Položen kamen temeljac za proširenje tvornice KONČAR-Energetski transformatori na Jankomiru

Polaganjem kamena temeljca u Zagrebu je službeno započela nova faza proširenja proizvodnih kapaciteta tvornice Končar – Energetski transformatori, što predstavlja stratešku investiciju zajedničkog društva Siemens Energy i kompanije Končar.

Projekt čija je realizacija najavljena prošlog ljeta vrijedan je oko 260 milijuna eura, a usmjeren je na povećanje proizvodnih volumena i učvršćivanje tržišne pozicije pogona koji se ubraja među vodeće svjetske proizvođače velikih energetskih transformatora. Ova investicijska odluka donesena je u okolnostima snažnog rasta globalne potražnje za elektroenergetskom opremom, potaknute intenzivnom energetskom tranzicijom i potrebom za modernizacijom prijenosnih mreža.

Svečanom obilježavanju početka radova prisustvovali su predstavnici Uprava uključenih kompanija te visoki državni dužnosnici, uključujući predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade i ministra financija Tomislava Ćorića, ministra gospodarstva Antu Šušnjara te veleposlanika Savezne Republike Njemačke Pascala Hectora.

Predsjednik Vlade tom je prigodom naglasio važnost projekta za nacionalno gospodarstvo, istaknuvši kako Končar s partnerima provodi investicijski ciklus od ukupno 800 milijuna eura u energetskom sektoru. Prema službenim najavama, konkretno proširenje tvornice rezultirat će otvaranjem 350 novih radnih mjesta, od čega je 250 predviđeno u samoj proizvodnji, dok će 100 pozicija biti namijenjeno visoko kvalificiranim stručnjacima.

Društvo Končar – Energetski transformatori osnovano je 1995. kao partnerstvo u kojem Siemens Energy drži 51 posto, a Končar 49 posto vlasničkog udjela. Predsjednik Uprave društva Boris Potočki naveo je kako ovaj iskorak nadilazi puko povećanje kapaciteta jer uključuje tehnološko unapređenje, optimizaciju procesa i daljnji razvoj kompetencija zaposlenika radi održavanja konkurentnosti na globalnom tržištu.

Član Uprave Siemens Energyja Tim Holt istaknuo je kako širenje proizvodnje omogućuje bolji odgovor na pritiske u globalnim opskrbnim lancima, dok je predsjednik Uprave kompanije Končar Gordan Kolak dodao da je investicija logičan nastavak višedesetljetne suradnje koja povezuje domaći industrijski know-how s međunarodnim iskustvom u svrhu energetske tranzicije.

Projekt se nadovezuje na investicijski niz započet 2022. te predstavlja ključni dio dugoročne strategije rasta kojom se planira osigurati stabilna isporuka infrastrukture za moderne i održive elektroenergetske sustave.