Pandemija koronavirusa donijela značajne gubitke u prodaji potrošačke elektronike u Europi

Pandemija koronavirusa donijela značajne gubitke u prodaji potrošačke elektronike u Europi
DepositPhotos

Pandemija koronavirusa zaslužna je za velike promjene u smislu navika potrošača, što je nekim industrijama i kompanijama unutar njih donijelo veliki napredak, dok je drugima donijelo minuse. Potrošačka elektronika u Europi jedan je od gubitnika, a riječ je o 14,2 milijarde američkih dolara.

Konkretnije, prema podacima kojima barata Finaria, očekuju se prihodi od 213,8 milijardi dolara, što je manje za spomenutih 14,8 milijardi dolara u odnosu na 2019. Takva situacija znači da se stabilni rast započet 2012. ovime završio i to je šteta, ali pozitivno je da gubici nisu značajniji. Stoga, dogodine bi mogao uslijediti oporavak.

Naravno, teško ovako nešto može čuditi, trgovine su zatvorile svoja vrata i dok se televizori i manji uređaji nastavljaju prodavati online, oni veći bilježe padove. Naime, potrošači ne samo da ih više vole vidjeti uživo, već im i nisu neophodni pa su neke renovacije ili zaokreti u smislu kupovina kroz ovu godinu postavljeni po strani.

Ali, umjesto samih negativnosti, treba pričati i o prognozama za godine koje dolaze. U 2021. bi prihodi trebali biti na 223,62 milijarde, a u 2022. na 230,06 milijardi, čime bi se nadmašila 2019. i samim time moglo govoriti o potpunom oporavku. Ujedno, 2023. se prognoziraju prihodi od 234,9 milijardi dolara.

Logično, državama s najviše trgovačkih lanaca koji prodaju potrošačku elektroniku u Europi, oporavak će najviše značiti. Odnosno, kriza ih je najviše pogodila. Pa tako pomak naprijed čeka Njemačka s gotovo 90 trgovačkih lanaca te vrste, Velike Britanija s njih više od 55 i Nizozemska s njih više od 50.

Na kraju, čak ni sektor računalstva neće imati pozitivne brojke, bez obzira što se prodaje više računala. Ukupno, očekuje se pad od 6,3 posto na godišnjoj razini, što znači da će prihodi biti na oko 55,9 milijardi dolara.