Osijek Software City iz inicijative postao udruga

Osijek Software City iz inicijative postao udruga

Kada bi se sve u ovoj državi odvijalo tako brzo i kao po tračnicama, vjerojatno ne bismo imali previše prigovora na životni standard i duhovno stanje društva. Mnogi su u Hrvatskoj u zadnjih 20 godina osnivali razne udruge (i danas niču kao gljive), ali rijetki su oni koji su proces nastajanja produljili na godinu dana, odlučili prvo postići konkretne rezultate, potrudili se da neformalna inicijativa postane prepoznata i doživjeli da ih oni, koji prate njihov segment djelovanja, doslovno nagovaraju da učine taj korak. Među te malobrojne svakako treba ubrojiti "Osijek Software City".

Nakon što je u siječnju prošle godine pokrenuta inicijativa četiri softverske tvrtke, od jučer je ona službeno prerasla u udrugu koja trenutačno broji sedam tvrtki članica. Podsjetit ćemo, to su: "Inchoo", "Mono Software", "Farmeron" i "BetaWare" kao osnivači inicijative, te "Adcon", "Escape" i "Gauss Development", tvrtke koje su u međuvremenu postale članicama OSC-a. Na jučerašnjoj osnivačkoj skupštini za predsjednika je izabran Tomislav Bilić, dok je glavnim tanikom imenovan Nandino Lončar, obojica iz "Inchooa". U Upravnom su odboru: Dejan Bešir ("Betaware"), Zorin Radovančević ("Escape"), Matija Kopić ("Farmeron"), Denis Sušac ("Mono"), Ivan Lozančić ("Gauss") i Zvonimir Radoš ("Adcon").

Prije nekoliko dana snimao sam dva radijska intervjua zaredom (za dvije različite emisije) sa spomenutim tajnikom Lončarom, koji je 'pretresao' prvu godinu djelovanja inicijative. Tom smo prigodom obojica shvatili da nam niti dvanaest minuta općenitog razgovora nije bilo dostatno za pobrojavanje svih aktivnosti koje su provedene u 2012. godini. Ipak, ono što je doista vrijedno spomena jest prvo predstavljanje OSC-a, održano na "Ekonomskom fakultetu", "OSC Hackathon" i "Software Startup Academy", edukacija koja je još uvijek u tijeku, a organizirana je u suradnji s "Microsoftom".

Zanimljivo se prisjetiti kolika se prašina podigla već prilikom prvog predstavljanja inicijative, rasprave i svojevrsne svađe kada je izgovorena gorka istina da nas visokoškolski sustav ne priprema i nedovoljno educira za konkretan posao, ali i činjenice da je broj interesenata bio toliki da se umjesto obične, male predavaonice predstavljanje moralo održati u jednoj od većih. I "Hackathon" je bio, pokazalo se, pun pogodak, ali, kako to obično biva, pravu medijsku pompu potaknuo je veliki uspjeh "Farmerona", tvrtke koja je jedan od oglednih primjera uspješnog startupa u ovom dijelu svijeta. Iako su tada mnogi počeli pisati o Osijeku kao 'novoj silicijskoj dolini', skromna ekipa iz OSC-a reći će kako im to laska, ali...

"Iskreno, nismo baš sretni kada nas se tako etiketira. Puno je tu još stvari koje se moraju dogoditi da bismo uopće pomislili da bi Osijek jednog dana mogao biti takvo središte ICT industrije. Moramo svi još puno raditi i postići još jako puno uspjeha", rekao mi je Lončar u mikrofon. Ističe kako je "Software Startup Academy" najbolji pokazatelj prepoznatljivosti koju je OSC izgradio u vrlo kratkom vremenu, jer interes koji je vladao tijekom upisa polaznika nadmašio je i najoptimističnija predviđanja.

Premda godinama pratim osječke ICT tvrtke te osobno poznam mnoge koji u njima rade, osnovali su i vode ih, ni sam nisam mogao pretpostaviti da će zanimanje javnosti za njihovo djelovanje biti tako veliko. Ne želim reći da sam prije godinu dana, kada sam i osobno prvi put izvijestio o njihovim aktivnostima, bio skeptičan, ali ono što su postigli u ovako kratkom roku i od mene je napravilo umjerenog optimista. Sada predstoji dio posla u kojem će se trabati izboriti za educiranje što većeg broja ljudi, kako bi i sami mogli postati dijelom osječke softverske scene, ali to će trebati odraditi na način da kvaliteta ne trpi. Svakako, tu će važan biti i 'uvoz' radne snage iz drugih krajeva Hrvatske, ali i susjednih država.