Donosioci poslovnih odluka svjesni su da moraju “umiroviti“ velika centralna računala (eng. mainframes) koji se temelje na COBOL-u i okrenuti modernijim sustavima. No, problem je što bi ograničenja u proračunima organizacija u kojima se nalaze mogla utjecati na poslovne rezultate.
Zato toliko zaziru od velikih promjena i odgađaju ih, ali čini se da ni s vremenskim odmakom ne nailaze na pravi trenutak kad se odlučiti napraviti nešto revolucionarnije. Zato ostaju pri starijim rješenjima, koja su svakog dana sve slabija u smislu držanja koraka s modernim dobom.
Ali, pozitivno je da su svjesni svih problema, što pokazuje istraživanje kompanije Advanced, u kojem gotovo sto posto od 400 ispitanika želi izvesti tranziciju, no muče ih problemi na koje ne utječu. Dakle, želja im je "preseliti" aplikacije u cloud još ove godine.
Konkretnije, 60 posto ispitanika u potpunosti se slaže s tvrdnjom da će uvelike zaostajati za konkurencijom ako se ne modernizira poslovanje koje vode. Njih 33 posto tvrdi da im je u prošlosti modernizacija pomogla kako bi bili kreativniji u trenucima promjena na tržištu. A njih 34 posto tvrdi da im je modernizacija ubrzala proces digitalne transformacije.
Nažalost, oko tri četvrtine lidera raznih organizacija navodi da su pokrenuli programe modernizacije, ali nisu uspjeli završiti ih. Najčešći problem jesu financije, ali poveći je problem strah od promjena. Koji je logičan jer svi uključeni u ovu priču jako dobro znaju koliko se teško može modernizirati postojeće stanje, ponajprije zbog kompleksnosti i nekompatibilnosti s drugim sustavima. Također, stručnjaka za COBOL je sve manje pa i tu postoje problemi, kako izvesti tranziciju brzo, efikasno i sa što manje troškova.
Samim time, ili će većina nastaviti stagnirati pa se nadati da će nekim čudom s vremenom uspjeti do više sredstava u proračunu, ili će jednostavno doći situacija u kojoj će se birati ili potpuni raspad organizacije zbog nekonkurentnosti ili okretanje modernizaciji bez obzira na sve probleme koji dolaze s tim.
Deutsche Telekom potpisao je dugoročni strateški sporazum s Google Cloudom, koji traje do 2030. godine. Fokus je na integraciji clouda i umjetne inteligencije (AI) za DT-ovu IT infrastrukturu, mreže i poslovne aplikacije, uključujući migraciju njegovog SAP okruženja.
Poslovni prihodi Span Grupe iznose 61,1 milijun eura i veći su za 80 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecjacije i to prije jednokratnih stavki (EBITDA) iznosi 4,1 milijun eura i bilježi rast od 50 posto u odnosu na promatrano razdoblje prošle godine, dok je EBITDA nakon jednokratnih stavki porasla za 61 posto i iznosi 3,9 milijuna eura. Neto dobit Grupe za prva tri mjeseca 2025. godine iznosi 2,7 milijuna eura, što je rast od 108 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Meta mogla bi izgubiti 7 milijardi dolara u prihodu od oglašavanja od kineskih tvrtki zbog američkih carina, sugerirao je Craig Moffett, viši izvršni direktor u MoffettNathanson, u istraživačkom izvještaju.