POSLOVNI REZULTATI

Nokia se bori održati stabilnost poslovanja

Nokijin novi izvršni direktor, Justin Hotard, upozorio je na kratkoročne poremećaje uzrokovane globalnom tarifnom situacijom, pri čemu se očekuje daljnji pad operativne dobiti u drugom tromjesečju.

Nokia se bori održati stabilnost poslovanja
Dražen Tomić / Tomich Productions

Nokia je izvijestila da su njezine neto prodaje u prvom tromjesečju pale za 1 posto na 4,4 milijarde eura. Neto prodaje njezinog odjela Technologies smanjile su se za 51 posto na 369 milijuna eura, iako su ostali dijelovi poslovanja zabilježili pozitivne rezultate.

Prodaje iz područja Network Infrastructure porasle su za 20 posto na 1,7 milijardi eura, pri čemu su sve jedinice pridonijele rastu, a povećana je i vrijednost postojećih narudžbi. Cloud and Network Services ostvarili su rast prodaje od 4 posto, zahvaljujući snažnoj potražnji za 5G core rješenjima i sklapanju ugovora s operaterima poput TMobile US, Ooredoo Qatar i Telefónica. Prodaje Mobile Networks porasle su za 3 posto na 1,7 milijardi eura. Međutim, unatoč rastu prodaje, nepredviđeno jednokratno poravnanje ugovora dovelo je do gubitka od 120 milijuna eura u profitabilnosti ovog odjela. To je pridonijelo ukupnom padu profitabilnosti od 74 posto, na 156 milijuna eura, s 600 milijuna eura u prvom tromjesečju 2024.

Nokijin novi izvršni direktor, Justin Hotard, upozorio je na kratkoročne poremećaje uzrokovane globalnom tarifnom situacijom, pri čemu se očekuje daljnji pad operativne dobiti u drugom tromjesečju. U svom prvom obraćanju o rezultatima otkako je preuzeo dužnost 1. travnja, Hotard je rekao da tvrtka očekuje utjecaj tarifa u iznosu od 20 do 30 milijuna eura na usporedivu operativnu dobit u drugom tromjesečju. Hotard je objasnio da Nokia nije imuna na brzo mijenjajuće globalno trgovinsko okruženje, ali je izrazio uvjerenje da će njihova tržišta ostati otporna.

"Zbog nedostatka vidljivosti, nismo uključili pretpostavke vezane uz tarife za drugu polovicu 2025.", dodao je. Također je izjavio da tvrtka može nastaviti koristiti fleksibilnost svoje globalne proizvodne mreže kako bi minimizirala utjecaj promjenjivog tarifnog okruženja. Hotard je naglasio da bi Nokia svakako razmotrila povećanje proizvodnje u SAD-u kako bi ublažila učinke tarifa. Tvrtka već ima pet proizvodnih pogona u SAD-u, uključujući dvije tvornice za proizvodnju poluvodiča.

U SAD-u je Nokia ostvarila dodatno jačanje poslovanja objavom značajnog višegodišnjeg produženja partnerstva s T-Mobile US. Finski dobavljač naveo je da će osigurati poboljšanu 5G povezanost za mrežu T-Mobilea, primjenjujući tehnologije nove generacije za osnovne i radijske sustave. Prema sporazumu, Nokia će također isporučiti RAN opremu i implementirati AI-pogonjena rješenja za američkog operatera, uključujući hardver, softver, usluge održavanja i tehničke podrške.

Prema najnovijim podacima iz 2025. analitičkih tvrtki poput Gartnera i Omdije, tržište telekomunikacijske infrastrukture suočava se s velikim izazovima zbog geopolitičkih napetosti i trgovinskih ratova, osobito između SAD-a, Europe i Kine. Tarife na poluvodiče i telekom opremu značajno su povećale troškove proizvodnje i logistike za tvrtke poput Nokije, Ericssona i Huaweija.

Nokia posebno ulaže u diversifikaciju svojih proizvodnih kapaciteta, s ciljem smanjenja ovisnosti o Aziji. Njihov fokus na širenje proizvodnih pogona u SAD-u također je potaknut inicijativama poput američkog CHIPS and Science Acta, koji potiče domaću proizvodnju poluvodiča.

Također, tržište 5G infrastrukture pokazuje stabilan rast, posebno u Sjevernoj Americi i na Bliskom istoku, gdje su operateri u fazi širenja 5G kapaciteta i uvođenja novih usluga temeljenih na umjetnoj inteligenciji, čime se otvaraju prilike za dobavljače poput Nokije.

Nokijini konkurenti, osobito Ericsson i Samsung, također osjećaju posljedice globalne trgovinske dinamike i tarifa.

Ericsson je u prvom tromjesečju 2025. izvijestio o blagom padu prihoda, prvenstveno zbog slabije potražnje u Kini i usporavanja investicija u Europi. Međutim, kompanija bilježi solidan rast u SAD-u, gdje proširuje suradnju s operatorima poput Verizon Wirelessa i AT&T-a, uz dodatna ulaganja u proizvodne kapacitete unutar američkih granica kako bi ublažila utjecaj tarifa.

Samsung Networks, iako manji igrač u globalnoj 5G infrastrukturi u usporedbi s Ericssonom i Nokijom, koristi priliku za širenje, osobito u Aziji i Latinskoj Americi. Samsung agresivno ulaže u razvoj 5G i 6G tehnologija te sklapa nove sporazume s operaterima u Indiji, Japanu i Brazilu. Kompanija je manje pogođena tarifnim promjenama jer ima značajne proizvodne kapacitete u Južnoj Koreji i drugim tržištima izvan najpogođenijih zona.

Općenito, dok Nokia aktivno traži načine za zaštitu svojih operacija kroz prilagodbu proizvodnih kapaciteta i jačanje ključnih partnerstava, konkurenti poput Ericssona i Samsunga koriste slične strategije diversifikacije i inovacija kako bi ostali konkurentni na promjenjivom globalnom tržištu.