Iako bi Microsoftov najpoznatiji proizvod Microsoft 365, usluge i rješenja u oblaku sastavni su dio uspjeha tvrtke u posljednjih nekoliko godina. Od 118,5 milijardi dolara ostvarenih između srpnja i prosinca 2023., računalstvo u oblaku odgovorno je za 65,5 milijardi dolara ili 55 posto ukupnog prihoda. Ovo označava nastavak trenda da rješenja u oblaku polako, ali sigurno potiskuju druge Microsoftove proizvode u smislu njihove fiskalne važnosti.
Kao što pokazuje naš grafikon temeljen na podacima tvrtke, prodaja povezana s uslugama u oblaku i svojstvima kao što su Azure, Dynamics 365 i komercijalni dijelovi LinkedIna i Office 365 iznosila je 41 posto ukupnog prihoda tvrtke između srpnja i prosinca 2021. Za isto razdoblje god. 2022. taj je udio porastao na 46 posto.
Iako je povećana tendencija tvrtki da prijeđu s lokalnih rješenja na rješenja u oblaku jedan od vjerojatnih razloga za ovo povećanje, udvostručenje prihoda od oblaka od prvog i drugog fiskalnog tromjesečja 2021. do istog razdoblja za 2024. također se može objasniti Microsoftovim odluka da intenzivira svoje partnerstvo s OpenAI-jem i uloži dodatnih 13 milijardi dolara u njega u siječnju 2023.
Cilj koji su si postavile obje tvrtke bio je postupno integrirati veliki jezični model GPT-4 AI startupa u svaki Microsoftov proizvod, s različitim rješenjima koja su već dostupna na mnogim velikim Microsoftovim platformama poput operativnog sustava Windows 11, Microsoft 365 za Enterprise, GitHub i Bing. Budući da ova suradnja također uključuje hosting ponuda OpenAI-ja na instancama oblaka Azure, Microsoftov prihod od oblaka sigurno će postati još važniji stup tvrtke u budućnosti.
Prema procjenama Gartnera, krajnji korisnici potrošit će približno 679 milijardi dolara na usluge javnog oblaka u 2024. Glavni igrači na tržištu su Microsoft i Amazonov AWS i Google Cloud.
Deutsche Telekom potpisao je dugoročni strateški sporazum s Google Cloudom, koji traje do 2030. godine. Fokus je na integraciji clouda i umjetne inteligencije (AI) za DT-ovu IT infrastrukturu, mreže i poslovne aplikacije, uključujući migraciju njegovog SAP okruženja.
Poslovni prihodi Span Grupe iznose 61,1 milijun eura i veći su za 80 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecjacije i to prije jednokratnih stavki (EBITDA) iznosi 4,1 milijun eura i bilježi rast od 50 posto u odnosu na promatrano razdoblje prošle godine, dok je EBITDA nakon jednokratnih stavki porasla za 61 posto i iznosi 3,9 milijuna eura. Neto dobit Grupe za prva tri mjeseca 2025. godine iznosi 2,7 milijuna eura, što je rast od 108 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Meta mogla bi izgubiti 7 milijardi dolara u prihodu od oglašavanja od kineskih tvrtki zbog američkih carina, sugerirao je Craig Moffett, viši izvršni direktor u MoffettNathanson, u istraživačkom izvještaju.